wtorek, 31 maja 2016

Były reprezentant Polski, olimpijczyk z Montrealu skazany

Sąd Rejonowy w Sosnowcu wydał kolejny wyrok ws. ustawiania meczów Zagłębie Sosnowiec. Tym razem dobrowolnie poddały się odpowiedzialności karnej dwie osoby: b. dyrektor sportowy klubu Wojciech R. i były piłkarz Tomasz M. 

Wojciech R. został skazany na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat oraz grzywnę w wysokości 30 tysięcy złotych. Natomiast Tomasz M. na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 4 lata oraz 3 tysiące złotych grzywny. Obaj muszą też ponieść koszty procesu.

Wyrok zapadł 26 kwietnia 2016 w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu.

Wojciech R. to były piłkarz reprezentacji Polski, sędzia międzynarodowy i działacz piłkarski. W kadrze zagrał 40 meczów strzelając jednego gola (dane za Wikipedią). Grał na mistrzostwach świata w Argentynie w 1978, a na IO w Montrealu w 1976 zdobył srebrny medal.

Tomasz M. skończył już karierę piłkarską. Poza Zagłębiem Sosnowiec grał w drużynach z niższych lig (m.in. Arka Nowa Sól, RKS Radomsko).

W sprawie ustawiania meczów Zagłębie Sosnowiec toczą się jeszcze dwa procesy:
Marka D. - b. obserwatora PZPN - przed Sądem Rejonowym w Trzebnicy,
a przed Sądem Rejonowym w Sosnowcu:
18. Łukasza A. (b. piłkarz Zagłębia),
19. Pawła R. (b. członka sztabu szkoleniowego Zagłębia),
20. Jarosława R. (b. piłkarza Zagłębia),
21. Bartłomieja Ch. (b. piłkarza Zagłębie);
22. Sławomira R. (b. piłkarza Zagłębia),
23. Grzegorza K. (b. piłkarza Zagłębia, obecnie trenera bramkarzy Jagiellonii Białystok;
24. Tomasza S. (b. piłkarza Zagłębia);
25. Mariana W. - b. obserwatora PZPN.

W Sądzie Rejonowym w Sosnowcu dalej się też toczy proces b. trenera Zagłębia Krzysztofa T.

Akt oskarżenia ws. Zagłębia Sosnowiec trafił do sądu w listopadzie 2012. Oskarżonych zostało 25 działaczy, piłkarzy, obserwatorów i sędziego. 13 osób dobrowolnie poddało się karze i zostało skazanych w lutym 2014.

Do najbardziej znanych oskarżonych należą oprócz Wojciecha R.: znany niegdyś trener i piłkarz Krzysztof T., ocierający się o reprezentację piłkarz Mariusz U. oraz Grzegorz K. - niegdyś bramkarz, a teraz trener bramkarzy (pracował m.in. w Wiśle Kraków i ŁKS Łódź, a teraz w Jagiellonii Białystok).

Wyjaśnienia Mariusza U. - czytaj protokoły

Jak ustawiało mecze Zagłębie Sosnowiec - czytaj szczegóły z aktu oskarżenia

Do ustawiania meczów w Zagłębiu dochodziło, według prokuratury, w sezonach 2003/2004 i 2004/2005. Wysokość łapówek wynosiła od 500 do 7 tys. zł. Przekupywani byli niemal zawsze sędziowie i obserwatorzy, ale nie tylko. Śledczy wykryli, że w trzech przypadkach przekupiono piłkarzy innych drużyn: Rozwoju Katowice (czytaj tutaj), Walki Zabrze (czytaj tutaj) i Włókniarza Kietrz (czytaj tutaj).Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!