czwartek, 9 października 2014

Były trener piłkarskiej reprezentacji Polski Janusz Wójcik skazany za korupcję!

Szkoleniowiec oskarżony o udział w ustawianiu meczów we wrześniu dobrowolnie poddał się odpowiedzialności karnej!

Janusz Wójcik został skazany 2 lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat, grzywnę w wysokości 64 tys. 260 zł  (przy uwzględnieniu okresu dwóch dni zatrzymania) oraz dwuletni zakaz wykonywania zawodu trenera (wliczając w to sankcję zastosowaną przez sąd w listopadzie 2008).

Na rozprawę nie stawił się Janusz Wójcik, oskarżonego reprezentował mecenas Janusz Furgała (nie było drugiego adwokata b. trenera reprezentacji Michała Krysztofowicza). Nie było też żadnego z oskarżających prokuratorów. Zamiast Krzysztofa Grzeszczaka i Roberta Tomankiewicza przyszła do sądu prokurator Krystyna Zarzecka.

Nie było to przeszkodą bo wysokość kary została uzgodniona wcześniej przez prokuratora Tomankiewicza, oskarżonego i jego adwokatów.  Dzisiaj sędzia Elżbieta Sztenc ma zdecydowała się ten wniosek uwzględnić. Wcześniej jednak, za zgodą prokuratora wykreśliła z zarzutów punkt dotyczący tego, że Janusz Wójcik uczynił sobie z popełniania przestępstw stałe źródło dochodów.
W uzasadnieniu wyroku sędzia Sztenc mówiła m.in.: ustalono ponad wszelką wątpliwość, że oskarżony popełnił zarzucane mu czyny. Przyznał się do zarzutów i wyraził skruchę, ale umniejszał swoją rolę. Zebrany materiał wskazuje, że było inaczej. Ustalone okoliczności nie budzą wątpliwości. Kara spełni swoją rolę, Oskarżony miał świadomość, że działał niezgodnie z prawem. Nie był zmuszany do łamania prawa. Wolał ustawiać mecze niż trenować zawodników dla których powinien być wzorem.

Korupcja w Świcie Nowy Dwór - kalendarium

Szkoleniowiec ma postawionych 15 zarzutów (tutaj znajdziecie je wszystkie).

Czytaj wyjaśnienia b. trenera Świtu NDM Janusza Wójcika

Janusz Wójcik został zatrzymany w październiku 2008 (czytaj tutaj), a w lipcu 2010 oskarżony o korupcję (czytaj tutaj). Procesu nie udało się rozpocząć do września bo szkoleniowiec za każdym razem wysyłał zwolnienia lekarskie!

Foto autorstwa Sylwii Jurgiel/Radio Wrocław

 Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  

Zobacz nasz profil na Facebooku  
Zobacz nasz profil na Twitterze   

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!