sobota, 13 sierpnia 2011

Odra Wodzisław

Odra Wodzisław to jeden z tych klubów, o którym cicho w śledztwie dotyczącym korupcji w polskim futbolu. Jej nazwa jednak pojawia się w wyjaśnieniach oskarżonych. 

30 maja 2018 wyrok wskazujący za korupcję w Odrze Wodzisław. Zbigniew M. skazany
23 kwietnia 2014 - Edward S. i b. sędzia Mirosław K. skazani za korupcję w Odrze Wodzisław
25 stycznia 2014 - akt oskarżenia ws. Odry - szczegóły
31 grudnia 2013 - pierwszy akt oskarżenia ws. korupcji w Odrze Wodzisław

WYJAŚNIENIA:

Mirosław K. - były sędzia liniowy z Opola (całe wyjaśnienia tutaj):
Ja bardzo dobrze znałem Edwarda Sochę działacza Odry Wodzisław. Ja jeździłem na mecze tej drużyny jako asystent Ryszarda Wójcika i tam przy tym arbitrze nie było żadnych propozycji i żadnych pieniędzy. Wójcik nie wchodził w takie układy. Ale głośno było w środowisku, że Wodzisław kupował mecze i działał tam właśnie Socha.
Pamiętam taki mecz Odra Wodzisław - Górnik Łęczna, który sędziował M. Zbysiu (20 września 2003 Odra wygrała 2:0- dopisek dpanek). Tutaj ja dostałem od M. tysiąc złotych za pośrednictwo w kontaktach M. z S. S. znał wcześniej M. i nie wiem w sumie czemu mnie zaangażował w kontakt z M. Może chciał też wiedzieć czy ja jadę na linię. S. powiedział, że jest zainteresowany kontaktem z M., było jasne, że chodzi o pomoc M. w tym meczu. S. nie podawał jaką ma kwotę dla M., ja wiedziałem, że jak się dogadają to M. na pewno coś mi odpali. Ja zadzwoniłem do M. i powiedziałem mu o zainteresowaniu (...) tym meczem. S. musiał się dogadać z M. bo odpalił mi za to pośrednictwo tysiąc złotych. Nie pamiętam dokładnie kiedy M. przekazał mi te pieniądze, może to było zaraz jak wracał po tym meczu, może jakiś czas później. Wiem od M., że tam odpalił jakieś pieniądze swoim asystentom.

Zbigniew M. o spotkaniu Odry Wodzisław z Górnikiem Łęczna z 20 września 2003 roku:
Kolejne spotkanie to Odra Wodzisław - Górnik Łęczna z 20 września 2003.  Po przyjeździe na stadion pan Edward S. - chyba dyrektor czy menadżer Odry zaproponował mi za pomoc w zwycięstwie Odry 10 tys. zł. Rozmowa odbyła się na korytarzu budynku klubowego. Rozmawialiśmy tylko we dwoje. Przyjąłem tę propozycję, zgodziłem się pomóc w tym meczu Odrze. Po meczu otrzymałem pieniądze, była to kwota 10 tys. zł. Pieniądze wręczył mi osobiście S. w hotelu, w którym spałem. Był to hotel w Wodzisławiu, nie pamiętam jego nazwy. Ja go poinformowałem wcześniej gdzie będę nocował z asystentami i on tam przyjechał. Spotkaliśmy się na kolacji, w której oprócz mnie i S. brali udział moi asystenci (...). Pieniądze otrzymałem podczas tej kolacji, były w kopercie. Ja i S. podczas kolacji wyszliśmy na korytarz i on tam przekazał mi kopertę z pieniędzmi. W pokoju hotelowym przekazałem asystentom - o ile dobrze pamiętam - 2,5 tys. zł. Powiedziałem, że są to pieniądze od S. za zwycięstwo. Ja J. i T. powiedziałem przed meczem o propozycji S. i sędziowaniu pod Odrę. Oni tę propozycję przyjęli do wiadomości, zaakceptowali ją. W mojej ocenie ja ten mecz sędziowałem normalnie, a wynik się ułożył.
Zdarzało się, że S. dzwonił do mnie i pytał czy nie wiem kto sędziuje mecze jego drużynie. To były telefony w latach 2003-2004. (...) Ja odpowiadałem mu, że nie wiem kto sędziuje jego mecze.

Piotr W. - były sędzia z Krakowa (całość tutaj):
Kolejny mecz to mecz Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski – Odra Wodzisław 9 maja 2001 roku. Nie pamiętam dokładnie nazwisk kto do mnie dzwonił przed meczem, ale tam były propozycje ze strony dwóch drużyn.

Były sędzia Krzysztof S. (całość wyjaśnień tutaj):
Była też taka sytuacja, że sędziowałem mecz Odra Wodzisław - Widzew Łódź.Było to już dawno, nie pamiętam dokładnie daty. Był to mecz o życie dla Odry, tj. o utrzymanie się w lidze. Mecz zakończył się ostatecznie remisem 2:2. Ten mecz był w 2001 lub 2002. Nie pamiętam. Obserwatorem tego meczu był Krzysztof Perek. Przed meczem, gdy już byliśmy na obiekcie, podszedł do mnie Edward Socha i powiedział, że prezes Perek chce ze mną porozmawiać. W rozmowie z Perkiem on mi powiedział, że Odra daje nam za zwycięstwo w tym meczu 70 tys. To była duża kwota w tamtych czasach. To miały być pieniądze dla mnie i Perka. Znalazłem się w trudnej sytuacji, z jednej strony nie chciałem wchodzić w takie układy, ale z drugiej strony nie mogłem powiedzieć Perkowi wprost bo on mógłby mnie później zniszczyć. On był obserwatorem tego meczu, a nadto obsadowym w PZPN. Mecz zakończył się remisem. Perek zawiedziony. Ja żeby go udobruchać mówiłem mu, że nie było sposobności pomóc Odrze.

Były prezes GKS Katowice Piotr D.:
Z moich obserwacji, ale również relacji innych osób wynika, że mecz Odry Wodzisław z Górnikiem Zabrze na wiosnę 2004 mógł być ustawiony. Sędzia tego meczu podyktował przeciwko Górnikowi dwa rzuty karne niesłusznie i wyrzucił zawodnika Górnika z boiska. Mecz ten sędziował, o ile dobrze pamiętam, Krzysztof Z. Była taka sytuacja, że bramkarz Górnika był na tyle zirytowany sposobem sędziowania, że chciał pobić sędziego.


Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!