wtorek, 21 grudnia 2010

Jak mecze ustawiały: Ceramika Opoczno, Stasiak, KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Te trzy kluby wiążą dwie osoby - Mariusz Ł. i Mirosław S. Korupcyjną działalność rozpoczęli w Ceramice Opoczno, klubie, który zmienił nazwę na Stasiak Opoczno, a następnie wiosną 2004 roku został przeniesiony do Ostrowca Świętokrzyskiego i grał jako KSZO.

Mirosław S. był głównym udziałowcem i sponsorem, na łapówki przeznaczał część zysków ze swojej działalności gospodarczej (transport i opał), Mariusz Ł. był menadżerem i trenerem. Ten drugi zajmował się ustalaniem obsad, składaniem propozycji korupcyjnych i wręczaniem pieniędzy. Zdarzało się jednak też, że ze znanymi sobie sędziami kontaktował się osobiście biznesmen. Pośrednikiem w kontaktach był Piotr W. - krakowski sędzia drugoligowy. Arbiter brał też łapówki za ustawianie meczów, w których sędziował.

Korupcja w Ceramice Opoczno - czytaj więcej
Korupcja w Stasiaku Opoczno - czytaj więcej
Korupcja w KSZO Ostrowiec Św. - czytaj więcej

285 Aluminium Konin – Ceramika Opoczno 1:1 (07 września 2003 roku)
Sędzią tego spotkania był Piotr K. z Wrocławia. Mariusz Ł. zaproponował arbitrowi 4 tys. za zwycięstwo jego drużyny, połowę za remis. Po meczu doszło do przekazania pieniędzy.

286. Ceramika Opoczno – ŁKS Łódź 1:0 (13 września 2003 roku)
Sędzią tego spotkania był Andrzej K. ze Śląska. Mariusz Ł. zaproponował arbitrowi 4 tys., a po meczu przekazał mu pieniądze.

287. Polar Wrocław – Ceramika Opoczno 0:1 (04 października 2003 roku)
Sędzią tego spotkania był Grzegorz S. ze Świętokrzyskiego ZPN. Przed meczem Mariusz Ł. zaproponował arbitrowi 10 tys. zł. za zwycięstwo, a po spotkaniu przekazał pieniądze. Grzegorz S. przyznał się do zarzutu.

288. Ceramika Opoczno – Ruch Chorzów 1:0 (18 października 2003 roku)
Sędzią tego spotkania był Artur Sz. z Małopolskiego ZPN. Przed meczem, w pokoju trenerskim, Mariusz Ł. zaproponował sędziemu 10 tys. zł. łapówki. Arbiter propozycje przyjął, a po meczu dostał pieniądze. Andrzej Sz. nie przyznał się do zarzutu i odmówił składania wyjaśnień.

289. RKS Radomsko – Ceramika Opoczno 1:0 (25 października 2003 roku)
Sędzią tego spotkania był Grzegorz G. z Warszawy. Przed meczem Mariusz Ł. zaproponował arbitrowi 10 tys. zł. za zwycięstwo, a 5 tys. zł. za remis. Z powodu porażki Ceramiki sędzia pieniędzy nie dostał. Grzegorz G. nie przyznał się do zarzutu i odmówił składania wyjaśnień.

193. Ceramika Opoczno – Arka Gdynia 1:1 (08 listopada 2003 roku)
O ustawieniu tego meczu pisałem przy okazji wątku dotyczącego Arki Gdynia (czytaj tutaj). Sędzią tego spotkania był Mariusz R. ze Śląskiego ZPN. Przed meczem doszło do spotkania w gabinecie prezesa Ceramiki Mirosława S. z Mariuszem Ł., sędzią Mariuszem R. i obserwatorem PZPN Józefem D. z Podkarpackiego ZPN. Mariusz Ł. zaproponował łapówkę za ustawienie meczu, jednak obserwator stwierdził, że nie będzie na ten temat rozmawiał przy arbitrze. Działacz Ceramiki zaproponował więc za korzystny wynik łapówkę. Po meczu wręczył mu 5 tys. zł. Tymczasem Józef D. przyjął propozycję 2 tys. zł. łapówki od działaczy Arki. Mariusz Rogalski za przyjęcie 2 tys. zł. łapówki od Arki Gdynia został już skazany. Mariusz R. po tym meczu otrzymał także 4 tys. zł. za ustawiony mecz Ceramiki z Hetmanem Zamość z listopada 2002 roku. Mariusz R. nie przyznał się do zarzutu i odmówił składania wyjaśnień.

