czwartek, 7 maja 2015

Kolejny wyrok ws. korupcji w Śląsku Wrocław. Wśród skazanych b. sędzia Marcin Wróbel

Sąd Rejonowy Wrocław - Śródmieście wydał kolejny wyrok ws. korupcji w Śląsku Wrocław. Skazane zostały dwie osoby. Wyrok nie jest prawomocny
Skazani wczoraj to b. sędzia 36-letni Marcin Wróbel i b. obserwator PZPN 72-letni Tadeusz M.  Obaj mieli postawione po jednym zarzucie. 
Marcin Wróbel został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 5 tys. zł grzywny, 4 letni zakaz działania w profesjonalnym futbolu. Musi też zwrócić 2 tys. zł przyjętej łapówki.
Były arbiter tak komentował orzeczenie sądu na Twitterze:
Marcin Wróbel został skazany za przyjęcie 2 tys. zł łapówki od trenera Śląska Wrocław Grzegorza K. za pomoc dla tej drużyny w meczu z Walką Makoszowy z 4 października 2003. Arbiter już zapowiedział apelację od wyroku skazującego.

Marcin Wróbel jest także oskarżony ws. dotyczącej tzw. gangu Fryzjera. Ma tam postawionych 7 zarzutów (nie dotyczą one działania w gangu, którego szefem miał być Ryszard F.).


Jak sędzia Wróbel planował swoją karierę
Deklaracja antykorupcyjna Marcina Wróbla
Reportaż o Marcinie Wróblu z radiowej Trójki

Tadeusz M. został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 4 tys. zł grzywny, 4 lata zakazu działania w profesjonalnym. Musi zwrócić 1,5 tys. zł przyjętej łapówki.
Były obserwator został skazany za przyjęcie 1,5 tys. zł łapówki od Grzegorza K., za pośrednictwem Mariusza S., za pomoc drużynie Śląska w meczu z Lechią Zielona Góra z 25 października 2004.

Skazani zostali zwolnieni od ponoszenia opłat sądowych.

Korupcja w Śląsku Wrocław - czytaj więcej 

Akt oskarżenia ws. Śląska Wrocław trafił do sądu w grudniu 2011. Wcześniej sąd skazał 6 osób (czytaj tutaj i tutaj). Trwa jeszcze proces b. sędziego Krzysztofa Z.

W sprawie korupcji w Śląsku Wrocław prokuratura wniosła też o warunkowe umorzenie postępowania wobec dwóch podejrzanych - Janusza J. i Tomasza S. oraz umorzyła postępowanie wobec Zbigniewa S.

Według ustaleń prokuratury Śląsk ustawił 8 meczów, a głównym organizatorem procederu był ówczesny trener Grzegorz K.

KD PZPN uznała, że nie ma podstaw by ukarać dyscyplinarnie Śląsk za ustawianie meczów.

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!