niedziela, 10 stycznia 2016

Fryzjer skazany po raz drugi! Wyrok ws. ustawiania meczów Piasta Gliwice

Cztery osoby zostały skazane za udział ustawianiu meczów Piasta Gliwice. Wyrok zapadł  30 grudnia 2015 przed Sądem Rejonowym Wrocław Śródmieście. 

Na ogłoszeniu wyroku był obecny prokurator Krzysztof Grzeszczak.

Korupcja w Piaście Gliwice - kalendarium 

Ta sprawa ciągnie się od grudnia 2010, kiedy to akt oskarżenia ws. Piasta Gliwice został przesłany do sądu. Oskarżonych zostało 15 osób. Pierwszy wyrok zapadł w lutym 2012. Ostatni wyrok, jeszcze nieprawomocny, zapadł pod koniec ubiegłego roku. Wśród skazanych byli m.in. były prezes Marcin Ż., były kierownik drużyny i menadżer Janusz B. 

Skazani to:

Ryszard F. pseudonim Fryzjer - 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 5 lat, 20 tys. zł grzywny, przepadek 25 tys. zł przyjętych korzyści majątkowych.

Sąd Ryszarda F. skazał za to, że:

1. w czerwcu 2004 w Gliwicach i Obrzycku wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami obiecał, a następnie wręczył 50 tys. zł korzyści majątkowej Marcinowi N. - sędziemu głównemu rozegranego 11 czerwca 2004 meczu Piasta Gliwice z Polarem Wrocław (2:0) za podejmowaniu decyzji korzystnych dla Piasta. Po meczu zażądał i dostał od sędziego 25 tys. zł.;

2. w sierpniu 2004 w Gliwicach, Obrzycku i innym nieustalonym miejscu, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami obiecał, a następnie udzielił 5 tys. zł łapówki oraz wysoką notę od obserwatora Zbigniewowi R. - sędziemu głównemu rozegranego 14 sierpnia 2004 spotkania MKS Mława - Piast Gliwice (0:1), za podejmowanie decyzji korzystnych dla Piasta;

3. we wrześniu 2004 we Wrocławiu, Gliwicach, Obrzycku i innym nieustalonym miejscu, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami obiecał i wręczył 10 tys. zł korzyści majątkowej Piotrowi K. - sędziemu głównemu rozegranego 25 września 2004 spotkania Piast Gliwice - Radomiak Radom (2:0), za podejmowanie decyzji korzystnych dla Piasta. 

Andrzej K. - b. sędzia asystent z Wrocławia został skazany na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata, 700 zł grzywny oraz przepadek 800 zł przyjętej korzyści majątkowej za to, że:
1. we wrześniu i październiku 2004 w Gliwicach i Wrocławiu, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami jako sędzia asystent rozegranego 25 września 2004 meczu Piast Gliwice - Radomiak Radom (2:0) przyjął (za pośrednictwem Piotra K.) najpierw obietnicę, a następnie co najmniej 800 zł korzyści majątkowej za podejmowanie decyzji korzystnych dla Piasta.

Grzegorz G. - b. sędzia asystent z Wrocławia został skazany na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata, 700 zł grzywny oraz przepadek 800 zł przyjętej korzyści majątkowej za to, że:
1. we wrześniu i październiku 2004 w Gliwicach i Wrocławiu, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami jako sędzia asystent rozegranego 25 września 2004 meczu Piast Gliwice - Radomiak Radom (2:0) przyjął najpierw obietnicę, a następnie co najmniej 800 zł korzyści majątkowej za podejmowanie decyzji korzystnych dla Piasta.

Maciej H. - b. sędzia z Poznania został skazany na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 10 tys. zł grzywny; 3 letni zakaz działania w profesjonalnym futbolu, za to, że:
1. w kwietniu 2005 w Gliwicach, jako sędzia główny przyjął propozycję 10 tys. zł korzyści majątkowej za korzystne dla Piasta Gliwice sędziowanie meczu tej drużyny z Kujawiakiem Włocławek (9 kwietnia 2005), ale pieniędzy nie dostał bo padł wynik remisowy 1:1. Sędzia uniewinniła byłego arbitra od zarzutu działania w zorganizowanej grupie przestępczej.

Sędzia Justyna Ponikowska zwolniła wszystkich oskarżonych od ponoszenia kosztów sądowych i opłat.

Ryszard F. został skazany po raz drugi. Wcześniej usłyszał wyrok ws. korupcji w Arce Gdynia i odsiedział karę więzienia, to także drugi wyrok ws. Andrzeja K.,

Ryszard F. został także oskarżony w dwóch innych procesach, m.in. o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą działającą w polskim futbolu.
Andrzeja K. czeka jeszcze jeden proces, gdzie oskarżony jest razem z bratem.
Grzegorz G. czeka jeszcze jeden proces.
Maciej H. był oskarżany jeszcze dwa razy, m.in. o działanie w gangu Fryzjera.


Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!