niedziela, 13 października 2013

Korupcja w Podbeskidziu Bielsko-Biała. Uzasadnienie aktu oskarżenia

Do Sądu Rejonowego w Bielsko-Białej trafił w czerwcu akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom, którym zarzucono ustawianie meczów miejscowego Podbeskidzia. Pisałem o tym bez szczegółów w lipcu, dzisiaj czas na uzasadnienie aktu oskarżenia. 

Ten akt oskarżenia to efekt pracy śledczych badających korupcję w Podbeskidziu Bielsko-Biała.  Mecze tego klubu były ustawiane w sezonach 2003/04 i 2004/05. Głównym podejrzanym w tej sprawie jest ówczesny prezes klubu Stanisław P. działający przy pomocy pośredników. Według prokuratury działacz przeznaczał na łapówki własne pieniądze.

Korupcja w Podbeskidziu Bielsko Biała - kalendarium

Poza działaniami Stanisława P. śledczy odkryli dwa zdarzenia z sezonu 2005/2006, kiedy propozycję korupcyjną sędziemu i zawodnikowi rywali złożyli piłkarze Podbeskidzia i drugi trener Michał N., a pieniądze na łapówki, pochodziły z premii meczowych graczy z Bielsko Białej. Chodziło o mecze Radomiak Radom – Podbeskidzie Bielsko-Biała (15 kwietnia 2006) i Podbeskidzie Bielsko-Biała – ŁKS Łódź (5 maja 2006).

15 kwietnia 2006 roku rozegrany został mecz Radomiak Radom – Podbeskidzie Bielsko-Biała, zakończony wynikiem 1-2. Sędzią głównym tego meczu był Jacek W. z Lublina, sędziami asystentami Andrzej K. i Sylwester C.
Przed tym meczem drużyna Podbeskidzia zajmowała w drugoligowej tabeli szesnaste, spadkowe miejsce z dorobkiem 20 punktów. Uzyskanie 3 punktów za zwycięstwo w meczu z Radomiakiem miało pozwolić drużynie Podbeskidzia dalej walczyć o utrzymanie w II lidze.
Grający w Podbeskidziu Paweł S. poinformował pozostałych zawodników zespołu o możliwości dotarcia do jednego z piłkarzy Radomiaka i złożenia mu propozycji korupcyjnej. Zawodnikiem tym był Piotr D., którego Paweł S. znał ze wspólnej gry w Wiśle Płock w rundzie jesiennej sezonu 2004/05.
Zawodnicy Podbeskidzia zaakceptowali pomysł Pawła S. Ustalili, że w przypadku przyjęcia przez
zawodnika Radomiaka propozycji korupcyjnej i zwycięstwa Podbeskidzia, pieniądze na łapówkę będą pochodziły z premii za zwycięstwo w tym spotkaniu. Pieniądze miały zostać przekazane przez wszystkich zawodników kadry meczowej otrzymujących premie.

