wtorek, 30 lipca 2013

Korupcja w Wiśle Płock. "Biała Mewa" z zarzutami!

Prokuratura Apelacyjna we Wrocławiu postawiła zarzuty Krzysztofowi D. - dowiedział się blog Piłkarska Mafia. Dotyczą one ustawiania meczów przez Wisłę Płock.

Krzysztof D. - były prezes Wisły Płock - nazywany w środowisku piłkarskim "Białą Mewą" został w tym miesiącu wezwany do wrocławskiej prokuratury. Usłyszał w niej trzy zarzuty dotyczące ustawiania meczów. Jak dowiedział się blog Piłkarska Mafia nie przyznał się do korupcji i złożył wyjaśnienia. Szczegóły zarzutów nie są znane (więcej o nich pisze Gazeta Wyborcza z Płocka). Prokuratura ich nie ujawnia.

Korupcja w Wiśle Płock - kalendarium

W prokuraturze wyjaśniali i zeznawali na temat Krzysztofa D.:

Mirosław K. - były sędzia z Opola:
Pamiętam (...) mecz Górnika Łęczna z Wisłą Płock (25 września 2004 - dpanek) na wyjeździe. (..) ten mecz (...) sędziował Zbigniew M. (...) Widziałem, że M. sędziuje nie pod Łęczną, ale Wisłę Płock. (...) Podejrzewam, że M. podpłacił wówczas prezes Wisły D.

Mariusz S. - były sędzia z Opola:
25 września 2004 roku odbył się mecz Wisły Płock z Górnikiem Łęczna. Mecz wygrała Wisła, a sędzią tego spotkania był Zbigniew M. (...)  K. był wściekły na M. Mówił, że chyba stracił kolegę, bo jak mówił załatwił wszystko z Ryszardem M. z Łęcznej, że M. proponował tyle kasy za ten mecz, że można było zacząć dom stawiać, a M. wziął od Białej Mewy czyli Krzysztofa D. prezesa Wisły na którego tak mówiono.

Wyjaśnienia b. sędziego Zbigniewa M.:
(...) mecz Wisły Płock - Wisła Kraków z 10 kwietnia 2004 roku, zakończony wynikiem 4:4. Z tego co pamiętam, przed meczem, prezes Wisły Płock - D. podczas rozmowy ze mną na stadionie, już bezpośrednio przed meczem, zaproponował mi 10 tys. zł za zwycięstwo Wisły Płock. Rozmawialiśmy tylko we dwoje. Ja się zgodziłem na tę propozycję, wyraziłem gotowość pomocy Wiśle. Po meczu ja nie miałem kontaktu z D., nie rozmawialiśmy o meczu i jego propozycji.

 Były trener Świtu Nowy Dwór Janusz Wójcik:
Odnosząc się do zarzutów wobec mojej osoby w związku z meczem z Wisłą Płock, uważam, ze zarzuty wobec mojej osoby nie są uzasadnione, dlatego, że pan sędzia Tomasz M. potwierdził moje wątpliwości co do uczciwości prowadzenia tych zawodów, ale występując przeciwko Świtowi NDM, a nie pomagając nam. (...) zarzuty powinny paść wobec działaczy Wisły Płock, a nie mojej osoby. Prezesem Wisły był wtedy mój współpracownik D.

B. kierownik Górnika Łęczna Ryszard M.:
Sądzę, że S. tańczył z Białą Mewą czyli M. z Wisły Płock, bo tak jak nas przekręcił z Wisłą Płock, śmiejąc nam się w oczy, to przypuszczam, że to nie było przypadkowe. On wręcz dawał do zrozumienia, że grana drugą stronę.

Krzysztof D. poinformował mnie pisemnie, że "podczas meczy, które Pan opisuje na blogu nie składałem żadnych propozycji korupcyjnych (...) nie przyznałem się do zarzucanych mi czynów (...) w sprawie nie odbyła się żadna rozprawa".

Czytaj listę oskarżonych w głównym akcie oskarżenia.
Czytaj listę oskarżonych, którzy dobrowolnie poddają się karze.


 Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu  

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!