wtorek, 20 czerwca 2017

Poznański sąd nie ustępuje: potrzebna konfrontacja ws. prezydenta Bytomia

Sąd Rejonowy Poznań Jeżyce i Grunwald nie wyłączył do odrębnego postępowania sprawy Damiana B. oskarżonego o udział w ustawieniu meczu Polonii Bytom. Na 25 sierpnia wyznaczył natomiast kolejny termin konfrontacji świadków w procesie prezydenta Bytomia, oskarżonego wraz z siedmioma innymi osobami o udział w ustawianiu meczów.  Ze względu na zaskakujące zeznania złożone przez Wojciecha R. sąd chce konfrontacji ws. Damiana B.


Do konfrontacji Adama Sz. i Wojciecha R. nie doszło już od wielu miesięcy ze względu na stan zdrowia tego pierwszego (szczegółowo pisałem o tym m.in. tutaj). Sąd Rejonowy Poznań Jeżyce i Grunwald nie wykluczał nawet, że wyłączy do odrębnego postępowania proces prezydenta Bytomia. Na razie jednak do podjęcia takiej decyzji nie doszło. I jak się dowiaduje blog Piłkarska Mafia nie ma raczej podstaw do takiej decyzji. Czy do 25 sierpnia stan zdrowia naprawdę poważnie chorego Adama Sz. poprawi się i będzie się mógł pojawić w sądzie? Osoby, z którymi rozmawiał blog Piłkarska Mafia szczerze w to wątpią. Co będzie jak w sierpniu świadek nie pojawi się w sądzie? Czy przewodniczący składu sędziowskiego będzie bez końca odraczał zakończenie procesu? Innych wniosków dowodowych w tej sprawie nie ma.

Do zarzucanego Damianowi B. czynu doszło w maju 2005 roku. Do przedawnienia się czynu doszło więc za niespełna trzy lata.
 
Damian B. został oskarżony wraz z 21 innymi osobami przez Prokuraturę Apelacyjną we Wrocławiu w październiku 2013.

W tym procesie 8 osób (3 sędziów, 2 obserwatorów PZPN, 2 trenerów i działacza) jest oskarżonych o udział w ustawianiu meczów. Łącznie oskarżone w tym wątku były 22 osoby, ale część dobrowolnie poddała się odpowiedzialności karnej.  Do zarzutu nie przyznał się m.in. były bramkarz reprezentacji Polski Piotr M.

Proces w tej sprawie rozpoczął się w kwietniu 2014. Akt oskarżenia trafił do sądu w październiku 2013.
Na ławie oskarżonych zasiadają:
1. Andrzej K. - b. obserwator PZPN z kujawsko-pomorskiego (1 zarzut)
2. Włodzimierz B. - b. sędziemu z Łodzi  (1 zarzut)
3. Radosław T. - b. sędzia z Chocianowa (1 zarzut)
4. Piotr G.  - b. trener i zawodnik Chemika Bydgoszcz (2 zarzuty) - więcej na ten temat
5. Piotr M. - b. trenera Mieszka Gniezno (1 zarzut) - więcej na temat oskarżenia
6. Damian B.- b. prezesa Polonii Bytom (1 zarzut) - więcej na temat oskarżenia
7. Jacek K. - b. sędzia z Radomia (1 zarzut)
8. Janusz K. - b. obserwator PZPN (1 zarzut)

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu  

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!