290. Jagiellonia Białystok – Ceramika Opoczno (1:0) 15 listopada 2003 roku
Przed meczem Mariusz Ł. zaproponował sędziemu tego spotkania Pawłowi S. z Pomorskiego ZPN 10 tys. zł. łapówki za zwycięstwo i 5 tys. zł. za remis. Jednak 10 tys. zł. zostało przekazanych już przed meczem, z zastrzeżeniem, że jeżeli wynik nie będzie korzystny do arbiter pieniądze odda. Tak też się stało. Paweł S. nie przyznał się do zarzutu.

Po zakończeniu rundy jesiennej sezonu 2003/2004 klub Mirosława S. został przeniesiony do Ostrowca Świętokrzyskiego i rozgrywał mecze jako Stasiak Opoczno SSA.

291. Stasiak Opoczno– Piast Gliwice 2:0 (13 marca 2004 roku)
Sędzią tego spotkania był Piotr K. z Wrocławia. Informacje o obsadzie Mariuszowi Ł. przekazał krakowski arbiter Piotr W. Działacz Stasiaka zaproponował sędziemu 10 tys. zł. łapówki, ten propozycję przyjął, a po meczu dostał pieniądze. Piotr K. i Piotr W. przyznali się do zarzutów i złożyli wyjaśnienia.

292. Podbeskidzie Bielsko-Biała -Stasiak Opoczno 1:1 (3 kwietnia 2004 roku)
Sędzią tego spotkania był Piotr W. z Krakowa. Mariusz Ł. przed meczem zaproponował sędziemu 10 tys. zł. łapówki za zwycięstwo, ten propozycję i pieniądze przed spotkaniem przyjął, ale z powodu wyniku meczu oddał je. Piotr W. przyznał się do zarzutu i złożył wyjaśnienia.

293. Stasiak Opoczno – Polar Wrocław 1:1 (12 maja 2004 roku)
Sędzią tego spotkania był Adam K. z Rzeszowa. Poinformował o tym działaczy Stasiaka arbiter Piotr W. z Krakowa. Adam K. został zaproszony przed meczem do gabinetu prezesa Mirosława S., a ten wraz z Mariuszem Ł. zaproponował arbitrowi łapówkę za zwycięstwo, ten propozycję przyjął, ale z powodu wyniku pieniędzy nie dostał. Piotr W. przyznał się do zarzutu.

294. Stasiak Opoczno – Zagłębie Lubin 0:1 (15 maja 2004 roku)
Sędzią tego spotkania był Grzegorz G. z Warszawy. Mariusz Ł., po konsultacji z Mirosławem S. zaproponował arbitrowi 20 tys. zł. łapówki za zwycięstwo. Sędzia przyjął propozycję, ale usiłował też wymóc deklarację pieniężną dotyczącą remisu. Mariusz Ł. jednak się nie zgodził, a arbiter po porażce Stasiaka pieniędzy nie dostał. Grzegorz G. nie przyznał się do zarzutu i odmówił złożenia wyjaśnień.

