czwartek, 21 lutego 2013

Finał Pucharu Polski Amica Wronki - Aluminium Konin z 1998 został ustawiony?!

Finał Pucharu Polski z 13 czerwca 1998 roku Amica Wronki - Aluminium Konin został ustawiony - takie zeznania złożył we wrocławskiej prokuraturze były piłkarz Amiki Paweł K.

Mecz zakończył się wynikiem 5:3, a media wiele pisały o błędach sędziego Marka Kowalczyka. Sześciu zawodników Aluminium zostało ukaranych żółtymi kartkami, a jeden czerwoną. W wielu artykułach pojawiły się też sugestie, że mecz mógł zostać ustawiony.

Korupcja w Amice Wronki  - kalendarium

W listopadzie 2009 we wrocławskiej prokuraturze został przesłuchany jako świadek były piłkarz Amiki Wronki i reprezentacji Polski Paweł K. Opowiedział on m.in. o finale Pucharu Polski sprzed lat:

"Pamiętam meczu finału Pucharu Polski Amica Wronki - Aluminium Konin. To był słynny mecz. Nie mam wątpliwości, że to był mecz ustawiony. Słyszałem, że tam była niejaka licytacja między tymi dwoma klubami kto da więcej sędziemu. Z tego co ja słyszałem, to na sędziego poszło wtedy z Amiki 150 tys. zł. Pamiętam, że po tym meczu była wśród zawodników Amiki składka. Płaciliśmy pieniądze z premii za zdobycie tego tytułu. Nie pamiętam czy fizycznie płaciliśmy pieniądze czy też były nam potrącone. To organizował Ryszard F.".

Czytaj o tym jak Fryzjer witał się ze znajomymi.
Czytaj o tym jak zatrzymano Fryzjera.
Czytaj o ustaleniach ws. "kariery" Fryzjera.
Czytaj o zeznaniach byłego prezesa Arki Gdynia obciążających Fryzjera.
Czytaj o tym jak Fryzjer odgrażał się dziennikarzom po uchyleniu aresztu.
Czytaj o dziennikarzach, z którymi kolegował się Fryzjer.

Trenerem Amiki był wówczas Wojciech Wąsikiewicz, a w finale PP grali: Jarosław Stróżyński, Marek Bajor, Zbigniew Małachowski, Mirosław Siara, Andrzej Przerada, Grzegorz Motyka, Tomasz Sokołowski, Dariusz Jackiewicz, Radosław Biliński, Remigiusz Sobociński, Paweł Kryszałowicz, Grzegorz Król, Sławomir Maciuszek, Ireneusz Kościelniak.

Pełne zeznania Pawła K.

Prokuratura nie sprawdzała czy rzeczywiście ten mecz został ustawiony bo został rozegrany przed zmianami w prawie i wprowadzeniem zapisu o karaniu za korupcję w sporcie (1 lipca 2003). Śledczy nie znaleźli dowodów na to, że Amica Wronki ustawiała mecze po 1 lipca 2003.

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!