piątek, 23 listopada 2012

Akt oskarżenia ws. Zagłębia Sosnowiec

25 osób oskarżonych o ustawianie meczów Zagłębia Sosnowiec. Akt oskarżenia w tej sprawie trafi do Sądu Rejonowego w Sosnowcu.

Po kilkuletnim śledztwie wrocławska Prokuratura Apelacyjna zakończyła wątek ws. korupcji w Zagłębiu Sosnowiec. Oskarżonych zostało 25 działaczy, piłkarzy, obserwatorów i sędziego. 14 osób dobrowolnie poddaje się karze i chce wyroku bez procesu (czytaj tutaj). To nie jedyne osoby, które usłyszały zarzuty ws. Zagłębia, ale część sędziów i obserwatorów zostanie oskarżonych w innym wątku.

Korupcja w Zagłębiu Sosnowiec - kalendarium

Do najbardziej znanych oskarżonych należą: Wojciech R. - 40 krotny reprezentant Polski, m.in. na MŚ w Argentynie i IO w Montrealu, znany niegdyś trener i piłkarz Krzysztof T., ocierający się o reprezentację piłkarz Mariusz U. oraz Grzegorz K. - niegdyś bramkarz, a teraz trener bramkarzy (pracował m.in. w Wiśle Kraków i ŁKS Łódź).

Wyjaśnienia Mariusza U. - czytaj prokotokoły

Do ustawiania meczów w Zagłębiu dochodziło, według prokuratury, w sezonach 2003/2004 i 2004/2005. Wysokość łapówek wynosiła od 500 do 7 tys. zł. Przekupywani byli niemal zawsze sędziowie i obserwatorzy, ale nie tylko. Śledczy wykryli, że w trzech przypadkach przekupiono piłkarzy innych drużyn: Rozwoju Katowice (czytaj tutaj), Walki Zabrze (czytaj tutaj) i Włókniarza Kietrz (czytaj tutaj).

Jak ustawiało mecze Zagłębie Sosnowiec - czytaj szczegóły z aktu oskarżenia

Lista oskarżonych:
1. Krzysztof T. - trener
2. Wojciech R. - dyrektor sportowy
3. Michał N. - II trener
4. Łukasz A. - piłkarz (obecnie BKS Stal Bielsko Biała)
5. Marcin L. - piłkarz (dalej gra w Zagłębiu Sosnowiec)
6. Mariusz U. - piłkarz (obecnie Włókniarz Zelów)
7. Waldemar W. -kierownik drużyny
8. Marcin D. - piłkarz (obecnie Skra Częstochowa)
9. Daniel T. - piłkarz
10. Radosław B. - piłkarz
11. Paweł R. - członek sztabu szkoleniowego
12. Dawid S. - piłkarz (obecnie Górnik Piaski)
13. Jarosław R. - piłkarz
14. Tomasz Ł. - piłkarz
15. Bartłomiej Ch. - piłkarz (obecnie GKS Katowice)
16. Tomasz M. - piłkarz
17. Sławomir R. - piłkarz
18. Grzegorz K. - piłkarz (obecnie trener bramkarzy Polonii Bytom)
19. Bogdan P. - piłkarz (obecnie Przemsza Okradzionów)
20. Wojciech M. - piłkarz (oskarżony wcześniej ws. Korony Kielce)
21. Tomasz S. - piłkarz
22. Adam W. - piłkarz
23. Marcin P. - sędzia(oskarżony wcześniej ws. korupcji w Koronie Kielce i Motorze Lublin)
24. Marian W. - obserwator
25. Marek D. - obserwator

Według ustaleń prokuratury w klubie obowiązywała zasada "wszystkie ręce na pokład" kiedy chodziło o ustawianie meczów. A próbowano ustawić niemal wszystkie w sezonie 2003/2004 i później już sporadycznie po awansie z III do II ligi. Ostatecznie prokuratura znalazła dowody na próby ustawienie lub ustawienie 24 meczów (czytaj tutaj).  Były osoby odpowiedzialne za ustalanie sędziego, docieranie do niego oraz przekazywanie pieniędzy. O próbie przekupywania sędziów decydowali: Krzysztof T., Wojciech R., Michał N., Łukasz A. i Marcin L. Z kolei przekazywaniem pieniędzy mieli się zajmować A., T. i L. Pozostali oskarżeni składali się na łapówki dla sędziów, obserwatorów i piłkarzy drużyn przeciwnych. Wszyscy zgodzili się na takie działanie. Prokuratura nie oskarżyła osób, które jej zdaniem nie miały świadomości o tym, że pieniądze były przeznaczane na łapówki. Pieniądze pobierał m.in. kapitan drużyny Łukasz A. lub Mariusz U. 


Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!