czwartek, 30 grudnia 2010

Akt oskarżenia ws. Piasta Gliwice

Jest akt oskarżenia ws. korupcji w Piaście Gliwice. Sprawą zajmie się miejscowy Sąd Rejonowy.

Aktem oskarżenia objęto 15 osób, którym zarzucono popełnienie przestępstw polegających na przyjmowaniu i wręczaniu korzyści majątkowych, w zamian za nieuczciwe zachowania, mogące mieć wpływ na wyniki meczów rozgrywanych z udziałem drużyny piłkarskiej Piasta Gliwice. Siedmiu oskarżonych dobrowolnie poddaje się karze.

korupcja w Piaście Gliwice - czytaj więcej

W chwili gdy w działalność w klubie zaangażował się Marcin Ż. był on w bardzo trudnej sytuacji. Piast grał w najniższej lidze rozgrywek B-klasy. Najistotniejszą rolę w ustawianiu meczów Piasta Gliwice odgrywał Marian D. - wpływowy działacz ze Śląska, były sędzia, szef kolegium sędziów katowickiego ZPN i obserwator PZPN (tu znajdziecie fragmenty jego wyjaśnień). Mieszkał w Gliwicach i był sympatykiem tej drużyny. Był też znajomym Marcina Ż. Odpowiadał za ustalenie obsady meczów, złożenie propozycji korupcyjnej i w części przypadków wręczanie łapówek. Marian D. współpracował z ówczesnym prezesem Piasta Marcinem Ż. i działaczem tego klubu, byłym zawodnikiem Januszem B. - obecnie kierownik drużyny i menadżer (czytaj tutaj)! Marianowi D. w ustalaniu obsad meczów pomagał Ryszard F. "Fryzjer".

Lista oskarżonych:
1. Marcin Ż - były prezes Piasta (15 zarzutów)
2. Janusz B. - kierownik i menadżer Piasta (15 zarzutów)
3. Marian D. - pośrednik, były szef kolegium sędziów Śląskiego ZPN (7 zarzutów)
4. Ryszard F. pseudonim Fryzjer (3 zarzuty)
5. Konrad A. - sędzia z Opola (1 zarzut)
6. Piotr W. - sędzia z Krakowa (1 zarzut)
7. Robert K. - sędzia z Rzeszowa (1 zarzut)
8. Marcin N. - sędzia z Koszalina (1 zarzut)
9. Paweł S. - sędzia z Gdańska (1 zarzut)
10. Wiesław K. - były obserwator z Łódzkiego ZPN (1 zarzut)
11. Piotr K. - sędzia z Wrocławia (2 zarzuty)
12. Andrzej K. - sędzia liniowy z Wrocławia (1 zarzut)
13. Grzegorz G. - sędzia liniowy (1 zarzut)
14. Maciej H. - sędzia z Poznania (1 zarzut)
15. Piotr U. - były piłkarz Piasta Gliwice (2 zarzuty)

Dobrowolnie poddają się karze:
1. Marcin Ż. - 3 lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat i 51 tys. zł. grzywny
2. Konrad A. - roku i 2 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata, przepadku 5 tys. zł. wziętej łapówki, zakazu działania w profesjonalnym sporcie przez 5 lat.
3. Piotr W. - roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, przepadku 5 tys. zł. wziętej łapówki, zakazu działania w profesjonalnym sporcie przez 3 lata.
4. Robert K. - roku więzienia w zawieszeniu na 4 lata, przepadku 15 tys. zł. wziętej łapówki, 3,5 tys. zł. grzywny zakazu działania w profesjonalnym sporcie przez 4 lat.
5. Marcin N. - roku i 4 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 5 lata, przepadku 25 tys. zł. wziętej łapówki, zakazu działania w profesjonalnym sporcie przez 6 lat.
6.Piotr K. 1,5 roku więzienia więzienia w zawieszeniu na 3 lat, zwrotu 8,4 tys. zł. łapówki i zakazu działania w profesjonalnym sporcie przez 4 lata.
7. Piotr U. roku i 3 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lat i 5 tys. zł. grzywny.

O tym ile meczów i jakie ustawił Piast Gliwice możecie przeczytać tutaj. Opisanych jest tam 11 meczów, ale w tym akcie oskarżenia znalazło się ich więcej. Łącznie prokuratura postawiła oskarżonym 52 zarzuty.

Dotychczas w śledztwie dotyczącym korupcji w polskiej piłce nożnej aktami oskarżenia, objęto 361 osób. Sądy skazały 147 z tych osób.

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu  

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!