200. Arka Gdynia – Stasiak Opoczno 2:2 (02 czerwca 2004 roku)
Sędzią tego spotkania był Andrzej K. ze Śląska. Mariusz Ł. zaproponował arbitrowi 10 tys. zł. za zwycięstwo. Ponieważ był remis sędzia pieniędzy nie dostał. O meczu tym pisałem też w wątku dotyczącym Arki Gdynia (czytaj tutaj)

295. Stasiak Opoczno – Unia Janikowo 2:0 (26 czerwca 2004 roku)
Sędzią tego spotkania, drugiego barażowego (pierwsze zakończyło się remisem 0: o) utrzymanie się w drugiej lidze był Robert W. z Warszawy. Na mecz przyjechał z Januszem Hańderkiem, znanym powszechnie jako wróg korupcji. O obsadzie meczu działaczy Stasiaka powiadomił Piotr W., krakowski sędzia. Mariusz Ł. tuż przed meczem, już na boisku, zaproponował arbitrowi 20-25 tys. zł. zwycięstwo, a ten propozycję przyjął. W czasie przerwy (pierwsza połowa zakończyła się remisem) prezes Mirosław S. zaproponował sędziemu dodatkowe 25 tys. za zwycięstwo. Arbiter w drugiej połowie podyktował dwa karne dla Stasiaka i pokazał w 89 min. czerwoną kartkę bramkarzowi Unii. Ostatecznie po meczu Robert W. dostał 22 tys. zł. Robert W. i Piotr W. przyznali się do zarzutów i złożyli wyjaśnienia. O meczu tym pisałem też w wątku dotyczącym Unii Janikowo (czytaj tutaj).

W kolejnym sezonie 2004/2005 Mirosław S. i Mariusz Ł. kontynuowali swój korupcyjny proceder.

296. KSZO Ostrowiec – GKS Bełchatów 28 sierpnia 2004 roku
Sędzią tego spotkania był Marek K. ze Śląskiego ZPN. Przed mecze Mariusz Ł. zaproponował sędziemu 10 tys. zł. łapówki, jednak z powodu remisu ten pieniędzy nie dostał. Marek K. przyznał się do zarzutu i złożył wyjaśnienia.

297. Szczakowianka Jaworzno – KSZO Ostrowiec 1:1 (5 września 2004)
Sędzią tego spotkania był Adam K. z Wielkopolskiego ZPN. Mariusz Ł. zaproponował arbitrowi 3 tys. zł. za remis, ten przyjął propozycję, a po spotkaniu dostał pieniądze. Adam K. przyznał się do zarzutu.

298. Ruch Chorzów–KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 3:3 (18 września 2004 roku)
Sędzią tego spotkania był Mariusz G. z Łódzkiego ZPN. Mariusza Ł. o obsadzie poinformował Piotr W. z Krakowa. Działacz KSZO zaproponował sędziemu 10 tys. zł. łapówki za zwycięstwo i 5 tys. zł. za remis. Arbiter przyjął propozycję, a po spotkaniu dostał 3-4 tys. zł. Mariusz G. i Piotr W. przyznali się do zarzutu i złożyli wyjaśnienia.

111. KSZO Ostrowiec Świętokrzyski–Jagiellonia Białystok 0:2 (25 września 2004)
Sędzią tego spotkania był Mariusz S. z Opolskiego ZPN. Mariusz Ł. zadzwonił przed meczem do arbitra i zaproponował mu 7 tys. zł. łapówki za zwycięstwo. Dodał, że KSZO ma na ten mecz przygotowane 10 tys., z tego 3 tys. dla obserwatora. Mariusz S. przyjął propozycję, ale z powodu wyniku pieniędzy nie dostał. Mariusz S. przyznał się do zarzutu i złożył wyjaśnienia.
Jak ustaliła prokuratura pieniądze dostał od działacza Jagiellonii. Ten mecz opisywałem przy okazji wątku dotyczącego Jagiellonii (czytaj tutaj)

131. Podbeskidzie Bielsko-Biała–KSZO Ostrowiec Św. 2:1 (16 października 2004)Sędzią tego spotkania był Piotr K. z Wrocławia. Mariusz Ł. o obsadzie poinformował znowu Piotr W. z Krakowa. Działacz KSZO wręczył arbitrowi przed meczem 10 tys. zł., ale ten z powodu porażki gości musiał pieniądze oddać. Jak ustaliła prokuratura - Piotr K. otrzymał łapówkę od działacza Podbeskidzia. Ten mecz opisywałem przy okazji wątku dotyczącego Podbeskidzia (czytaj tutaj). Piotr K. i Piotr W. przyznali się do zarzutów.

