sobota, 26 października 2013

Były bramkarz reprezentacji Polski oskarżony o korupcję

61-letni Piotr M. to były reprezentacyjny bramkarz. Zagrał w 21 meczach reprezentacji, m.in. na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu, gdzie nasza drużyna zdobyła srebrny medal. Prokuratura Apelacyjna we Wrocławiu oskarżyła go o ustawienie meczu drużyny, którą trenował w 2005 - Mieszko Gniezno.

Piotr M. to jeden z 22 oskarżonych ostatnio o korupcję osób. Według prokuratury uczestniczył w ustawieniu meczu z 26 marca 2005 Mieszko Gniezno - Lechia Gdańsk. Piotr M. – ówczesny trener Mieszka (pracę w tym klubie zaczął od 1 stycznia 2005) postanowił ustawić już pierwszy mecz w swoim nowym klubie. Poprosił znajomego obserwatora PZPN z Poznania Romana D. (oskarżonego w październiku 2011) o pomoc w ustaleniu kto będzie obserwował najbliższy mecz jego drużyny i w nawiązaniu kontaktu z tą osobą. Roman D. ustalił, że obserwatorem będzie Stanisław A. (został oskarżony w listopadzie 2012 i skazany w maju 2013) Dwa dni przed meczem poinformował obserwatora, że skontaktuje się z nim działacz Mieszka Gniezno. Zaraz po tym poinformował Piotra M. o wynikach swoich działań. Trener Mieszka spotkał się z obserwatorem w szatni stadionu drużyny z Gniezna. Szkoleniowiec zaproponował Stanisławowi A. 3 tys. zł za zwycięstwo swojej drużyny, 1,5 tys. za remis. Obserwator przyjął propozycję korupcyjną.
Mecz zakończył się remisem 2:2. Po spotkaniu obserwator i sędziowie zostali zaproszeni do restauracji klubowej na kolację. W drodze jeden z działaczy Mieszka dał Stanisławowi A. kopertę z łapówką.

Stanisław A. podczas przesłuchania opisał jak doszło do złożenia propozycji korupcyjnej i przekazania pieniędzy. Z kolei Piotr M. potwierdził, że spotkał się z obserwatorem przed meczem. Początkowo nie chciał powiedzieć czy zaproponował obserwatorowi łapówkę. Podczas konfrontacji ze Stanisławem A. zaprzeczył jakoby zaoferował pieniądze.

Korupcja w Mieszko Gniezno - kalendarium

Prokuratura tymczasem dysponuje billingami telefonicznymi, które potwierdzają kontakty Romana D. ze Stanisławem A. i Piotrem M. 

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!