wtorek, 13 października 2020

Poznański proces ws. ustawiania meczów. Jest pisemne uzasadnienie

Sąd Rejonowy Poznań - Jeżyce i Grunwald w marcu wydał wyrok w procesie ośmiu osób oskarżonych o udział w ustawianiu meczów. Cztery osoby zostały skazane, kolejne cztery uniewinnione. Orzeczenie nie jest prawomocne. Sąd sporządził już pisemne uzasadnienie wyroku i rozesłał je stronom. Teraz będzie czekał na apelacje.  

Od lektury pisemnego uzasadnienia wyroku zależy, czy skazani i ich obrońcy oraz prokurator odwołają się od wyroku do Sądu Okręgowego w Poznaniu. Wnioski o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku złożyli: prokurator Marek Kaczmarzyk, oskarżeni: Damian B., Piotr G., Piotr M., Jacek K., Radosław T., Andrzej K. i Janusz K.

Poznański sąd skazał Damiana B. - byłego prezesa Polonii Bytom i b. prezydenta Bytomia na osiem miesięcy ograniczenia wolności w postaci prac społecznych w wymiarze 40 godzin miesięcznie. Damian B. był oskarżony o wręczenie łapówki sędziemu spotkania Polonii Bytom z Polarem Wrocław (4 maja 2005), zakończonego wynikiem 3:0.

Korupcja w Polonii Bytom - czytaj więcej

Piotr M. - był bramkarz pierwszej reprezentacji (był w składzie hiszpańskich w 1982, gdzie Polska zajęła trzecie miejsce) i srebrny medalista olimpijski z Montrealu został skazany na pół roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata za udział w ustawieniu meczu Mieszko Gniezno - Lechia Gdańsk z 26 marca 2005 roku, zakończonego wynikiem 2:0. Piotr M. miał wręczyć 1,5 tys. zł łapówki obserwatorowi spotkania Stanisławowi A. za pozytywne ocenienie sędziego meczu.

Szczegóły oskarżenia Piotra M. - czytaj więcej

Poznański sąd skazał także byłego sędziego Jacka K. z Radomia (za ustawienie meczu Rozwoju Katowice ze Swornica Czarnowąsy z 28 kwietnia 2004, na korzyść gości) - osiem miesięcy ograniczenia wolności w postaci nieodpłatnych, kontrolowanych prac społecznych w wymiarze 40 godzin na miesiąc oraz trenera Chemika Bydgoszcz Piotra G. za udział w ustawieniu meczów: Obra Kościan - Chemik Bydgoszcz (27 marca 2004) 1:2 i Warta Poznań - Chemik Bydgoszcz 1:2 (10 czerwca 2004) - 14 miesięcy ograniczenia wolności w postaci nieodpłatnych, kontrolowanych prac społecznych w wymiarze 40 godzin na miesiąc. Łapówki od Piotra G. miał przyjąć sędzia obu spotkań Maciej W. (czytaj więcej).

Korupcja w Chemiku Bydgoszcz - czytaj więcej

Poznański sąd uniewinnił pozostałych oskarżonych: b. sędziego z Chocianowa Radosława T., b. sędziego z Łodzi Włodzimierza B. i b. obserwatorów PZPN: Andrzeja K. i Janusza K.

Procesie w tej sprawie rozpoczął się w kwietniu 2014. Akt oskarżenia trafił do sądu w październiku 2013.

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu  

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze