poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Uniewinniające wyroki ws. Zagłębia Sosnowiec prawomocne

Sąd Okręgowy w Katowicach zatwierdził 6 z 7 wyroków dotyczących oskarżonych o udział w ustawianiu meczów Zagłębia Sosnowiec. Do ponownego rozpatrzenia wraca sprawa Mariana W. - b. obserwatora PZPN. Pozostałe wyroki uprawomocniły się.

W tym wątku sprawy Zagłębia Sosnowiec oskarżeni byli:
1.  Paweł Ryngier (b. członek sztabu szkoleniowego Zagłębia),
2. Jarosław R. (b. piłkarz Zagłębia),
3. Bartłomiej Ch. (b. piłkarz Zagłębia);
4. Sławomir R. (b. piłkarz Zagłębia),
5. Grzegorz K. (b. piłkarz Zagłębia, obecnie trener bramkarzy Jagiellonii Białystok;
6. Tomasz Stolpa (b. piłkarz Zagłębia);
7. Marian W. - (b. obserwator PZPN)

Sąd Rejonowy w Sosnowcu we wrześniu 2016 uniewinnił od zarzucanych czynów, a Sąd Okręgowy w Katowicach 24 marca 2017 zatwierdził te wyroki wobec Pawła Ryngiera, Tomasza Stolpy, Jarosława R., Bartłomieja Ch. i Sławomira R. 
W przypadku Grzegorza K. sosnowiecki sąd umorzył postępowanie karne ws. dwóch czynów (chodzi o mecze z 8 listopada 2003 Chrobry Głogów - Zagłębie Sosnowiec i z 10 kwietnia 2004 Walka Zabrze - Zagłębie Sosnowiec) uznając, że czyny te stanowiły wypadek mniejszej wagi. I ten wyrok zatwierdził Sąd Okręgowy w Katowicach odrzucając apelację prokuratora Krzysztofa Grzeszczaka.
Natomiast w przypadku Mariana W. sosnowiecki sąd umorzył w ub. roku postępowanie ws. dwóch czynów uznając, że stanowiły one wypadek mniejszej wagi. I ten wyrok został uchylony.

Krzysztof Grzeszczak wystąpił o uzasadnienie wyroku katowickiego sądu, ale prawdopodobieństwo kasacji jest bardzo małe. Oskarżyciel jest rozczarowany tym orzeczeniem. W apelacji wskazywał, że prawidłowa ocena uzyskanych dowodów, przeprowadzona zgodnie z wymogami i zasadami proceduralnymi wskazuje na winę i sprawstwo objętych apelacją, w zakresie wszystkich zarzuconych im przestępstw. 

Korupcja w Zagłębiu Sosnowiec - kalendarium

Akt oskarżenia ws. Zagłębia Sosnowiec trafił do sądu w listopadzie 2012. Oskarżonych zostało 25 działaczy, piłkarzy, obserwatorów i sędziego. 13 osób dobrowolnie poddało się karze i zostało skazanych w lutym 2014. Kolejne dwie osoby - Wojciech R. i Tomasz M. zostały skazane w kwietniu 2016. Skazany też został b. piłkarz Zagłębia Łukasz A.
Toczą się jeszcze procesy b. trenera Krzysztofa T. w Sosnowcu.  
Uprawomocnił się natomiast wyrok trzebnickiego sądu skazujący b. obserwatora PZPN Marka D.

Wyjaśnienia Mariusza U. - czytaj protokoły
Jak ustawiało mecze Zagłębie Sosnowiec - czytaj szczegóły z aktu oskarżenia

Do ustawiania meczów w Zagłębiu dochodziło, według prokuratury, w sezonach 2003/2004 i 2004/2005. Wysokość łapówek wynosiła od 500 do 7 tys. zł. Przekupywani byli niemal zawsze sędziowie i obserwatorzy, ale nie tylko. Śledczy wykryli, że w trzech przypadkach przekupiono piłkarzy innych drużyn: Rozwoju Katowice (czytaj tutaj), Walki Zabrze (czytaj tutaj) i Włókniarza Kietrz (czytaj tutaj).

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!