wtorek, 16 listopada 2010

Były prezes Arki Gdynia oskarżony

Kolejny, drobny wątek głównego aktu oskarżenia ws. korupcji w polskim futbolu. Tym razem dotyczący byłego prezesa Arki Gdynia Krzysztofa S. (tu czytaj o ustawianiu meczów przez gdyński klub, a tu o wyroku w tej sprawie).Krzysztof S. został oskarżony o utrudnianie śledztwa dotyczącego właśnie jego klubu - Arki Gdynia. Krzysztof S. od 2000 roku był wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Arki. W drugiej połowie listopada 2006 po aresztowaniu Jacka Milewskiego (tu czytaj o jego wyjaśnieniach złożonych na zakończenie procesu) - prezesa klubu został członkiem zarządu spółki. Krzysztof S. ponieważ znał członków zarządu Arki podejrzanych o korupcję - Jacka Milewskiego, Jakuba Polaka, Grzegorza Gąsiorowskiego i Annę Czajkowską był doskonale zorientowany w toczącym się śledztwie, o którym dodatkowo informowały media.

 korupcja w Arce Gdynia - kalendarium

20 lutego 2007 roku zatrzymana została w Gdyni Anna Czajkowska. Dzień później usłyszała ona zarzuty i złożyła obszerne, ważne dla śledztwa wyjaśnienia. Tego samego dnia co Anna Czajkowska zatrzymany został Grzegorz Gąsiorowski, a policja poszukiwana Jakuba Polaka. Przeszukiwano także siedzibę klubu. Po przesłuchaniu Anna Czajkowska wróciła do domu. Towarzyszył jej mąż oraz żona aresztowanego prezesa klubu. Ta druga namawiała kobietę do spotkania z Krzysztofem S. Bezskutecznie. Dzień później jednak Krzysztof S. rozmawiał w siedzibie klubu z Anną Czajkowską. Był wówczas jej przełożonym. Według wrocławskiej prokuratury groził jej zwolnieniem z pracy jeżeli złożyła wyjaśnienia obciążające innych szefów klubu i żądał odwołania tego co powiedziała. Anna Czajkowska jednak nie ujawniła treści swoich wyjaśnień. Tymczasem Krzysztof S. wyjaśniał w jaki sposób kobieta powinna zmienić wyjaśnienia motywując taką decyzję zastraszaniem przez policjantów, złym traktowaniem i szokiem oraz obawą przed utratą kontaktu z dzieckiem po aresztowaniu. Anna Czajkowska jednak nie zgodziła się na taką zmianę wyjaśnień.
Krzysztof S. nie przyznał się do zarzutu. Zapewniał, że nie rozmawiał z kobietą o jej wyjaśnieniach i nie namawiał jej do ich zmiany.

W poprzednich odcinkach opisałem jak mecze ustawiały: Lech Poznań (czytaj tutaj), Widzew Łódź (czytaj tutaj), Cracovia (czytaj tutaj), Jagiellonia Białystok (czytaj tutaj), Świt Nowy Dwór (czytaj tutaj), Pogoń Szczecin (czytaj tutaj), GKS Katowice (tutaj), Górnik Łęczna (czytaj tutaj), Podbeskidzie Bielsko - Biała (czytaj tutaj), Piast Gliwice (czytaj tutaj) Kujawiak Włocławek (czytaj tutaj i tutaj) i Zawisza Bydgoszcz (czytaj tutaj).

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu  

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!