poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Zaskakująca deklaracja sądu. Proces prezydenta Bytomia zostanie wyłączony?

Sąd Rejonowy Poznań Jeżyce i Grunwald nie wykluczył, że wyłączy do odrębnego postępowania proces ws. prezydenta Bytomia, oskarżonego wraz z siedmioma innymi osobami o udział w ustawianiu meczów.  Ze względu na zaskakujące zeznania złożone przez Wojciecha R. sąd musi jeszcze przeprowadzić konfrontację ws. Damiana B.

Do konfrontacji miało dojść pod koniec marca. Nie zjawił się jednak jeden z wezwanych świadków, który jest bardzo poważnie chory. Niewykluczone, że nie będzie można go przesłuchać wcale. By więc nie przedłużać procesu pozostałych osób sąd może sprawę Damiana B. (oskarżonego o udział w ustawieniu meczu Polonii Bytom) wyłączyć do odrębnego postępowania. Czy to oznaczało by rozpoczęcie procesu na nowo? Tego jeszcze nie wiadomo. Na ostatniej rozprawie decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Wojciech R. - były działacz Polonii Bytom na styczniowej rozprawie, jako dodatkowy świadek stwierdził, że to on, a nie Damian B. uczestniczył we wręczeniu łapówki sędziemu. Rozprawę wcześniej (w grudniu 2016) sam Damian B. zapewniał sąd, że jest niewinny. Trzeba zaznaczyć, że Wojciechowi R. nie grozi żadna kara bo to przestępstwo, do którego się przyznał, już się przedawniło. 

Sąd postanowił skonfrontować Wojciecha R.  i skazanego już sędziego Adama Sz. To właśnie ten arbiter miał stwierdzić, że łapówkę wręczył mu Damian B. - wówczas prezes Polonii Bytom. I to właśnie były arbiter jest poważnie chory.  

Korupcja w Polonii Bytom - kalendarium

Damian B. został oskarżony wraz z 21 innymi osobami przez Prokuraturę Apelacyjną we Wrocławiu w październiku 2013.

Zarzut dotyczy trzecioligowego meczu Polonia Bytom - Polar Wrocław z 4 maja 2005. Zdaniem prokuratury Damian B., który był prezesem Polonii, obiecał łapówkę sędziemu tego spotkania Adamowi Sz., a następnie wręczył arbitrowi 1.5 tys. zł. Sędzia miał w zamian podejmować podczas meczu decyzje korzystne dla drużyny z Bytomia.

Według aktu oskarżenia - Damian B. przed meczem podszedł do sędziego i zaproponował mu 1,5 tys. za pomoc w zwycięstwie Polonii. Arbiter miał przyjąć propozycję. Polonia wygrała 3:0. Po meczu działacz piłkarski miał wręczyć Adamowi Sz. obiecane pieniądze. Sędzia podczas śledztwa opisał jak doszło do złożenia propozycji i przekazania pieniędzy.


Z aktu oskarżenia wynika, że także Damian B. w śledztwie opisał okoliczności złożenia propozycji korupcyjnej sędziemu. Nie pamiętał natomiast czy on sam wręczył pieniądze.

W tym procesie 8 osób (3 sędziów, 2 obserwatorów PZPN, 2 trenerów i działacza) jest oskarżonych o udział w ustawianiu meczów.  Łącznie oskarżone w tym wątku były 22 osoby, ale część dobrowolnie poddała się odpowiedzialności karnej.  Do zarzutu nie przyznał się m.in. były bramkarz reprezentacji Polski Piotr M.

Na ostatnią rozprawę (21 kwietnia) sąd wezwał dwóch świadków - Dariusza S. i Jerzego S. Żaden z nich jednak nie stawił się na rozprawę. Kolejna rozprawa 19 maja

Proces w tej sprawie rozpoczął się w kwietniu 2014. Akt oskarżenia trafił do sądu w październiku 2013.

 Na ławie oskarżonych zasiadają:
1. Andrzej K. - b. obserwator PZPN z kujawsko-pomorskiego (1 zarzut)
2. Włodzimierz B. - b. sędziemu z Łodzi  (1 zarzut)
3. Radosław T. - b. sędzia z Chocianowa (1 zarzut)
4. Piotr G.  - b. trener i zawodnik Chemika Bydgoszcz (2 zarzuty) - więcej na ten temat
5. Piotr M. - b. trenera Mieszka Gniezno (1 zarzut) - więcej na temat oskarżenia
6. Damian B.- b. prezesa Polonii Bytom (1 zarzut) - więcej na temat oskarżenia
7. Jacek K. - b. sędzia z Radomia (1 zarzut)
8. Janusz K. - b. obserwator PZPN (1 zarzut)

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu  

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!