poniedziałek, 11 kwietnia 2011

Reprezentanci Polski oskarżeni o korupcję

Jedni z najbardziej znanych polskich piłkarzy oskarżeni o korupcję. Do sądu Rejonowego Wrocław - Śródmieście trafia dzisiaj akt oskarżenia dotyczący ustawienia meczu Cracovii z Zagłębiem Lubin, którego wynik dał dolnośląskiej drużynie awans do Pucharu UEFA i grę w prestiżowych rozgrywkach w sezonie 2006/2007. Oskarżonych zostało 6 byłych i obecnych reprezentantów Polski, dwóch kolejnych zostanie jeszcze oskarżonych.

Jak dowiedział się blog Piłkarska Mafia i portal polskieradio.pl na ławie oskarżonych zasiądą grający wówczas w Zagłębiu:
Łukasz P., obecnie jeden z czołowych graczy reprezentacji i niemieckiego klubu Borussia Dortmund. Wcześniej grał m.in. w Heartcie Berlin. W polskiej lidze rozegrał około 70 meczów strzelając 14 goli, w reprezentacji wystąpił do tej pory 15 razy.
Maciej I. – rozegrał w reprezentacji 10 meczów, strzelił dwie bramki, po Zagłębiu Lubin występował jeszcze w Legii Warszawa, a obecnie gra w tureckim klubie Manisapor. Zdobył z Zagłębiem tytuł mistrza Polski. W lidze wystąpił prawie 200 razy strzelając ponad 40 bramek.
Łukasz M. – obecnie Cracovia. Grał m.in. w Legii Warszawa, z którą zdobył mistrzostwo Polski i Puchar Ligi, Zagłębiu Lubin, z którym także zdobył mistrzostwo Polski oraz w Widzewie Łódź i ŁKS Łódź. W ponad 150 meczach strzelił 10 goli. W reprezentacji Polski rozegrał pięć meczów.
Michał S. - nadal gracz Zagłębia Lubin, w swojej karierze grał też w Widzewie Łódź, Dyskoboli Grodzisk Wielkopolski, Amice Wronki, Odrze Wodzisław. Z Zagłębiem zdobył mistrzostwo Polski i Superpuchar. Trzy razy wystąpił w reprezentacji Polski. W lidze wystąpił prawie 200 razy strzelając 10 bramek.
Dariusz J. – W swojej karierze oprócz Zagłębia występował także w ŁKS Łódź, Amice Wronki, Dyskoboli Grodzisk Wielkopolski, obecnie gra w klubie Wda Świecie. Zdobył trzy razy Puchar Polski z Amicą, z Zagłębiem zdobył mistrza Polski. W lidze wystąpił prawie 300 razy strzelając prawie 30 bramek.
Michał Ch. – obecnie Piast Gliwice. W swojej karierze grał też w Polonii Warszawa, Odrze Wodzisław, ŁKS Łódź, niemieckim SSV Jahn Regesburg. W lidze wystąpił ponad 200 razy strzelając 75 bramek.
Oskarżeni zostali także byli gracze Cracovii:
Paweł D. – oprócz Cracovii grał także w Zagłębiu Lubin, Pogoni Szczecin, FC Luzern. W lidze wystąpił prawie 200 razy strzelając prawie 20 bramek. Zagrał jeden mecz w reprezentacji Polski. Zakończył karierę piłkarską rok temu grając w ŁKS Łódź.
Tomasz M. – zagrał jeden mecz w reprezentacji. Oprócz Cracovii grał także w Dyskoboli Grodzisk Wielkopolski, Ruchu Chorzów i GKS Katowice. W ponad 220 meczach strzelił ponad 45 bramek. Obecnie występuje w Puszczy Niepołomice.
Sławomir O. – oprócz Cracovii występował także m.in. w Pogoni Szczecin i Widzewie Łódź. W lidze rozegrał ponad 110 meczów.
Marcin B. – oprócz Cracovii grał także m.in. w Pogoni Szczecin, Piaście Gliwice, GKS Katowice, Lechu Poznań i Legii Warszawa. Z tą ostatnią drużyną zdobył mistrzostwo Polski i Puchar Ligi. Zagrał w lidze prawie 200 razy strzelając ponad 30 bramek. Obecnie występuje w Puszczy Niepołomice.
Piotr B. – oprócz Cracovii, grał także w Wiśle Płock i Sandecji Nowy Sącz. W ponad 70 meczach zdobył ponad 20 bramek. Obecnie jest asystentem trenera w Sandecji Nowy Sącz.
Mateusz R. – obecnie gra w Stali Rzeszów. W lidze zagrał prawie 20 meczów.
Tomasz W. – obecnie trener Karpat Krosno. W lidze zagrał ponad 60 meczów strzelając 2 bramki.
Jarosław K. – pośrednik
Zarzuty ws. kupienia meczu z Cracovią usłyszeli także:
Wojciech Ł. – wówczas gracz Zagłębia Lubin, obecnie występujący w Wiśle Kraków. W reprezentacji Polski ten piłkarz zagrał 23 mecze strzelając 2 bramki. W lidze w prawie 190 meczach strzelił prawie 20 goli. Zdobył dwa mistrzostwa Polski z Wisłą oraz mistrzostwo i Superpuchar z Zagłębiem.
Grzegorz B. – z Zagłębiem Lubin, w którym nadal występuje, zdobył mistrzostwo Polski i Superpuchar, zagrał ponad 130 meczów strzelając 4 bramki. Rozegrał w reprezentacji 2 mecze.
Obaj piłkarze zostaną oskarżeni o to przestępstwo w innym akcie oskarżenia dotyczącym kupowania meczów przez Zagłębie Lubin w sezonie 2003/2004.
Zarzutów nie usłyszał natomiast Andrzej Sz., który sam się zgłosił do prokuratury i ujawnił informacje o kupieniu tego meczu przez Zagłębie Lubin. Mimo zakończenia kariery gra w Widawie Bierutów. W lidze rozegrał ponad 250 meczów strzelając 17 bramek. Z Zagłębiem Lubin zdobył mistrzostwo Polski.
Andrzej Sz. zgłosił się do prokuratury we wrześniu 2009 roku. Wcześniej usłyszał zarzuty dotyczące kupowania meczów przez Zagłębie Lubin. Uznał jednak, że powinien ujawnić o okolicznościach kupienia spotkania z Cracovią, o czym prokuratura nie wiedziała. Później dopiero zgłosili się inni ówcześni piłkarze Zagłębia – m.in. Łukasz P.
Według ustaleń prokuratury – na pomysł sprzedania meczu piłkarzom Zagłębia Lubin wpadli Paweł D., Sławomir O. i Jarosław K. Zaproponowali odpuszczenie spotkania za 100 tys. zł. Dariuszowi J. i Andrzejowi Sz., a ci poinformowali o ofercie wybranych kolegów: P., I., M., B., Ch., S. i Ł. Ci zgodzili się z propozycją stwierdzając, że na grze w Pucharze UEFA zyskają więcej niż wydadzą na łapówkę. Umowa dotyczyła wyniku remisowego 0:0 – opowiada jeden z prokuratorów. Piłkarze Zagłębia złożyli się po ponad 10 tys. zł.
Z kolei D. i O. powiadomili o ofercie wybranych kolegów. Propozycję sprzedania meczu przyjęli: M., B., B. R., W., odrzucili je natomiast: Marcin Cabaj, Krzysztof Przytuła, Paweł Nowak, Arkadiusz Baran i Łukasz Skrzyński.
Mecz został rozegrany 13 maja 2006 roku, a więc już rok po pierwszych zatrzymaniach ws. korupcji w polskim futbolu, ale jeszcze przed wpadką Ryszarda F. Pseudonim Fryzjer, która niemal ukróciła proceder handlowania meczami na wielką skalę. Dzięki remisowi Zagłębie wyprzedziło Amicę Wronki i awansowało do europejskich pucharów. Trenerem Zagłębia był wówczas Franciszek Smuda, który jednak jak zapewniają oskarżeni piłkarze – nic nie wiedział o tym procederze. Dlatego obecny trener reprezentacji nie był nawet przez prokuratorów przesłuchiwany.
Jedną z ważnych ról w ustawieniu meczu rozegrał występujący jako pośrednik jeden z krakowskich stomatologów – Jarosław K. On uczestniczył w negocjacjach z J. i Sz., odebrał przed meczem 100 tys. zł. od J. i przekazał pieniądze dzień przed meczem D. Następnie przekazał ustalone działki O. – co najmniej 20 tys. zł. i B. - co najmniej 6 tys. zł. Pieniądze przekazano kilka dni po meczu. Nie wszyscy piłkarze jednak zostawili dla siebie pieniądze. Tomasz W. oddał wręczone mu 7 tys. zł.


