wtorek, 31 sierpnia 2010

Jak ustawiała mecze Cracovia

Dziś czas na Cracovię i sezon 2003/2004. W poprzednich odcinkach opisałem jak mecze ustawiały: Lech Poznań (czytaj tutaj), Pogoń Szczecin (czytaj tutaj), Kujawiak Włocławek (czytaj tutaj i tutaj) i Zawisza Bydgoszcz (czytaj tutaj). Zawarty tu opis to ustalenia prokuratury, które dopiero zweryfikuje sąd.


Jak do tej pory wrocławskiej prokuraturze udało się ustalić, że zamieszany w ustawianie meczów Cracovii był jej sympatyk Jacek P. - w latach 2003-2005 obserwator PZPN, wcześniej wieloletni międzynarodowy sędzia (więcej o nim pisałem tutaj). To on, wg prokuratury, składał korupcyjne propozycje i wręczał pieniądze.

korupcja w Cracovii - kalendarium


90. Cracovia - Ruch Chorzów 2:1 (17 sierpnia 2003)
Z sędzią tego spotkania Grzegorzem S. ze Świętokrzyskiego OZPN skontaktował się przed meczem krakowski arbiter Piotr W. (pośredniczący w wielu korupcyjnych transakcjach) i zaproponował 5 tys. zł. łapówki. Taką kwotę sędzia miał dostać po meczu. Grzegorz S. przyznał się do zarzutu.

91. Cracovia - GKS Bełchatów 0:0 (12 października 2003)
Przed meczem Jacek P. obiecał wysoką ocenę Piotrowi K. - sędziemu tego spotkania z Wrocławia. Arbiter zgodził się i otrzymał notę 8,5. Piotr K. przyznał się do zarzutów.

92. Polar Wrocław- Cracovia 0:2 (13 marca 2004)
Jacek P. za pośrednictwem Piotra W. zaproponował sędziemu spotkania Mariuszowi G. z łódzkiego OZPN łapówkę. Jacek P. zaproponował arbitrowi 5 tys. zł. łapówki. Spotkali się w jednym z zajazdów pod Wrocławiem. Do wręczenia pieniędzy doszło w Rawie Mazowieckiej, jednak w kopercie, jak się okazało, były 2 tys. zł., a nie 5 tys. Sędzia zadzwonił do Jacka P., a ten zgodził się wyrównać różnicę. 1,5 tys, zł. przekazał Piotrowi W., a ten przekazał Mariuszowi G. podczas szkolenia sędziów. Mariusz G. i Piotr W. przyznali się do zarzutu.

93. Ruch Chorzów - Cracovia 0:0 (27 marca 2004)
Przed meczem z sędzią tego spotkania - Piotrem K. z Wrocławia skontaktował się Ryszard F. pseudonim Fryzjer i powiedział, że jest zainteresowany zwycięstwem Ruchu, a pieniądze na ten cel mieli przeznaczyć działacze tego klubu. Konkretne rozmowy miał przeprowadzić już Marian D. - wpływowy działacz ze Śląska. Zaproponował on arbitrowi pieniądze i wysoką notę obserwatora (Stefan B. z Warmińsko - Mazurskiego ZPN). Arbiter zgodził się, jednak mecz zakończył się remisem. Miesiąc po meczu Marian D. przekazał sędziemu 5 tys. zł.
Tymczasem to spotkania ustawiała także sama Cracovia. Także Jacek P. zaproponował arbitrowi pieniądze i wysoką notę obserwatora. Po meczu przelał na konto sędziego 2 tys. zł. deklarując "zwrot pożyczki". Piotr K. przyznał się do zarzutu.

94. Tłoki Gorzyce - Zagłębie Lubin 1:1 (17 kwietnia 2004)
Przed meczem Jacek P. skontaktował się z sędzią tego spotkania Pawłem S. z Pomorskiego ZNP.
Obiecał łapówkę za wynik niekorzystny dla Zagłębia, które rywalizowało z Cracovią o awans do pierwszej ligi. Arbiter zgodził się, a mecz skończył się remisem. Do korupcyjnego rozliczenia doszło podczas meczu Cracovii, który sędziował Paweł S.

95. Cracovia - Podbeskidzie Bielsko Biała 3:2 (12 maja 2004)
W tym czasie z ówczesnym prezesem Podbeskidzia Stanisławem P. współpracował Ryszard F. "Fryzjer". Sędzia Marcin P. był blisko związany właśnie z Fryzjerem. Jacek P. wiedząc o tych powiązaniach, chcąc przekupić tego arbitra, zadzwonił do Ryszarda F. Fryzjer mimo, że nie pomagał Cracovii zgodził się na pomoc Jackowi z umówieniem go z sędzią. Wiedział bowiem, że P. jest obserwatorem PZPN i pośrednikiem w kupowaniu meczów. Mógł mu się więc przydać. Jacek P. zaproponował arbitrowi przed meczem co najmniej 5 tys. zł. łapówki. Po meczu w restauracji przekazał mu pieniądze.
Przed spotkaniem z sędzią kontaktował się także Stanisław P. z Podbeskidzia. Obiecał mu co najmniej 10 tys. zł. łapówki, już wcześniej łączyły ich "korupcyjne interesy".

96. Aluminium Konin - Cracovia 0-3 (29 maja 2004)
Jacek P. ponownie skontaktował się z Pawłem S. i obiecał mu łapówkę. Arbiter się zgodził, a pocztą po meczu dostał 9,9 tys. zł., które było rozliczeniem także za mecz Tłoków z Zagłębiem. Marcin P. początkowo przyznał się do zarzutów.

Według wcześniejszych informacji prokuratura podejrzewała Jacka P. o ustawienie także innych meczów:
15 listopada 2003 Cracovia - Tłoki Gorzyce 3-0
11 czerwca 2004 Cracovia - Szczakowianka 8-1
5 września 2004 Radomiak Radom - Podbeskidzie Bielsko Biała 0-1
2 października 2004 Świt Nowy Dwór Mazowiecki - Podbeskidzie 1-1
7 listopada 2004 Zagłębie Sosnowiec - Podbeskidzie 1-3
23 kwietnia 2005 Ruch Chorzów - Podbeskidzie 0-0

Śledztwo ws. korupcji w Cracovii dalej trwa.

Czytaj listę oskarżonych w głównym akcie oskarżenia.
Czytaj listę oskarżonych, którzy dobrowolnie poddają się karze.

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu  

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć