środa, 18 kwietnia 2012

Obra Kościan

W śledztwie dotyczącym korupcji w polskim futbolu Obra Kościan pojawia się rzadko. Jednak rzadko nie oznacza, że nie pojawia się wcale. Nazwa Obry pojawia się m.in. w zarzutach wobec Ryszarda F. pseudonim Fryzjer.
Jest on oskarżony m.in. o to, że 14.w marcu 2004 w Obrzycku i Kościanie, kierując zorganizowaną grupą przestępczą, działając wspólnie i w porozumieniu z inną osobą, udzielił Maciejowi W. - jako sędziemu głównemu  – uczestnikowi i organizatorowi profesjonalnych zawodów sportowych o mistrzostwo III ligi piłkarskiej obietnicy korzyści majątkowej, a następnie wręczył - 1,5 tys. złotych, w zamian za nieuczciwe zachowania tego sędziego podczas rozegranego 27 marca 2004 roku spotkania Obra Kościan – Chemik Bydgoszcz, mogące mieć wpływ na wynik tych zawodów sportowych, polegające na podejmowaniu decyzji sędziowskich korzystnych dla Obry,  mających na celu zapewnienie korzystnego wyniku sportowego dla tego klubu w tym meczu.

Z kolei b. sędzia Piotr S. ma zarzut dotyczący tego, że w marcu 2004 w Szczecinie działając w zorganizowanej grupie przestępczej, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, z zamiarem dokonania czynu zabronionego przez Ryszarda F., udzielił mu pomocy w udzieleniu obietnicy i wręczeniu korzyści majątkowej Maciejowi W. jako sędziemu głównemu – uczestnikowi i organizatorowi profesjonalnych  zawodów sportowych o mistrzostwo III ligi piłkarskiej, w zamian za nieuczciwe zachowania tego sędziego podczas rozegranego 27 marca 2004 roku meczu Obra Kościan – Chemik Bydgoszcz, w ten sposób, że:
- skontaktował się telefonicznie z Maciejem W. i poinformował go o zamiarze skontaktowania się z nim Ryszarda F., w celu złożenia mu obietnicy korzyści majątkowej
- skontaktował się telefonicznie z Ryszardem F. i poinformował go o przeprowadzonej rozmowie z Maciejem W. i jego zgodzie na kontakt telefoniczny z Ryszardem F., w celu złożenia temu sędziemu obietnicy korzyści majątkowej oraz przekazał mu numer telefonu Macieja W.

Natomiast b. sędzia Maciej W. jest oskarżony m.in. o to, że w marcu 2004 w Szczecinie i Kościanie, jako sędzia główny  – uczestnik i organizator profesjonalnych zawodów sportowych o mistrzostwo III ligi piłkarskiej, przyjął od Ryszarda F., działającego wspólnie i w porozumieniu z inną osobą obietnicę korzyści majątkowej, a następnie przyjął 1,5 tys. złotych, w zamian za nieuczciwe zachowania podczas rozegranego 27 marca 2004 roku spotkania Obra Kościan – Chemik Bydgoszcz, mogące mieć wpływ na wynik tych zawodów sportowych, polegające na podejmowaniu decyzji sędziowskich korzystnych dla Obry Kościan,  mających na celu zapewnienie korzystnego wyniku sportowego dla tego klubu w tym meczu.

W uzasadnieniu aktu oskarżenia czytamy m.in.:  
Jak wynika z ustaleń śledztwa Ryszard F. udzielił Maciejowi W. obietnicy korzyści majątkowej i wręczył korzyść majątkową w związku z rozgrywanym 27 marca 2004 meczem Obra Kościan -  Chemik Bydgoszcz. Maciej W. był arbitrem głównym tego spotkania. Przed meczem z Maciejem W. skontaktował się Piotr S. – sędzia z tego samego okręgu i polecił mu skontaktowanie się z Ryszardem F.,  w związku z meczem Obra Kościan – Chemik Bydgoszcz. Następnie Maciej W. zadzwonił Ryszarda F., który poinformował sędziego, że zależy mu na zwycięstwie drużyny Obry Kościan w najbliższym meczu. Poinformował ponadto sędziego, że skontaktuje się z nim w sprawie tego meczu działacz z Kościana. Ciąg powyższych rozmów i informacji uzyskanych od Piotra S. i Ryszarda F. był dla Macieja W. wystarczającym i jednoznacznym sygnałem o współdziałaniu tych osób z zainteresowanym działaczem Obry Kościan we wręczeniu korzyści majątkowej w związku z najbliższym prowadzonym przez niego spotkaniem piłkarskim. (...) Po informacjach przekazanych Maciejowi W. skontaktował się z nim nieustalony działacz Obry Kościan informując go, że zależy mu na pomocy sędziego (...). Ponadto poinformował Macieja W. że za jego pomoc oferuje mu 3.000 złotych w przypadku zwycięstwa i 1.500 złotych w razie wyniku remisowego. Maciej W. przyjął powyższą propozycję. Mecz Obra Kościan – Chemik Bydgoszcz zakończył się wynikiem 1-1. Po mecz trójka sędziowska została zaproszona na posiłek. W jej trakcie Maciej W. otrzymał upominek, zapakowaną w torebkę książkę, w które znajdowało się 1.500 złotych. Maciej W. przyznał się do zrzuconego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Ryszard F. i Piotr S. nie przyznali się do zarzuconych im czynów odmawiając składania wyjaśnień.

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Zobacz nasz profil na Facebooku