czwartek, 23 grudnia 2010

Jak ustawiała mecze Szczakowianka Jaworzno

Teraz czas na klub, który jako pierwszy został ukarany za korupcję (czytaj tutaj). Chodzi o mecze z dwóch sezonów 2003/2004 i 2004/2005.


Osobą, która ustawiała mecze w Szczakowiance był Jerzy F., który był później m.in. prezesem Górnika Zabrze, a działał też w Radomiaku i Podbeskidziu. Został zatrzymany w czerwcu 2006 roku przez policję, a zawieszony przez PZPN w lipcu 2006 roku.

Korupcja w Szczakowiance Jaworzno - czytaj więcej

Prokuratura uważa, że Jerzy F. uczestniczył w ustawieniu siedmiu meczów.

310. Zagłębie Lubin - Szczakowianka Jaworzno 0:0 (12 września 2003)
Przed tym meczem Jerzy F. kontaktował się z Marianem D. (tu czytaj o jego zatrzymaniu) aby ustalić obsadę meczu. Ten poinformował działacza, że sędzią będzie Mariusz G. z Łodzi. Marian D. zaproponował też arbitrowi 10 tys. zł. łapówki za zwycięstwo, a ten propozycję przyjął. Mecz zakończył się remisem i sędzia pieniędzy nie dostał. Mariusz G. przyznał się do zarzutu i złożył wyjaśnienia.

311. Szczakowianka - Tłoki Gorzyce 4:2 (24 kwietnia 2004 roku)
W dniu meczu, na stadionie Jerzy F. zaproponował sędziemu Piotrowi K. z Wrocławia co najmniej 5 tys. zł. łapówki za zwycięstwo, ten propozycję przyjął, a po meczu dostał pieniądze. Piotr K. przyznał się do zarzutu i złożył wyjaśnienia. W czasie śledztwa ujawnił też, że rok wcześniej dostał 20 tys. zł. łapówki od Jerzego F. za ustawienie meczu 312. Szczakowianki z Ruchem Chorzów (19 października 2002 roku). Ten mecz Szczakowianka wygrała aż 6:2!

345. Szczakowianka Jaworzno - Zagłębie Lubin 4:1 (28 kwietnia 2004 roku)
Sędzią tego spotkania był Piotr W. z Krakowa. Arbiter dostał propozycję łapówkarską od działaczy klubu, przyjął ją, a po meczu dostał 8 tys. zł. Połowę tej kwoty dał obserwatorowi meczu Konradowi A. Obserwator przyznał się do zarzutu. Śledztwo ws. osób wręczających łapówkę dalej trwa.

313. Szczakowianka Jaworzno - KSZO 1:0 (8 maja 2004)
Przed meczem Jerzy F. zaproponował sędziemu Marcinowi N. z Zachodniopomorskiego ZPN "zwrot kosztów podróży", co zostało odebrane jako propozycja łapówki. Po meczu działacz przekazał arbitrowi 3-5 tys. zł. Marcin N. przyznał się do zarzutu.

314. Szczakowianka Jaworzno - Jagiellonia Białystok 4:0 (29 maja 2004)
Przed meczem Jerzy F. zaproponował sędziemu z Warszawy Tomaszowi W. 7 tys. zł. za zwycięstwo, ten propozycję przyjął, a po meczu dostał pieniądze.

315. Szczakowianka Jaworzno - Świt Nowy Dwór 0:1 (25 sierpnia 2004)
Jerzy F. przed meczem zaproponował 5 tys. zł. łapówki sędziemu Piotrowi W. z Krakowa, ten propozycję przyjął, ale w związku z wynikiem nie dostał pieniędzy.

316. Szczakowianka Jaworzno - MKS Mława 4:1 (2 października 2004)
Przed meczem Jerzy F. zaproponował Marcinowi N., sędziemu z Zachodniopomorskiego ZPN łapówkę za zwycięstwo, ten ofertę przyjął, a po meczu dostał pieniądze. Marcin N. przyznał się do zarzutu

317. Szczakowianka Jaworzno - Korona Kielce 0:0 (30 października 2004)
Pośrednikiem między Jerzym F., a sędzią Mariuszem G. z Łodzi był Marian D. Działacz zaproponował arbitrowi 8-10 tys. zł. za zwycięstwo, ten ofertę przyjął, ale z powodu remisu pieniędzy nie dostał. Mariusz G. nie przyznał się do zarzutu.

Zawarty tu opis to ustalenia prokuratury, które dopiero zweryfikuje sąd.
W poprzednich odcinkach opisałem jak mecze ustawiały: Lech Poznań (czytaj tutaj), Widzew Łódź (czytaj tutaj), Cracovia (czytaj tutaj), Jagiellonia Białystok (czytaj tutaj), Arka Gdynia (czytaj tutaj), Górnik Polkowice (czytaj tutaj), Świt Nowy Dwór (czytaj tutaj), Pogoń Szczecin (czytaj tutaj), GKS Katowice (tutaj), Górnik Łęczna (czytaj tutaj), Podbeskidzie Bielsko - Biała (czytaj tutaj), Piast Gliwice (czytaj tutaj), Ceramika Opoczno, Stasiak Opoczno i KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (czytaj tutaj) Odra Opole (czytaj tutaj), Kotwica Kołobrzeg (czytaj tutaj), Kujawiak Włocławek (czytaj tutaj i tutaj) i Zawisza Bydgoszcz (czytaj tutaj).

Czytaj listę oskarżonych w głównym akcie oskarżenia.
Czytaj listę oskarżonych, którzy dobrowolnie poddają się karze.

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!