środa, 18 kwietnia 2012

Obra Kościan

W śledztwie dotyczącym korupcji w polskim futbolu Obra Kościan pojawia się rzadko. Jednak rzadko nie oznacza, że nie pojawia się wcale. 


Nazwa Obry pojawia się m.in. w zarzutach wobec Ryszarda F. pseudonim Fryzjer.
Jest on oskarżony m.in. o to, że 14.w marcu 2004 w Obrzycku i Kościanie, kierując zorganizowaną grupą przestępczą, działając wspólnie i w porozumieniu z inną osobą, udzielił Maciejowi W. - jako sędziemu głównemu  – uczestnikowi i organizatorowi profesjonalnych zawodów sportowych o mistrzostwo III ligi piłkarskiej obietnicy korzyści majątkowej, a następnie wręczył - 1,5 tys. złotych, w zamian za nieuczciwe zachowania tego sędziego podczas rozegranego 27 marca 2004 roku spotkania Obra Kościan – Chemik Bydgoszcz, mogące mieć wpływ na wynik tych zawodów sportowych, polegające na podejmowaniu decyzji sędziowskich korzystnych dla Obry,  mających na celu zapewnienie korzystnego wyniku sportowego dla tego klubu w tym meczu.

Z kolei b. sędzia Piotr S. ma zarzut dotyczący tego, że w marcu 2004 w Szczecinie działając w zorganizowanej grupie przestępczej, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, z zamiarem dokonania czynu zabronionego przez Ryszarda F., udzielił mu pomocy w udzieleniu obietnicy i wręczeniu korzyści majątkowej Maciejowi W. jako sędziemu głównemu – uczestnikowi i organizatorowi profesjonalnych  zawodów sportowych o mistrzostwo III ligi piłkarskiej, w zamian za nieuczciwe zachowania tego sędziego podczas rozegranego 27 marca 2004 roku meczu Obra Kościan – Chemik Bydgoszcz, w ten sposób, że:
- skontaktował się telefonicznie z Maciejem W. i poinformował go o zamiarze skontaktowania się z nim Ryszarda F., w celu złożenia mu obietnicy korzyści majątkowej
- skontaktował się telefonicznie z Ryszardem F. i poinformował go o przeprowadzonej rozmowie z Maciejem W. i jego zgodzie na kontakt telefoniczny z Ryszardem F., w celu złożenia temu sędziemu obietnicy korzyści majątkowej oraz przekazał mu numer telefonu Macieja W.

Natomiast b. sędzia Maciej W. jest oskarżony m.in. o to, że w marcu 2004 w Szczecinie i Kościanie, jako sędzia główny  – uczestnik i organizator profesjonalnych zawodów sportowych o mistrzostwo III ligi piłkarskiej, przyjął od Ryszarda F., działającego wspólnie i w porozumieniu z inną osobą obietnicę korzyści majątkowej, a następnie przyjął 1,5 tys. złotych, w zamian za nieuczciwe zachowania podczas rozegranego 27 marca 2004 roku spotkania Obra Kościan – Chemik Bydgoszcz, mogące mieć wpływ na wynik tych zawodów sportowych, polegające na podejmowaniu decyzji sędziowskich korzystnych dla Obry Kościan,  mających na celu zapewnienie korzystnego wyniku sportowego dla tego klubu w tym meczu.

W uzasadnieniu aktu oskarżenia czytamy m.in.:  
Jak wynika z ustaleń śledztwa Ryszard F. udzielił Maciejowi W. obietnicy korzyści majątkowej i wręczył korzyść majątkową w związku z rozgrywanym 27 marca 2004 meczem Obra Kościan -  Chemik Bydgoszcz. Maciej W. był arbitrem głównym tego spotkania. Przed meczem z Maciejem W. skontaktował się Piotr S. – sędzia z tego samego okręgu i polecił mu skontaktowanie się z Ryszardem F.,  w związku z meczem Obra Kościan – Chemik Bydgoszcz. Następnie Maciej W. zadzwonił Ryszarda F., który poinformował sędziego, że zależy mu na zwycięstwie drużyny Obry Kościan w najbliższym meczu. Poinformował ponadto sędziego, że skontaktuje się z nim w sprawie tego meczu działacz z Kościana. Ciąg powyższych rozmów i informacji uzyskanych od Piotra S. i Ryszarda F. był dla Macieja W. wystarczającym i jednoznacznym sygnałem o współdziałaniu tych osób z zainteresowanym działaczem Obry Kościan we wręczeniu korzyści majątkowej w związku z najbliższym prowadzonym przez niego spotkaniem piłkarskim. (...) Po informacjach przekazanych Maciejowi W. skontaktował się z nim nieustalony działacz Obry Kościan informując go, że zależy mu na pomocy sędziego (...). Ponadto poinformował Macieja W. że za jego pomoc oferuje mu 3.000 złotych w przypadku zwycięstwa i 1.500 złotych w razie wyniku remisowego. Maciej W. przyjął powyższą propozycję. Mecz Obra Kościan – Chemik Bydgoszcz zakończył się wynikiem 1-1. Po mecz trójka sędziowska została zaproszona na posiłek. W jej trakcie Maciej W. otrzymał upominek, zapakowaną w torebkę książkę, w które znajdowało się 1.500 złotych. Maciej W. przyznał się do zrzuconego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Ryszard F. i Piotr S. nie przyznali się do zarzuconych im czynów odmawiając składania wyjaśnień.

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu  

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!