piątek, 18 listopada 2016

Były reprezentant Polski ukarany za korupcję

Cztery lata dyskwalifikacji dla Wojciecha R. - b. dyrektora sportowego Zagłębia Sosnowiec. Karę orzekła Komisja Dyscyplinarna PZPN


Wojciech R. to były piłkarz reprezentacji Polski, sędzia międzynarodowy i działacz piłkarski. W kadrze zagrał 40 meczów strzelając jednego gola (dane za Wikipedią). Grał na mistrzostwach świata w Argentynie w 1978, a na IO w Montrealu w 1976 zdobył srebrny medal.

Wojciech R. został skazany w kwietniu 2016 roku za udział w ustawianiu meczów Zagłębia Sosnowiec. Poddał się dobrowolnej odpowiedzialności karnej.

 Korupcja w Zagłębiu Sosnowiec - kalendarium
 
Akt oskarżenia ws. Zagłębia Sosnowiec trafił do sądu w listopadzie 2012. Oskarżonych zostało 25 działaczy, piłkarzy, obserwatorów i sędziego.

Jak ustawiało mecze Zagłębie Sosnowiec - czytaj szczegóły z aktu oskarżenia

Do ustawiania meczów w Zagłębiu dochodziło, według prokuratury, w sezonach 2003/2004 i 2004/2005. Wysokość łapówek wynosiła od 500 do 7 tys. zł. Przekupywani byli niemal zawsze sędziowie i obserwatorzy, ale nie tylko. Śledczy wykryli, że w trzech przypadkach przekupiono piłkarzy innych drużyn: Rozwoju Katowice (czytaj tutaj), Walki Zabrze (czytaj tutaj) i Włókniarza Kietrz (czytaj tutaj).

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!