środa, 28 września 2016

Klęska prokuratury ws. Zagłębia Sosnowiec

Sąd Rejonowy w Sosnowcu nie dał wiary materiałom zebranym przez wrocławską prokuraturę i nie uwierzył w winę oskarżonych o udział w ustawianiu meczów Zagłębia Sosnowiec. Wyrok został ogłoszony 27 września 2006. 


W tym wątku sprawy Zagłębia Sosnowiec oskarżeni byli:
1.  Paweł Ryngier (b. członek sztabu szkoleniowego Zagłębia),
2. Jarosław R. (b. piłkarz Zagłębia),
3. Bartłomiej Ch. (b. piłkarz Zagłębia);
4. Sławomir R. (b. piłkarz Zagłębia),
5. Grzegorz K. (b. piłkarz Zagłębia, obecnie trener bramkarzy Jagiellonii Białystok;
6. Tomasz Stolpa (b. piłkarz Zagłębia);
7. Marian W. - (b. obserwator PZPN)

Sąd Rejonowy w Sosnowcu uniewinnił od zarzucanych czynów Pawła Ryngiera, Tomasza Stolpę, Jarosława R., Bartłomieja Ch., Sławomira R. 
W przypadku Grzegorza K. sąd umorzył postępowanie karne ws. dwóch czynów (chodzi o mecze z 8 listopada 2003 Chrobry Głogów - Zagłębie Sosnowiec i z 10 kwietnia 2004 Walka Zabrze - Zagłębie Sosnowiec) uznając, że czyny te stanowiły wypadek mniejszej wagi.
Natomiast w przypadku Mariana W. sąd umorzył postępowanie ws. dwóch czynów uznając, że stanowiły one wypadek mniejszej wagi.

Wyrok nie jest prawomocny, a prokurator Krzysztof Grzeszczak już zapowiedział wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku i apelację od orzeczenia.

Adwokat Konrad Pogoda (obrońca Pawła Ryngiera i Tomasza Stolpy - obaj zgodzili się na podanie ich nazwisk) przypomina, że jego klienci od samego początku nie przyznawali się do zarzucanych im czynów. Zapowiada w przypadku uprawomocnienia się wyroku dochodzenia praw swoich klientów wobec prokuratury i PZPN (pełna treść oświadczenia mecenasa Konrada Pogody dla bloga Piłkarska Mafia).

Korupcja w Zagłębiu Sosnowiec - kalendarium

Akt oskarżenia ws. Zagłębia Sosnowiec trafił do sądu w listopadzie 2012. Oskarżonych zostało 25 działaczy, piłkarzy, obserwatorów i sędziego. 13 osób dobrowolnie poddało się karze i zostało skazanych w lutym 2014. Kolejne dwie osoby - Wojciech R. i Tomasz M. zostały skazane w kwietniu 2016. Skazany też został b. piłkarz Zagłębia Łukasz A.
Toczą się jeszcze procesy b. trenera Krzysztofa T. w Sosnowcu oraz b. obserwatora PZPN Marka D. w Trzebnicy.

Wyjaśnienia Mariusza U. - czytaj protokoły

Jak ustawiało mecze Zagłębie Sosnowiec - czytaj szczegóły z aktu oskarżenia

Do ustawiania meczów w Zagłębiu dochodziło, według prokuratury, w sezonach 2003/2004 i 2004/2005. Wysokość łapówek wynosiła od 500 do 7 tys. zł. Przekupywani byli niemal zawsze sędziowie i obserwatorzy, ale nie tylko. Śledczy wykryli, że w trzech przypadkach przekupiono piłkarzy innych drużyn: Rozwoju Katowice (czytaj tutaj), Walki Zabrze (czytaj tutaj) i Włókniarza Kietrz (czytaj tutaj).

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!