piątek, 7 lipca 2017

Michniewicz trenerem piłkarskiej reprezentacji Polski U21. Boniek cytuje prokuratora

To był majstersztyk. Prezes PZPN poinformował o powołaniu Czesława Michniewicza na stanowisku cytując prowadzącego śledztwo ws. korupcji w polskim futbolu prokuratora Krzysztofa   Grzeszczaka: "Pan Czesław jest osobą absolutnie czystą". Śledczy wystawił w ten sposób nowemu trenerowi młodzieżówki certyfikat czystości?

Trochę mnie zdziwił ten cytat bo nigdy nie słyszałem od prokuratora Grzeszczaka żeby o kimś mówił, że jest "absolutnie czysty". Ale Zbigniew Boniek te słowa (i kolejne) odczytywał z kartki. Czyli były to dosłowne cytaty? Oto cała wypowiedź za Polską Agencją Prasową:

„Zanim Michniewicz został trenerem, niektórzy już wypowiadali się o jego przeszłości. Dlatego porozmawiałem z prokuratorem Krzysztofem Grzeszczakiem z Wrocławia, który zajmował się procesem korupcyjnym w polskiej piłce. Oto co mi powiedział: +Pan Czesław jest osobą absolutnie czystą. Nie ma w stosunku do niego żadnych przeciwwskazań, aby był trenerem. Nie ma żadnych oskarżeń. Był, jak wielu innych, przesłuchiwany jako świadek w sprawie wszystkim znanej. Ten temat został zakończony+. Chciałbym abyśmy do tego tematu więcej nie wracali”.

Oto wideo z tej konferencjiZbigniew Boniek tę część konferencji zakończył słowami (ostrzeżeniem?)  "Chciałbym abyśmy do tego tematu więcej nie wracali”

Dlaczego część dziennikarzy uważała, że Czesław Michniewicz nie powinien zostać trenerem młodzieżowej reprezentacji Polski? Bo kilka lat temu blog Piłkarska Mafia ujawnił zeznania byłego trenera Lecha Poznań, (który sam zgłosił się na początku lutego 2009 do prokuratury) i materiały prokuratury, z których wynikało, że w badanym przez śledczych czasie Michniewicz i Ryszard F. pseudonim Fryzjer (według prokuratury założyciel i szef zorganizowanej grupy przestępczej działającej przez kilka lat w polskim futbolu - przed wrocławskim sądem toczy się proces w tej sprawie, wobec części oskarżonych prawomocne wyroki już zapadły) łączy liczne kontakty telefoniczne.

Zeznania Czesława Michniewicza z prokuratury

Oto fragment prokuratorskiej analizy dotyczącej połączeń osób, które mogły uczestniczyć w ustawianiu meczów Lecha Poznań: "O godzinie 17.09 do Ryszarda F. zadzwonił trener Lecha Poznań Czesław Michniewicz i przeprowadził z nim 580 sekundową rozmowę. Po zakończeniu tej rozmowy Ryszard F. o godzinie 17.21 zadzwonił do Przemysława E. i rozmawiał z nim 824 sekundy. O godzinie 20.34 Przemysław E. używając numeru pre paid (...) zadzwonił do Ryszarda F. na jego numer pre paid. Natychmiast po zakończeniu tej rozmowy o godzinie 20.37 Ryszard F. zadzwonił do Janusza Wojcika i przeprowadził z nim 588 sekundową rozmowę. Natychmiast po tej rozmowie o godzinie 20.48 Ryszard F. wysłał sygnał na telefon pre paid Przemysława E. (...) O godzinie 22.10 Ryszard F. próbował nawiązać kontakt z Czesławem Michniewiczem – trenerem drużyny Lech Poznań. W tej samej minucie Ryszard F. zadzwonił do Janusza Wójcika. Zadzwonił do niego dokładnie o godzinie 22.10 i 37 sekund. Telefonował z numeru pre na numer pre paid Janusza Wójcika. Rozmowę prowadzili przez 230 sekund a zatem do godziny 22.14 i 23 sekundy. W tym samym czasie dokładnie o godzinie 22.10 i 56 sekund Ryszard F. z drugiego aparatu telefonicznego zadzwonił do Czesława Michniewicza i prowadził z nim 136 sekundową rozmowę, a zatem do godziny  22.13 i 12 sekund. Prowadził zatem jednoczesną rozmowę z trenerem Lecha Poznań i Świtu Nowy Dwór Mazowiecki. O godzinie 22.41 Przemysław E. wysłał wiadomość SMS do Czesława Michniewicza. O godzinie 23.43 Janusz Wójcik zadzwonił do Wojciecha Sz. Natychmiast po tej rozmowie o godzinie 23.45 Janusz Wójcik próbował nawiązać połączenie z Ryszardem F. Ponownie zadzwonił do niego o 23.46".

czytaj jak Lech Poznań mecze ustawiał   
Czytaj wyjaśnienia b. piłkarza Lecha Poznań Piotra Reissa
Czytaj wyjaśnienia b. piłkarza Lecha Poznań Zbigniewa W. 
Czytaj wyjaśnienia b. masażysty Lecha Poznań Roberta D. 
Czytaj wyjaśnienia Ryszarda F. pseudonim Fryzjer  

Po doniesieniach o szansach Czesława Michniewicza na objęcie stanowiska trenera reprezentacji polskiej młodzieżówki portal Futbolfejs poprosił o komentarz Macieja Szczęsnego. Były bramkarz reprezentacji chce wyjaśnień od byłego trenera Lecha Poznań ws. jego kontaktów telefonicznych z Fryzjerem.

- Uważam, że byłoby dobrze, zanim Czesiek zostanie trenerem młodzieżówki, żeby zwołał konferencję prasową i wyjaśnił kwestię rozmów z „Fryzjerem”. A później byłoby dobrze gdyby do tego odniósł się również PZPN - mówi Maciej Szczęsny, który kiedyś wręczył Czesławowi Michniewiczowi koszulkę z telefonem i liczbą "711". I dodaje -  jeśli w młodzieżówce źle by Cześkowi poszło – pojawią się złośliwe komentarze „nie ma telefonów, to i nie ma wyników”.

Do tego jednak prezes Boniek się nie odniósł. Poinformował jedynie to co wszyscy od lat wiedzą - Czesław Michniewicz nie usłyszał żadnych zarzutów - prokuratura nie znalazła dowodów, że uczestniczył w ustawianiu meczów. Jest więc niewinny. Ale do liczby połączeń obu panów już się nie odniósł. Wierzy w to co Michniewicz opowiadał o treści rozmów?  Zapewne...

Tego już się nie dowiemy, prokuratura śledztwo zakończyła, a Rzecznik Dyscyplinarny PZPN nigdy postępowania nie wszczął.

Kiedyś Ryszard F. był uznany za persona non grata w PZPN. Teraz jego telefoniczny kolega sprzed lat zostaje trenerem młodzieżowej reprezentacji Polski. I większość dziennikarzy sportowych uważa, że to dobrze. Ten świat zwariował...

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!