poniedziałek, 28 listopada 2016

Fryzjer odwołuje się od wyroku ws. ustawiania meczów Piasta Gliwice

Oprócz Ryszarda F. w grudniu 2015 zostały skazane za udział ustawianiu meczów Piasta Gliwice jeszcze trzy inne osoby. Od wyroku Sądu Rejonowego Wrocław Śródmieście odwołał się jednak tylko Fryzjer. 
 
Ryszard F. pseudonim Fryzjer został skazany na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 5 lat, 20 tys. zł grzywny, przepadek 25 tys. zł przyjętych korzyści majątkowych.

Sąd wyeliminował z opisu zarzucanych w tym akcie oskarżenia Ryszardowi F. czynów sformułowanie, że kierował zorganizowaną grupą przestępczą i skazał za to, że:

1. w czerwcu 2004 w Gliwicach i Obrzycku wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami obiecał, a następnie wręczył 50 tys. zł korzyści majątkowej Marcinowi N. - sędziemu głównemu rozegranego 11 czerwca 2004 meczu Piasta Gliwice z Polarem Wrocław (2:0) za podejmowaniu decyzji korzystnych dla Piasta. Po meczu zażądał i dostał od sędziego 25 tys. zł.;

2. w sierpniu 2004 w Gliwicach, Obrzycku i innym nieustalonym miejscu, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami obiecał, a następnie udzielił 5 tys. zł łapówki oraz wysoką notę od obserwatora Zbigniewowi R. - sędziemu głównemu rozegranego 14 sierpnia 2004 spotkania MKS Mława - Piast Gliwice (0:1), za podejmowanie decyzji korzystnych dla Piasta;

3. we wrześniu 2004 we Wrocławiu, Gliwicach, Obrzycku i innym nieustalonym miejscu, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami obiecał i wręczył 10 tys. zł korzyści majątkowej Piotrowi K. - sędziemu głównemu rozegranego 25 września 2004 spotkania Piast Gliwice - Radomiak Radom (2:0), za podejmowanie decyzji korzystnych dla Piasta.

Apelacja zostanie rozpatrzona przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu 29 listopada 2016 o godz. 12:20. 

Korupcja w Piaście Gliwice - kalendarium 

Ta sprawa ciągnie się od grudnia 2010, kiedy to akt oskarżenia ws. Piasta Gliwice został przesłany do sądu. Oskarżonych zostało 15 osób. Pierwszy wyrok zapadł w lutym 2012
Od skazującego wyroku nie odwołali się (a więc ich wyroki się uprawomocniły): 
Andrzej K. - b. sędzia asystent z Wrocławia 
Grzegorz G. - b. sędzia asystent z Wrocławia 
Maciej H. - b. sędzia z Poznania 

Ryszard F. został także oskarżony w dwóch innych procesach, m.in. o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą działającą w polskim futbolu.


Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!