poniedziałek, 13 czerwca 2011

Unia Janikowo

Unia Janikowo to jeden z aktywniejszych klubów w polskiej lidze w ustawianiu meczów. Oto informacje, które pojawiły się na jego temat w tym śledztwie:

27 czerwca wyrok ws. ustawienia meczu Cracovii z Zagłębiem Lubin

Sąd Rejonowy Wrocław - Śródmieście na 27 czerwca wyznaczył termin rozpatrzenia wniosków o dobrowolne poddanie się karze oskarżonych o ustawienie meczu Cracovii i Zagłębia Lubin w maju 2006 roku. Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 9.30. 

Piłkarze Zagłębia za remis zapłacili 100 tys. zł łapówki. Oskarżonych zostało 14 osób (więcej informacji znajdziecie tutaj). Dobrowolnie poddają się karze:
 1. Dariusz J.: 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 4 lata i zwrotu 72,2 tys. zł. Otrzymanej premii za awans do pucharu UEFA
 2. Łukasz P.: roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 100 tys. zł. grzywny i zwrotu 48,1 tys. zł. otrzymanej premii za awans do pucharu UEFA
 3. Michał Ch.: roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 40 tys. zł. grzywny i zwrotu 72,3 tys. zł. otrzymanej premii za awans do pucharu UEFA
 4. Michał S. : roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 40 tys. zł. grzywny i zwrotu 72,3 tys. zł. otrzymanej premii za awans do pucharu UEFA
 5. Łukasz M.: roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 20 tys. zł. grzywny i zwrotu 72,2 tys. zł. otrzymanej premii za awans do pucharu UEFA
 6. Sławomir O. : 2 lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat, przepadku przyjętych 20 tys. zł. łapówki, 15 tys. zł. grzywny
 7. Marcin B.: roku i 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 4 lat, przepadku przyjętych 10 tys. zł. łapówki, 28 tys. zł. grzywny
 8. Piotr B.: roku i 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 4 lat, przepadku przyjętych 6 tys. zł. łapówki, 10 tys. zł. grzywny
 9. Mateusz R.: roku i 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 4 lat, przepadku przyjętych 7 tys. zł. łapówki, 8 tys. zł. grzywny
 10. Tomasz M.: roku i 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 4 lat, przepadku przyjętych 7 tys. zł. łapówki, 20 tys. zł. grzywny
 11. Tomasz W.: roku i 4 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 4 lat, 5 tys. zł. grzywny
 12. Jarosław K.: roku i 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lat, 20 tys. zł. grzywny

Rozpoczął się proces Andrzeja Brzezińskiego

Do trzech razy sztuka. Przed inowrocławskim sądem rejonowym rozpoczął się dzisiaj proces byłego członka zarządu Unii Janikowo Andrzeja Brzezińskiego. 

Jak pisze Gazeta Pomorska - obrońcy burmistrza Janikowa próbowali odroczyć rozprawę ze względu na nieścisłości związane z wyciągami rozmów telefonicznych. Sędzia nie uwzględnił wniosku obrońców burmistrza, a brakujące billingi rozmów - wychodzących i przychodzących z telefonu Andrzeja Brzezińskiego - zostaną uzupełnione.

Andrzej Brzeziński nie przyznał się do zarzutów, odmówił też odpowiedzi na pytania prokuratora Marka Kaczmarzyka.

Z kolei Express Bydgoski cytuje samego oskarżonego: "mogłem domyślać się, że coś się dzieje. Ale szczegółów korumpowania sędziów nie znałem. Nigdy nie byłem świadkiem dawania pieniędzy, ani ich nie dawałem".

W swoich wyjaśnieniach Brzeziński mówił też, że początkowo przyznał się do części zarzutów bo chciał uniknąć aresztu.

Kolejna rozprawa 2 sierpnia. Zeznawać mają dwaj najważniejsi działacze Unii, których zeznania mocno obciążyły burmistrza.

