czwartek, 19 stycznia 2017

Były obserwator PZPN skazany za ustawienie meczu

Były obserwator PZPN został skazany za udział w ustawieniu meczu Zagłębia Sosnowiec. Sąd Rejonowy w Trzebnicy uniewinnił Marka D. od jednego zarzutu, a w przypadku drugiego uznał za winnego.


Wyrok zapadł 20 grudnia 2016. Marek D. został skazany na pół roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata i przepadek tysiąca złotych przyjętej korzyści majątkowej. Wyrok nie jest prawomocny. Odwołał się od niego zarówno oskarżony jak i prokurator Krzysztof Grzeszczak.

Marek D. został uniewinniony od zarzutu wręczenia (wspólnie i w porozumieniu z Ryszardem F. Fryzjerem)  sędziemu Zbigniewowi R. korzyści osobistej w postaci wysokiej oceny obserwatora w zamian za sędziowanie dla gospodarzy meczu Kotwica Kołobrzeg - Gwardia Koszalin (13 marca 2004).

Korupcja w Kotwicy Kołobrzeg - czytaj więcej 

Sąd uznał natomiast Marka D. za winnego przyjęcia od Wojciecha R. - działacza Zagłębia Sosnowiec co najmniej tysiąca złotych łapówki za zagwarantowanie decyzji sędziowskich korzystnych dla tej drużyny w meczu wyjazdowym z Polonią Słubice (8 maja 2004).

Korupcja w Zagłębiu Sosnowiec - kalendarium

Akt oskarżenia ws. Zagłębia Sosnowiec trafił do sądu w listopadzie 2012. Oskarżonych zostało 25 działaczy, piłkarzy, obserwatorów i sędziego. Do najbardziej znanych oskarżonych należą: Wojciech R. - 40-krotny reprezentant Polski, m.in. na MŚ w Argentynie i IO w Montrealu, znany niegdyś trener i piłkarz Krzysztof T., ocierający się o reprezentację piłkarz Mariusz U. oraz Grzegorz K. - niegdyś bramkarz, a teraz trener bramkarzy (pracował m.in. w Wiśle Kraków i ŁKS Łódź, a teraz w Jagiellonii Białystok).

Wyjaśnienia Mariusza U. - czytaj protokoły

Jak ustawiało mecze Zagłębie Sosnowiec - czytaj szczegóły z aktu oskarżenia


Do ustawiania meczów w Zagłębiu dochodziło, według prokuratury, w sezonach 2003/2004 i 2004/2005. Wysokość łapówek wynosiła od 500 do 7 tys. zł. Przekupywani byli niemal zawsze sędziowie i obserwatorzy, ale nie tylko. Śledczy wykryli, że w trzech przypadkach przekupiono piłkarzy innych drużyn: Rozwoju Katowice (czytaj tutaj), Walki Zabrze (czytaj tutaj) i Włókniarza Kietrz (czytaj tutaj).


Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!