czwartek, 31 marca 2016

Proces znowu odroczony. Dwie osoby dobrowolnie poddają się odpowiedzialności karnej

Proces 22 osób oskarżonych o udział w ustawianiu meczów znowu odroczony. Sąd Rejonowy we Wrocławiu wydał natomiast wyrok ws. dwóch osób, które poddały się dobrowolnej odpowiedzialności karnej. 

Akt oskarżenia (ostatni w tym śledztwie) trafił do sądu w czerwcu 2015.

Wśród oskarżonych są m.in. Ryszard F. pseudonim Fryzjer, Przemysław E. - były menadżer Lecha Poznań, Wit Ż. - były obserwator PZPN, Krzysztof D. - b. prezes Wisły Płock, Zbigniew D. - b. właściciel Groclinu Grodzisk Wielkopolski, Władysława K. - b. menadżer Groclinu, Krystian R. - b. prezes Ruchu Chorzów i Jacek G. - b. sędzia międzynarodowy z Warszawy oraz były szef sędziów w PZPN Tadeusz D.

Dzisiaj do sądu nie stawili się Zbigniew D., Tadeusz D., b. sędziowie Antoni F., Jacek G., Marek R., Artur Sz. b. obserwatorzy Janusz R i Wit Ż.   

Sąd postanowił rozpatrywać tę sprawę mimo ich nieobecności.


Pełna lista oskarżonych

Dobrowolnie poddać postanowili się odpowiedzialności karnej dwaj byli sędziowie: Maciej H. (z Poznania) i Krzysztof S. (z Tarnowa). Na temat wyroku napisałem osobny artykuł.

Z dobrowolnego poddania się karze wycofał się Władysława K. - b. menadżer Groclinu. Poinformował o tym sąd jego obrońca.

Sąd podjął wiele decyzji, jednak najważniejsza chyba dotyczy odrzucenia wniosku o zawieszenie postępowania ze względu na stan zdrowia wobec Zbigniewa D. oraz skierowanie jej do odrębnego postępowania. Biegli lekarze uznali bowiem, że stan jego zdrowia pozwala na stawianie się we wrocławskim sądzie.  Na tę decyzję sądu przysługuje zażalenie.

Sąd odrzucił też wniosek obrońcy Dariusza S. - b. obserwatora PZPN o umorzenie postępowania karnego wobec tego oskarżonego uznając, że nie ma do tego podstaw.

Sąd odrzucił podobny wniosek ws. umorzenia postępowania wobec b. obserwatora PZPN Krzysztofa P. uznając, że nie ma podstaw.

Sąd zdecydował też o wyznaczeniu dla Ryszarda F. obrońcy z urzędu. Fryzjer tłumaczył, że uświadomił sobie, że sam sobie nie poradzi z obroną bo akt oskarżenia jest obszerny a on sam "już nie może tego ogarnąć". Wyjaśniał, że nie stać go na adwokata bo toczyły się przeciwko niemu dwie sprawy, od 10 lat płaci za adwokata, nie może sobie dorobić do emerytury i ma długi. Sąd uznał, że Ryszard F. w sposób należyty uzasadnił, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony z wyboru bez uszczerbku dla utrzymania siebie i rodziny.
Sąd natomiast odrzucił wniosek Fryzjera o przekazaniu jego sprawy do sądu w Poznaniu. Uznał, że nie ma podstaw do takiej decyzji. 

Sąd nie wyznaczył nowego terminu rozprawy. Ponieważ prowadząca proces sędzia Agnieszka Marchwicka wydała wyrok ws. dwóch oskarżonych to do prowadzenia procesu musi być wyznaczony nowy przewodniczący składu sędziowskiego.

Akt oskarżenia dotyczy ustawiania meczów następujących klubów: Ruch Chorzów, Groclin Grodzisk Wielkopolski, Polonii Warszawa, Lecha Poznań, Pogoni Szczecin, Podbeskidzia Bielsko - Biała, Zagłębia Lubin, GKS Bełchatów, Kotwicy Kołobrzeg, Radomiaka Radom, MKS Mława, Świtu Nowy Dwór Mazowiecki, Zagłębia Sosnowiec i Wisła Płock
Znalazło się w nim 39 meczów (wszystkie znajdziecie tutaj). 


Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu  

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!