czwartek, 5 sierpnia 2010

Jak Kujawiak - Hydrobudowa Włocławek mecze ustawiał część druga

Czas na drugą część opowieści o Kujawiaku Włocławek i jego udziale w korupcyjnym procederze. W pierwszej części opisałem sezon 2003/2004. Najważniejszymi postaciami są znowu Ryszard F. pseudonim Fryzjer i Wojciech K- były działacz Kujawiaka.


Sezon 2003/2004 jak już pisałem wcześniej, zakończył się awansem Kujawiaka do drugiej ligi, a Ryszard F. za pomoc w kontaktach z sędziami i obserwatorami dostał 5-6 tys. zł. Wojciech K. więc postanowił współpracować z Fryzjerem w kolejnym sezonie. Podejścia do ustawienia meczów robiono, jak wynika z aktu oskarżenia, w przypadku 16 meczów (w tym jednego pucharowego):


31 lipca 2004 roku Kujawiak Włocławek – Świt Nowy Dwór Mazowiecki
14 sierpnia 2004 roku – Kujawiak Włocławek - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
21 sierpnia 2004 roku – RKS Radomsko – Kujawiak Włocławek
25 sierpnia 2004 roku – Kujawiak Włocławek – Piast Gliwice
5 września 2004 roku – Kujawiak Włocławek – MKS Mława
11 września 2004 roku – ŁKS Łódź – Kujawiak Włocławek
16 października 2004 roku – Szczakowianka Jaworzno - Kujawiak Włocławek
20 października 2004 roku – Kujawiak Włocławek – GKS Bełchatów
23 października 2004 – Kujawiak Włocławek – Radomiak Radom
6 listopada 2004 roku – Kujawiak Włocławek – Jagiellonia Białystok
9 kwietnia 2005 roku – Piast Gliwice - Kujawiak Włocławek
20 kwietnia 2005 roku – MKS Mława – Kujawiak Włocławek
23 kwietnia 2005 roku – Kujawiak Włocławek – ŁKS Łódź
27 kwietnia 2005 roku – Kujawiak Włocławek – RKS Radomsko
30 kwietnia 2005 roku - Górnik Polkowice - Kujawiak Włocławek

22. Mecz Kujawiaka ze Świtem Nowy Dwór (31 lipca 2004) zakończył się wynikiem 1:0. Sędzią tego spotkania był Marcin N., który wg. prokuratury od dawna współpracował z Fryzjerem i zawdzięczał mu karierę. 15 tysięcy złotych Wojciech K. przekazał arbitrowi jeszcze przed meczem informując, że jest zainteresowany zwycięstwem swojej drużyny. Marcin N. 5 tysięcy złotych przekazał obserwatorowi tego spotkania Henrykowi K. z Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Marcin N. przyznał się do zarzutów. Henryk K. zaprzeczył.

23. Mecz Kujawiaka z KSZO Ostrowiec (14 sierpnia 2004 roku) zakończył się wynikiem 1:0. Po meczu Wojciech K. przekazał sędziemu Piotrowi W. 10 tys. zł., z kolei Mirosław J., obserwator PZPN, za dobre noty dla arbitra miał dostać 5 tys. zł. Ponieważ jednak sędzia nie był zadowolony z zapowiedzianej przez obserwatora noty musiał interweniować Fryzjer. Podwyższenie noty o 0,2 pkt miało kosztować arbitra 2 tys. zł. przesłane Mirosławowi J. przekazem pocztowym.

24. Mecz RKS Radomsko z Kujawiakiem (21 sierpnia 2004 roku) zakończył się wynikiem 0:1. Pośrednikiem w tym przypadku miał być Marian D. ze Śląskiego ZPN. Sędzią tego spotkania był Robert K. z Podkarpackiego ZNP. Po wygranym przez Kujawiaka meczu z arbitrem skontaktował się Ryszard F. proponując mu przesłanie "pięciu pamiątek" za dobre sędziowanie. Pieniądze - 5 tys. zł. - zostały przesłane na adres sędziego. Robert K. przyznał się do zarzutu.

25. Mecz Kujawiaka z Piastem Gliwice zakończył się wynikiem 2:1 (25 sierpnia 2004 roku). Sędzią tego spotkania był Piotr K. z Wrocławia, a obserwatorem PZPN Krzysztof P. z Poznania. Obaj bardzo dobrze znani Fryzjerowi. Po meczu Wojciech K. przekazał arbitrowi 10 tys. zł., a połowa tej kwoty trafiła do obserwatora. Po 500 zł. dostali też sędziowie liniowi. Piotr K. przyznał się do zarzutu.

26. Mecz Kujawiaka Włocławek z MKS Mława zakończył się wynikiem 3:1 (5 września 2004 roku). Sędzią spotkania był Sławomir B. z Opolskiego ZNP, a obserwatorem Marian D. ze Śląskiego ZNP. Wojciech K. po meczu odmówił wręczenia łapówki arbitrowi twierdząc, że ten nie sędziował na korzyść Kujawiaka, m.in. nie podyktował dwóch rzutów karnych. Z kolei Marian D. miał dostać po spotkaniu 3 tys. zł. łapówki.

