czwartek, 20 maja 2010

Wyrok ws. Arki Gdynia utrzymany! Fryzjer idzie do więzienia!!

Wrocławski Sąd Apelacyjny wydał prawomocny wyrok w sprawie korupcji w klubie piłkarskim Arka Gdynia.

Najsurowiej ukarano Ryszarda Forbricha pseudonim Fryzjer, który był pośrednikiem między działaczami a sędziami obserwatorami. Ma on spędzić w więzieniu 3,5 roku – powiedział blogowi Piłkarska Mafia sędzia Witold Franckiewicz. Byłemu prezesowi Arki Jackowi Milewskiemu sąd obniżył karę z 4 do 3 lat więzienia bez zawieszenia, a Marianowi Duszy (także pośrednikowi) z 2,5 roku na 2 lata pozbawienia wolności. Złagodzono kary orzeczono także dla dwóch byłych członków zarządu – Grzegorz Gąsiorowski i Jakub P. zostali skazani na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat. Podniesiono natomiast karę byłemu sędziemu Piotrowi Aleksandrowiczowi z 1,5 roku do 2 lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat. Wyroki w przypadku 10 innych osób utrzymano.

Korupcja w Arce Gdynia - czytaj więcej

Jak tłumaczy sędzia Franckiewicz - to rola Forbricha w tym procederze była najważniejsza, dlatego jego ukarano najsurowiej, a nie oskarżonego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą Jacka Milewskiego. "To Forbrich miał największe możliwości, to on znał i uzależniał sędziów, przed nim otwierały się wszystkie drzwi" - mówi sędzia. Wyjaśnił też, że w przypadku Gąsiorowskiego i Jakuba P. kary zawieszono bo mieli oni zupełnie inną rolę w zarządzie niż Milewski. "To prezes dawał łapówki, spotykał się z Fryzjerem czy decydował o zatrudnieniu trenera Wąsikiewicza, znanego ze swoich "możliwości"" - dodawał.
Tłumaczył też, że karę bezwzględnego więzienia zastosowano także wobec Mariana Duszy bo to on się najbardziej sprzeniewierzył swoim zasadom. "Był szefem kolegium sędziów Śląskiego Związku Piłki Nożnej a mimo to uczestniczył w korumpowaniu sędziów" - dodawał Witold Franckiewicz. Pisemne uzasadnienie wyroku będzie gotowe za dwa tygodnie. Wówczas omówię je szczegółowo.

Dzisiejsze orzeczenie oznacza, że Forbrich, Dusza i Milewski muszą wrócić do więzienia. O przedterminowe zwolnienie mogą się starać dopiero po odbyciu 3/4 długości kary. Żaden z oskarżonych nie był dzisiaj obecny na ogłoszeniu wyroku. Obecni byli natomiast prokuratorzy Krzysztof Grzeszczak i Robert Tomankiewicz.

Prokurator Grzeszczak był zadowolony z wyroku. "Najważniejsze jest uznanie przez sąd winy wszystkich oskarżonych. Istotne jest także rozstrzygniecie, że zarówno sędzia, jak i obserwator są podmiotami, które mogą dopuścić się popełnienia przestępstwa przyjęcia korzyści majątkowej. Ten przepis kodeksu karnego niejednokrotnie był kwestionowany przez obrońców".

Adwokat Ryszarda Forbricha, mecenas Andrzej Grabiński zapowiedział wniesienie wniosku o kasację wyroku.

Arka Gdynia miała ustawić ponad 40 meczów w latach 2003 -2005.

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu  

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!