sobota, 1 października 2016

Jakub Sz. skazany prawomocnie za ustawianie meczów Zagłębia Lubin

Sąd Okręgowy we Wrocławiu prawomocnie skazał 4 z 5 osób, które odwołały się od wyroków ws. ustawiania meczów Zagłębia Lubin. Ponowny proces czeka Janusz K. - byłego trenera i kierownika drużyny. 


Prawomocnie skazani zostali w czwartek b. piłkarze Zagłębia Lubin: obecny bramkarz Piasta Gliwice Jakub Sz., Mateusz Ż. (obecnie Pogoń Siedlce), Artur J. i Rafał P.

Korupcja w Zagłębiu Lubin - kalendarium

Pierwsze wyroki w tej sprawie zapadły 6 lipca 2015. 

Szczegóły zarzutów - czytaj więcej

Akt oskarżenia przeciwko 20 osobom mającym ustawiać mecze Zagłębia Lubin trafił do sądu w grudniu 2011. Najpierw dobrowolnie poddało się odpowiedzialności karnej i zostało skazanych 9 osób, później jeszcze karze poddał się i został skazany Ireneusz K.  
Kolejnych 10 osób zostało skazanych w lipcu 2015Apelacje złożyło 5 z nich.

Sprawa dotyczy wiosny 2004 i sześciu ustawionych meczów II ligi (Zagłębie walczyło wówczas o awans do I ligi) oraz dodatkowo spotkania Cracovia - Zagłębie Lubin z maja 2006 (czytaj tutaj). Kwoty łapówek wahały się od 9 (dla sędziego meczu z Cracovią z 2004) do 200 tys. zł (dla zawodników RKS Radomsko - o akcie oskarżenia czytaj tutaj).

- Już rok temu wiedzieliśmy o całej sprawie i karze w zawieszeniu. Piłkarze się odwołali. To ciąg dalszy tej sprawy - skomentował krótko dla portalu Interia Maciej Smolewski rzecznik gliwickiego klubu, gdzie Jakub Sz. jest bramkarzem numer 1.

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!