czwartek, 29 września 2016

Sąd uniewinnia oskarżonych o ustawianie meczów. Będą pozwy przeciwko prokuraturze i PZPN? [komentarz adwokata]

Sąd Rejonowy w Sosnowcu 27 września 2016 wydał wyrok, w którym nie uwierzył w materiały zebrane przez wrocławską prokuraturę. 5 osób zostało uniewinnionych. Dodatkowo wobec jednej osoby umorzono postępowanie, a wobec kolejnej umorzono dwa czyny, a z kolejnych uniewinniono oskarżonego. Mecenas Konrad Pogoda bronił dwóch oskarżonych, którzy zostali uniewinnieni - b. piłkarza Tomasza Stolpę oraz b. członka sztabu szkoleniowego Zagłębia Pawła Ryngiera (obaj zgodzili się na ujawnienie ich nazwisk). Oto komentarz adwokata dla bloga Piłkarska Mafia:  
Wyrok oczywiście jest nieprawomocny, aczkolwiek takiego się spodziewaliśmy. W tej sprawie trudno mówić o zadowoleniu z wyroku, choć niewątpliwie jest to raczej ulga dla moich klientów. Od samego początku nie przyznawali się oni do winy i nie ulegali żadnym wpływom ani sugestiom. Niewątpliwie dzięki własnej determinacji udowodnili, że Prokuratura myliła się nie tylko co do nich samych, ale również i co do pozostałych osób zasiadających na ławie oskarżonych oraz istnienia – jak to nazywał Prokurator Grzeszczak – przedsiębiorstwa korupcyjnego w Zagłębiu Sosnowiec, które mieli tworzyć nie tylko wszyscy zawodnicy ale inne osoby związane z piłką nożną. Z uwagi na treść ustnego uzasadnienia wyroku, gdzie Sąd nie uznał dowodów gromadzonych przez Prokuraturę na etapie postępowania przygotowawczego, wskazując iż były one przeprowadzane niegodnie z prawem, oczekujemy na pisemne uzasadnienie wyroku. Niewątpliwie z chwilą prawomocności wyroku moi klienci – zarówno Paweł Ryngier i Tomek Stolpa – będą dochodzili swoich praw zarówno wobec Prokuratury jak i PZPN, który bez prawomocnego wyroku uznawał do tej pory moich klientów za winnych korupcji i obciążył karami dyscyplinarnymi. Paweł Ryngier jako pracownika naukowy AWF i znany społecznik oraz Tomek Stolpa jako były piłkarz i przedsiębiorca cieszyli się do tej pory nieposzlakowaną opinią i z pewnością będą walczyć o odzyskanie dobrego imienia. 

Korupcja w Zagłębiu Sosnowiec - kalendarium

Wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku i apelację od orzeczenia zapowiedział także prokurator Krzysztof Grzeszczak

Akt oskarżenia ws. Zagłębia Sosnowiec trafił do sądu w listopadzie 2012. Oskarżonych zostało 25 działaczy, piłkarzy, obserwatorów i sędziego. 13 osób dobrowolnie poddało się karze i zostało skazanych w lutym 2014. Kolejne dwie osoby - Wojciech R. i Tomasz M. zostały skazane w kwietniu 2016. Skazany też został b. piłkarz Zagłębia Łukasz A.
Toczą się jeszcze procesy b. trenera Krzysztofa T. w Sosnowcu oraz b. obserwatora PZPN Marka D. w Trzebnicy.

Wyjaśnienia Mariusza U. - czytaj protokoły

Jak ustawiało mecze Zagłębie Sosnowiec - czytaj szczegóły z aktu oskarżenia

Do ustawiania meczów w Zagłębiu dochodziło, według prokuratury, w sezonach 2003/2004 i 2004/2005. Wysokość łapówek wynosiła od 500 do 7 tys. zł. Przekupywani byli niemal zawsze sędziowie i obserwatorzy, ale nie tylko. Śledczy wykryli, że w trzech przypadkach przekupiono piłkarzy innych drużyn: Rozwoju Katowice (czytaj tutaj), Walki Zabrze (czytaj tutaj) i Włókniarza Kietrz (czytaj tutaj).

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!