254. Górnik Polkowice – KSZO Ostrowiec Św. 0:0 (22 października 2004)
Sędzią tego spotkania był Marek K. ze Śląskiego ZPN. Mariusz Ł. zaproponował sędziemu 10 tys. zł. za zwycięstwo, a ten przyjął korupcyjną propozycję. Z powodu remisu arbiter pieniędzy nie dostał. Mark K. przyznał się do zarzutu i złożył wyjaśnienia. Ten mecz opisywałem przy okazji wątku dotyczącego Górnika Polkowice (czytaj tutaj)

299. KSZO Ostrowiec Świętokrzyski–RKS Radomsko 2:0 (30 października 2004 roku)
Sędzią tego spotkania był Piotr W. z Krakowa. Przed meczem Mariusz Ł. zaproponował arbitrowi 5 tys. zł. łapówki. Ten propozycję przyjął, a po meczu dostał pieniądze. Piotr W. przyznał się do zarzutu.

300. Piast Gliwice – KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1:3 (06 listopada 2004 roku)
Sędzią tego spotkania był Robert K. z Podkarpackiego ZPN. Mariusza Ł. poinformował o tym krakowski sędzia Piotr W. Działacz KSZO zaproponował sędziemu pieniądze za jak najlepszy wynik jego drużyny, a ten propozycję przyjął. Po meczu Mariusz Ł. kontaktował się z arbitrem, ale jak twierdzą obaj do przekazania pieniędzy nie doszło. Robert K. przyznał się do zarzutu.

301. KSZO Ostrowiec Świętokrzyski – Kujawiak Włocławek 1:0 (31 marca 2005)
Sędzią tego spotkania był Łukasz B. z Krakowa. O obsadzie poinformował Mariusza Ł. inny małopolski arbiter Piotr W. Działacz zaproponował sędziemu 5 tys. zł. za zwycięstwo, ten propozycję przyjął, a po meczu dostał pieniądze. Łukasz B. przyznał się do zarzutu.

302. KSZO Ostrowiec - Szczakowianka Jaworzno 2:0 (20 kwietnia 2005)
Sędzią tego spotkania był Sławomir B. z Opola. Mariusz Ł. zaproponował arbitrowi łapówkę, a ten propozycję przyjął. Arbiter dostał 5 tys. zł. W śledztwie przyznał się do zarzutu.

303. Radomiak Radom - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 0:3 (24 kwietnia 2005)
Sędzią tego spotkania był Paweł S. z Zachodniopomorskiego ZPN. Przed meczem Mariusz Ł. przekazał arbitrowi 10 tys. zł. za zwycięstwo w tym meczu.

304. KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - Ruch Chorzów 3:1 (30 kwietnia 2005 roku)
Sędzią tego spotkania był Adam K. z Wielkopolskiego ZPN. Przed meczem Mariusz Ł. zaproponował arbitrowi 5 tys. zł. za zwycięstwo, ten propozycję przyjął, a po meczu dostał pieniądze. Arbiter przyznał się do zarzutu.

305. MKS Mława – KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 0:2 (03 maja 2005 roku)
Sędzią tego spotkania był Mariusz R. ze Śląskiego ZPN. Mariusz Ł. zaproponował arbitrowi przed meczem 5 tys. zł. za zwycięstwo, a ten przyjął propozycję, a po meczu pieniądze. Mariusz R. nie przyznał się do zarzutu, stwierdził, że przed tym meczem miał propozycję korupcyjną ze strony MKS Mławy.

118. Jagiellonia Białystok – KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 3:0 (7 maja 2005)
Sędzią tego spotkania był Piotr Ś. ze Śląskiego ZPN. Przed meczem Mariusz Ł. zaproponował arbitrowi 10 tys. zł. łapówki za zwycięstwo, ten propozycję przyjął, ale ze względu na wynik pieniędzy nie dostał. Jak ustaliła prokuratura arbiter dostał łapówkę od przedstawiciela gospodarzy (czytaj tutaj). Piotr Ś. przyznał się do zarzutu.

