środa, 3 maja 2017

Czy były działacz i piłkarz Zagłębia Sosnowiec pozwą PZPN?

Paweł Ryngier i Tomasz Stolpa to dwaj oskarżeni prawomocnie uniewinnieni od prokuratorskich zarzutów ustawiania meczów Zagłębia Sosnowiec. Sąd po latach wydał oczyszczający ich wyrok, pozostaje jednak kwestia orzeczonych przez PZPN kar dyscyplinarnych.


Były działacz Zagłębia - Paweł Ryngier został ukarany w listopadzie 2014, a Tomasz Stolpa były piłkarz w październiku 2014. Wobec obu orzeczono kary dyskwalifikacji w zawieszeniu oraz kary pieniężne.  Zaraz po pierwszym uniewinniającym wyroku we wrześniu 2016 adwokat oskarżonych zapowiadał: Niewątpliwie z chwilą prawomocności wyroku moi klienci – zarówno Paweł Ryngier i Tomek Stolpa – będą dochodzili swoich praw zarówno wobec Prokuratury jak i PZPN, który bez prawomocnego wyroku uznawał do tej pory moich klientów za winnych korupcji i obciążył karami dyscyplinarnymi. 

Całe oświadczenie mecenasa Konrada Pogody

Po uprawomocnieniu się wyroku w marcu 2017 adwokat deklaracje dotyczące PZPN podtrzymał. 
Kiedy trzy tygodnie temu pytałem o komentarz rzecznika PZPN, Jakub Kwiatkowski podkreślił, że "na chwilę obecną nie ma żadnego procesu przeciwko PZPN". Dodał też, że jeżeli do związku wpłynie uzasadnienie wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach to po zapoznaniu się z nim "stosowne oświadczenie wyda Komisja Dyscyplinarna PZPN"

Korupcja w Zagłębiu Sosnowiec - kalendarium

Akt oskarżenia ws. Zagłębia Sosnowiec trafił do sądu w listopadzie 2012. Oskarżonych zostało 25 działaczy, piłkarzy, obserwatorów i sędziego. 13 osób dobrowolnie poddało się karze i zostało skazanych w lutym 2014. Kolejne dwie osoby - Wojciech R. i Tomasz M. zostały skazane w kwietniu 2016. Skazany też został b. piłkarz Zagłębia Łukasz A.
Toczą się jeszcze procesy b. trenera Krzysztofa T. w Sosnowcu.  

Uprawomocnił się natomiast wyrok trzebnickiego sądu skazujący b. obserwatora PZPN Marka D.
Wyjaśnienia Mariusza U. - czytaj protokoły
Jak ustawiało mecze Zagłębie Sosnowiec - czytaj szczegóły z aktu oskarżenia

Do ustawiania meczów w Zagłębiu dochodziło, według prokuratury, w sezonach 2003/2004 i 2004/2005. Wysokość łapówek wynosiła od 500 do 7 tys. zł. Przekupywani byli niemal zawsze sędziowie i obserwatorzy, ale nie tylko. Śledczy wykryli, że w trzech przypadkach przekupiono piłkarzy innych drużyn: Rozwoju Katowice (czytaj tutaj), Walki Zabrze (czytaj tutaj) i Włókniarza Kietrz (czytaj tutaj).

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!