27. Mecz Kujawiaka z ŁKS Łódź (11 września 2004 roku) zakończył się wynikiem 1:2. Pośrednikiem w kontaktach z sędzią tego spotkania - Adamem K. z Podkarpackiego ZPN był Marian D. I to on przekazał arbitrowi 7 tys. zł. łapówki.

28. Mecz Szczekowianki Jaworzno z Kujawiakiem zakończył się wynikiem 1:1 (16 października 2004 roku). Sędzią tego spotkania był Łukasz B. z Małopolskiego ZNP. Ryszard F. nakazał Wojciechowi K. przekazanie 6 tys. zł. łapówki Marianowi D.

29. Mecz GKS Bełchatów z Kujawiakiem zakończył się wynikiem 1:1 (20 października 2004 roku). Pośrednikiem w korupcyjnych kontaktach Ryszarda F. w kontaktach z sędzią tego meczu Andrzejem K. ze Śląskiego ZPN był Marian D.

30. Mecz Kujawiaka z Radomiakiem Radom zakończył się wynikiem 3:0 (23 października 2004 roku). Wojciech K. po wygranym meczu przekazać miał Pawłowi S. z Pomorskiego ZNP 10 tys. zł. łapówki. Paweł S. nie przyznał się do zarzutów, stwierdził, że sędziował uczciwie. Przyznał jednak, że dostał od działacza Kujawiaka 6 tys. zł.

31. Mecz Kujawiaka z Jagiellonią Białystok zakończył się wynikiem (6 listopada 2004 roku) 2:2. Marek K. ze Śląskiego ZPN miał dostać łapówkę za korzystny wynik, ponieważ jednak padł remis Wojciech K. pieniędzy nie przekazał.

32. Mecz Piasta Gliwice z Kujawiakiem Włocławek zakończył się wynikiem 1:1 (9 kwietnia 2005 roku). Wojciech K. miał po meczu przekazać Maciejowi H. z Wielkopolskiego ZPN 5-6 tys. zł za pośrednictwem Fryzjera. Arbiter nie przyznał się do zarzutu.

33. Mecz MKS Mława z Kujawiakiem (20 kwietnia 2005 roku) zakończył się wynikiem 0:1. Marek K. ze Śląskiego ZNP miał dostać po meczu, za pośrednictwem Fryzjera, 15 tys. zł. łapówki.
Kwota była wyższa niż zwykle ze względu na to, że działacz Kujawiaka nie przekazał pieniędzy sędziemu po zremisowanym meczu z Jagiellonią. Pośrednikiem w przypadku tego meczu znowu był Marian D. z Katowic. Marek K. przyznał się do zarzutów.

34. Mecz Kujawiaka z ŁKS Łódź (23 kwietnia 2005 rok) został przerwany w 64 min. przy stanie 1:0. Spotkanie to wzbudziło wiele kontrowersji ze względu na niekorzystne dla ŁKS decyzje sędziego Zbigniewa R. z Wielkopolskiego ZNP. Ryszard F. dzwonił do arbitra przed meczem proponując mu pieniądze za wynik korzystny dla gospodarzy. Sędzia miał dostać kilka dni po meczu 10 tys. zł. Zbigniew R. przyznał się do zarzutu.

35. Mecz Kujawiaka z RKS Radomsko (27 kwietnia 2005 roku) zakończył się wynikiem 4:0. Sędzią tego spotkania był Mariusz S. z Opolskiego ZNP. Fryzjer miał się z nim kontaktować za pośrednictwem Mariana D. Arbiter po spotkaniu miał dostać od Fryzjera 10 tys. zł. łapówki.

36. Mecz Górnika Polkowice z Kujawiakiem (30 kwietnia 2005 roku) zakończył się wynikiem 2:1. Sędzią tego meczu był Robert S. ze Śląskiego ZNP. Marian D., w imieniu Kujawiaka, zaproponował arbitrowi 20 tys. zł. łapówki. Sędzia zgodził się, ale ponieważ mecz zakończył się porażką gości, pieniędzy nie dostał. Robert S. przyznał się do przyjęcia propozycji korupcyjnej.

Kujawiak ustawił też, wg. prokuratury, mecz Pucharu Polski.

37. Mecz Wisły II Kraków z Kujawiakiem (3 sierpnia 2004 roku) zakończył się wynikiem 1:2. Przed spotkaniem Wojciech K. przekazał sędziemu Piotrowi K. z Wrocławia 5 tys. zł. łapówki. Arbiter przyznał się do zarzutu.

Czytaj listę oskarżonych w głównym akcie oskarżenia.
Czytaj listę oskarżonych, którzy dobrowolnie poddają się karze.

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!