110. KSZO Ostrowiec Świętokrzyski – Widzew Łódź 1:4 (11 maja 2005 roku)
Sędzią tego spotkania był Robert S. ze Śląskiego ZPN. Mirosław S. zaproponował przed meczem arbitrowi łapówkę za pomoc w zwycięstwie, ten propozycję przyjął, ale w związku z wynikiem pieniędzy nie dostał. Sędzia dostał natomiast pieniądze od Widzewa ŁóRobert S. przyznał się do zarzutu i złożył wyjaśnienia.

306. KSZO Ostrowiec Św.–Podbeskidzie Bielsko Biała 1:0 (21 października 2005)
Był to już mecz po pierwszych zatrzymaniach ws. korupcji w polskim futbolu z maja 2005 roku (czytaj tutaj). Sędzią tego spotkania był Sławomir B. z Opola. Pośredniczył w kontaktach z nim Piotr W., a Mariusz Ł. zaproponował arbitrowi 8 tys. zł., a pieniądze po meczu zostały przekazane. Sławomir B. i Piotr W. przyznali się do zarzutu.

307. KSZO Ostrowiec Świętokrzyski – Zagłębie Sosnowiec 3:0 (4 listopada 2005)
Sędzią tego spotkania był Adam K. z Wielkopolskiego ZPN. Po przyjeździe arbitra na obiekt, Mariusz Ł. zaproponował mu 5 tys. zł. za zwycięstwo KSZO, ten propozycję przyjął, a po meczu dostał pieniądze. Adam K. przyznał się do zarzutu i złożył wyjaśnienia.

308. KSZO Ostrowiec - Szczakowianka Jaworzno 0:1 (22 kwietnia 2006)
Sędzią tego spotkania był Adam K. z Wielkopolskiego ZPN. Po przyjeździe arbitra na obiekt, Mariusz Ł. zaproponował mu 5 tys. zł. za zwycięstwo KSZO, ten propozycję przyjął, ale po meczu - zw względu na wynik - nie dostał pieniędzy. Adam K. przyznał się do zarzutu i złożył wyjaśnienia.

309. Świt Nowy Dwór Mazowiecki – KSZO Ostrowiec Św.0:2 (29 kwietnia 2006)
Sędzią tego spotkania był Piotr Ś. ze Śląskiego ZPN. Przed meczem Mariusz Ł. wręczył arbitrowi 10 tys. zł. za zwycięstwo. Obaj panowie spotkali się w restauracji w miejscowości Sławków, a działaczowi KSZO towarzyszył bramkarz tego klubu Janusz Jojko (czytaj o tym piłkarzu więcej tutaj). Piotr Ś. przyznał się do zarzutów.

Według ustaleń prokuratury Mariusz Ł. uczestniczył też w ustawieniu meczu Kujawiaka Włocławek ze Świtem Nowy Dwór (więcej znajdziecie tutaj)

Zawarty tu opis to ustalenia prokuratury, które dopiero zweryfikuje sąd.W poprzednich odcinkach opisałem jak mecze ustawiały: Lech Poznań (czytaj tutaj), Widzew Łódź (czytaj tutaj), Cracovia (czytaj tutaj), Jagiellonia Białystok (czytaj tutaj), Arka Gdynia (czytaj tutaj), Górnik Polkowice (czytaj tutaj), Świt Nowy Dwór (czytaj tutaj), Pogoń Szczecin (czytaj tutaj), GKS Katowice (tutaj), Górnik Łęczna (czytaj tutaj), Podbeskidzie Bielsko - Biała (czytaj tutaj), Piast Gliwice (czytaj tutaj), Odra Opole (czytaj tutaj), Kotwica Kołobrzeg (czytaj tutaj), Kujawiak Włocławek (czytaj tutaj i tutaj) i Zawisza Bydgoszcz (czytaj tutaj).

Czytaj listę oskarżonych w głównym akcie oskarżenia.
Czytaj listę oskarżonych, którzy dobrowolnie poddają się karze.

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu  

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!