sobota, 4 lipca 2015

Ostatni akt oskarżenia: wątek Ruchu Chorzów

Wrocławska prokuratura apelacyjna oskarżyła byłego prezesa Ruchu Chorzów. Krystian R. miał uczestniczyć w ustawieniu jednego z meczów swojej drużyny. 

Chodzi o spotkanie z 27 marca 2004 u siebie z Cracovią. Mecz zakończył się remisem 0:0. Sędzią tego spotkania był Piotr K. z Wrocławia. Pragnąc wspomóc swoją drużynę Krystian R., według aktu oskarżenia, skontaktował się z wpływowym działaczem - szefem sędziów ze Śląska, jednym ze współpracowników Fryzjera Marianem D. (zmarł kilka lat temu). Krystian R. poprosił Mariana D. o ustalenie obsady tego meczu i zaproponowanie sędziemu w jego imieniu łapówki.  Marian D. ustalił, że arbitrem będzie Piotr K. W nawiązaniu kontaktu z tym sędzią postanowił wykorzystać znajomości z Ryszardem F. "Fryzjerem". Fryzjer spełnił prośbę Mariana D. Później już Marian D. kontaktował się z Piotrem K. bezpośrednio. Zaproponował mu premię finansową za pomoc dla Ruchu i dobrą notę obserwatora. Piotr K. przyjął propozycję. Mecz zakończył się remisem i był to wynik korzystny dla Ruchu. Marian D. poprosił Krystiana R. o pieniądze dla sędziego, ten jednak wskazał stojącego w pobliżu mężczyznę (prokuratura nie ustaliła kto to był). Mimo, że Marian D. otrzymał od wskazanej osoby pieniądze to nie przekazał ich od razu sędziemu. Przekazanie pieniędzy - 5 tys. zł. nastąpiło miesiąc później na stacji benzynowej w Gliwicach.
Prokuratura dysponuje analizą połączeń telefonicznych wymienionych wcześniej osób.
Piotr K. przyznał się do zarzutu i złożył wyjaśnienia, Marian D. opisał w swoich wyjaśnieniach okoliczności popełnienia tego czynu. Krystian R. oświadczył, że nie pamięta tych zawodów.

Korupcja w Ruchu Chorzów - czytaj więcej

Piotr K. w śledztwie wyjaśniał m.in.: Przed tym meczem na pewno dzwonił Fryzjer. Był zainteresowany zwycięstwem Ruchu Chorzów i powiedział, że ten klub ma dla mnie premię.

Ten sam mecz także próbowała ustawić Cracovia i Piotr K. przyjął propozycję korupcyjną z ich strony. 

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu  

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!