Andrzej Brzeziński jest oskarżony o udział w ustawianiu meczów Unii. Początkowo częściowo przyznawał się do zarzutów, później jednak odrzucił oskarżenia.

W drugiej połowie czerwca dojdzie do dwóch rozpraw w innym procesie ws. korupcji w Unii Janikowo. Przesłuchani mają zostać świadkowie. 

Korupcja w Unii Janikowo

Czytaj o oskarżeniu o korupcję burmistrza Janikowa
Czytaj o rozpoczęciu procesu ws. Unii Janikowo
Czytaj o pierwszych wyrokach ws. Unii Janikowo
Czytaj listę ustawionych meczów Unii Janikowo

Wisła nie przedłuży umowy z Grzegorzem Kurdzielem

Wisła Kraków nie zamierza przedłużyć kontraktu z trenerem swoich bramkarzy. Grzegorz K. został zatrzymany w ub. tygodniu przez CBA. 

Grzegorz K. jest podejrzany o ustawienie 22 spotkań Zagłębia Sosnowiec (więcej tutaj). Zaraz po zatrzymaniu Wisła nie komentowała tego faktu. Teraz wydała oświadczenie w tej sprawie:
"W piątek doszło do spotkania Zarządu Klubu z trenerem bramkarzy Wisły, Grzegorzem Kurdzielem. W trakcie rozmowy przedstawił on wyjaśnienia w sprawie zatrzymania go przez CBA w środę rano. Grzegorz Kurdziel poinformował,  że nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.Klub informuje, że umowa wiążąca Grzegorza Kurdziela z Wisłą Kraków do końca poprzedniego sezonu wygasa i nie zostanie przedłużona".

Sam Grzegorz K. udzielił wywiadu Gazecie Krakowskiej, w którym powiedział m.in.:
"Nie przyznaję się do niczego. Jedynym faktem, zawartym w zarzutach prokuratorskich jest to, że w sezonie 2003/2004 i rundzie jesiennej sezonu 2004/2005 byłem piłkarzem Zagłębia Sosnowiec. Nie może to jednak przecież prowadzić do wniosku, że automatycznie złamałem prawo i zasady uczciwości. Zarówno jako pracownik Wisły Kraków jak i w trakcie swojej kariery zawodniczej zawsze byłem uczciwy. Nigdy nie brałem udziału w ustawianiu meczów, nigdy nie wpływałem w taki sposób na przebieg spotkań piłkarskich. Nigdy też nie wręczałem, ani nie obiecywałem nikomu wręczenia korzyści majątkowych w zamian za ustawienie wyników meczów".

Korupcja w Zagłębiu Sosnowiec

Adwokat Milewskiego: nie ma drugiego wezwania do więzienia

Jacek Milewski nie dostał drugiego wezwania do stawienia się do zakładu karnego. Były prezes Arki Gdynia skazany za korupcję na 3 lata więzienia miał się zgłosić do więzienia 28 marca. 

Adwokat Jacka Milewskiego mecenas Maciej Urbański poinformował dziś blog Piłkarska Mafia, że jego klient nie dostał żadnego nowego wezwania, a poprzednie odebrał już potym jak minął termin stawienia się do zakładu karnego. Jego zdaniem więc nie można mówić, że były działacz piłkarski unika więzienia.

Jacek Milewski to jedna z trzech osób skazanych do tej pory na kary bezwzględnego więzienia. Marian Dusza zmarł przed odbyciem kary, natomiast Ryszardowi Forbrichowi pseudonim Fryzjer w lutym, ze względu na stan zdrowia, odroczono wykonanie kary na pół roku. Pod koniec lipca Sąd Najwyższy rozpatrzy kasację od tego wyroku (czytaj tutaj).

Łącznie za korupcję w Arce Gdynia wrocławski sąd skazał ponad 30 osób, byłych sędziów, działaczy klubowych, obserwatorów PZPN oraz jednego z piłkarzy (czytaj tutaj).

KORUPCJA W ARCE GDYNIA