Większość oskarżonych dobrowolnie poddaje się karze - poinformował prokurator Wiesław Bilski:
 1. Dariusz J.: 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 4 lata i zwrotu 72,2 tys. zł. Otrzymanej premii za awans do pucharu UEFA
 2. Łukasz P.: roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 100 tys. zł. grzywny i zwrotu 48,1 tys. zł. otrzymanej premii za awans do pucharu UEFA
 3. Michał Ch.: roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 40 tys. zł. grzywny i zwrotu 72,3 tys. zł. otrzymanej premii za awans do pucharu UEFA
 4. Michał S. : roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 40 tys. zł. grzywny i zwrotu 72,3 tys. zł. otrzymanej premii za awans do pucharu UEFA
 5. Łukasz M.: roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 20 tys. zł. grzywny i zwrotu 72,2 tys. zł. otrzymanej premii za awans do pucharu UEFA
 6. Sławomir O. : 2 lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat, przepadku przyjętych 20 tys. zł. łapówki, 15 tys. zł. grzywny
 7. Marcin B.: roku i 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 4 lat, przepadku przyjętych 10 tys. zł. łapówki, 28 tys. zł. grzywny
 8. Piotr B.: roku i 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 4 lat, przepadku przyjętych 6 tys. zł. łapówki, 10 tys. zł. grzywny
 9. Mateusz R.: roku i 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 4 lat, przepadku przyjętych 7 tys. zł. łapówki, 8 tys. zł. grzywny
 10. Tomasz M.: roku i 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 4 lat, przepadku przyjętych 7 tys. zł. łapówki, 20 tys. zł. grzywny
 11. Tomasz W.: roku i 4 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 4 lat, 5 tys. zł. grzywny
 12. Jarosław K.: roku i 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lat, 20 tys. zł. grzywny
Do zarzutu przyznał się także Maciej I., ale nie zgłosił się do prokuratury aby ustalić wysokość proponowanej kary.
Nie przyznaje się natomiast do zarzutu Paweł D. Prokuratura ujawnia też dlaczego zdecydowała się o wystąpienie o tymczasowe aresztowanie byłego piłkarza na 2 miesiące. „Po zatrzymaniu O. i K. kontaktował się z innymi podejrzanymi: B. i B. próbując ustalić z nimi wersję wydarzeń, która wykluczałaby jego udział w ustawieniu meczu. Chciał by oświadczyli oni, że nie nie uczestniczył w tym procederze i złożyli wyjaśnienia obciążające inne osoby. To nie było tak, że chcieliśmy go aresztować bo się nie przyznał. Była istotna obawa matactwa procesowego” - zaznacza jeden ze śledczych. D. został zatrzymany i aresztowany w styczniu 2011 roku, a wyszedł na wolność w lutym po wpłaceniu 40 tys. zł. kaucji.

Zagłębie kupuje mecze od Cracovii (czytaj tutaj)
Zagłębie ustawia mecz z Cracovią (czytaj tutaj)
Zarzuty ws. meczu Zagłębia z ŁKS (czytaj tutaj)
Zagłębie ustawia mecz z RKS Radomsko (czytaj tutaj)
Czytaj - Jak miała ustawiać mecze Cracovia
Czytaj - Cracovia miała ustawić siedem meczów


Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu  

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!