czwartek, 9 czerwca 2011

Korupcja w Zagłębiu Sosnowiec - nowe szczegóły

Co najmniej 22 mecze miało ustawić Zagłębie Sosnowiec w sezonach 2003/2004. W środę zatrzymano cztery osoby podejrzane o ustawianie meczów tego klubu. 

Początkowo prokuratura nie ujawniała szczegółów zarzutów. Dzisiaj ujawniła je blogowi Piłkarska Mafia.

Grzegorz K. grał w Zagłębiu z przerwą od 1998 do 2010 roku (obecnie od roku jest trenerem bramkarzy Wisły Kraków). Podejrzany jest o udział we wręczaniu łapówek i ustawieniu 22 meczów swojego klubu z następującymi drużynami: GKS Bełchatów, Rozwojem Katowice (2 mecze), Odrą Opole (2 mecze), Swornicą Czarnowąs, Promieniem Żary, Polonią Bytom (2 mecze), Chrobrym Głogów, Ruchem Radzionków, Walką Zabrze, Śląskiem Wrocław, Polonią Słubice, Włókniarzem Kietrz, Piastem Gliwice, Arką Gdynia, Radomiakiem Radom, Jagiellonią Białystok, Świtem Nowy Dwór (tu znajdziecie opisy części tych meczów).

Korupcja w Zagłębiu Sosnowiec
Korupcja w Walce Zabrze
Korupcja w Rozwoju Katowice 

Wysokość łapówek wynosiła od tysiąca do 7 tysięcy złotych. Grzegorz K. złożył wyjaśnienia i wyszedł na wolność. Musi wpłacić 5 tys. zł kaucji. Prokuratura nie ujawnia czy Grzegorz K. przyznał się do zarzutów. Łapówki w przypadku tych meczów mieli brać 15 razy sędziowie, 4 razy obserwatorzy PZPN oraz piłkarze w trzech meczach - ujawnia prokurator Wiesław Bilski.

Zdzisław I. były trener Walki Zabrze jest podejrzany o przyjęcie 5 tys. zł. łapówki za ustawienie meczu swojej drużyny z Zagłębiem Sosnowiec. Złożył wyjaśnienia i wyszedł na wolność. Musi zapłacić 10 tys. zł. kaucji.

Marek M. - piłkarz Walki Zabrze jest podejrzany o przyjęcie 5 tys. zł łapówki za ustawienie meczu swojej drużyny z Zagłębiem Sosnowiec. Złożył wyjaśnienia i wyszedł na wolność. Nie musi płacić kaucji.

Krzysztof B. - piłkarz Rozwoju Katowice jest podejrzany o przyjęcie 7 tys. zł. łapówki za ustawienie meczu swojej drużyny z Zagłębiem Sosnowiec. Złożył wyjaśnienia i wyszedł na wolność. Musi zapłacić 3 tys. zł. kaucji.

Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań.


Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu  

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!