Korupcja w Radomiaku Radom - kalendarium

Paweł S. skontaktował się telefonicznie z Piotrem D. i zaproponował mu 10 tys. zł. za zwycięstwo Podbeskidzia w tym meczu. Piotr D. przyjął propozycję i zgodził się „odpuścić” mecz.
W skład kadry meczowej w spotkaniu z Radomiakiem wchodzili: Łukasz M., Łukasz G., Sławomir J., Marcin H., Mikalai B., Mariusz S., Piotr K., Grzegorz P., Mariusz M., Adam B., Paweł S. i jako rezerwowi Krzysztof M., Tomasz J., Jacek I., Grzegorz P., Dariusz K., Stanley U. i Krzysztof Ch. Zgodnie z regulaminem w Podbeskidziu w sezonie 2005/2006 dla zawodników zespołu do podziału za wygrany mecz było  30 tys. złotych brutto. Premie przysługiwały najwyżej 18 zawodnikom wytypowanym przez pierwszego trenera i wpisanym do protokołu meczowego.
Podczas przedmeczowych i pomeczowych rozmów zawodnicy Podbeskidzia byli informowani przez Pawła S. o konieczności przekazania pieniędzy pochodzących z premii za ten mecz na łapówkę dla zawodnika Radomiaka.
Z zabezpieczonej w Podbeskidziu dokumentacji wynika, że premia została wypłacona, a jej odbiór pokwitowali: Łukasz M., Łukasz G., Sławomir J., Marcin H., Mikolai B., Piotr K., Grzegorz P., Grzegorz P., Adam B., Mariusz M., Krzysztof M., Mariusz S., Tomasz J., Stanley U., Dariusz K., Krzysztof Ch. i Jacek I. Jedynym zawodnikiem z podstawowego składu, który nie otrzymał premii meczowej za zwycięstwo z zespołem Radomiaka był Paweł S. Z ustaleń śledztwa wynika, że Grzegorz P., Łukasz G., Łukasz M., Marcin H., Piotr K., Grzegorz P., Adam B., Dariusz K., Mariusz S. i Tomasz G. na pewno przekazali część pieniędzy z premii na łapówkę.
Paweł S. po otrzymaniu od pozostałych zawodników Podbeskidzia 10 tys. złotych skontaktował się telefonicznie z Piotrem D. i umówili się na spotkanie. W jednej z restauracji w Bielsku-Białej doszło do przekazania pieniędzy. Prokuratura znalazła dowody, że Piotr D. otrzymał  od Pawła S. 5 tys. złotych. Paweł D. i Piotr S. przyznali się do zarzutu i złożyli wyjaśnienia. Jedyna rozbieżność ich wyjaśnień dotyczy wysokości łapówki.

5 maja 2006 rozegrany został mecz o mistrzostwo II ligi piłkarskiej Podbeskidzie Bielsko-Biała – ŁKS Łódź, zakończony wynikiem 1-0. Sędzią głównym tego meczu był Piotr W. z Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, sędziami asystentami Sebastian W. i Mariusz O.
W związku z tym meczem Piotr W. – sędzia główny tego spotkania otrzymał propozycję korzyści majątkowej oraz przyjął 10 tys. złotych, od przedstawicieli Podbeskidzia.
Po przyjeździe Piotra W.  na stadion Podbeskidzia podszedł do niego Michał N. – w tym czasie II trener zespołu z Bielska-Białej (według prokuratury wcześniej wręczał łapówki podczas  pracy na takim samym stanowisku w Zagłębiu Sosnowiec) i zaproponował mu „złotówkę” za pomoc w osiągnięciu zwycięstwa przez drużynę Podbeskidzia. W przyjętym w tym środowisku slangu słowo „złotówka” oznaczało 10 tys. zł. Piotr W. przyjął propozycję. O złożeniu propozycji sędziemu Michał N. poinformował zawodników Podbeskidzia:Grzegorza P., Łukasza G., Łukasza M., Piotra K., Mariusza S. i Dariusza K. N. chciał bowiem by zawodnicy Podbeskidzia w przypadku korzystnego wyniku i otrzymania premii meczowej przekazali 10 tys. dla Piotra W. Piłkarze zgodzili się. Zawodnicy poinformowali pozostałych piłkarzy Podbeskidzia, wchodzących w skład kadry meczowej, o planowanym przekazaniu łapówki dla arbitra. W skład kadry meczowej w spotkaniu z ŁKS wchodzili: Łukasz M., Sławomir J., Mikolai B., Tomasz J., Tomasz G., Piotr K., Grzegorz P., Dariusz K., Paweł S., Grzegorz P. jako zawodnicy podstawowego składu i Krzysztof M., Stanley U., Adam B., Mariusz M. i Mariusz S. jako piłkarze rezerwowi. Podbeskidzie wygrało 1:0.
Odbiór premii pomeczowej pokwitowali:  Łukasz M., Łukasz G., Sławomir J., Marcin H., Mikolai B., Piotr K., Grzegorz P., Grzegorz P., Adam B., Mariusz M., Krzysztof M., Mariusz S., Tomasz J., Stanley U., Tomasz G. i Dariusz K. Marcin H. mimo, że nie wchodził w skład kadry meczowej z powodu kontuzji, otrzymał premię za ten mecz. Jedynym zawodnikiem z podstawowego składu, który nie otrzymał premii meczowej za zwycięstwo z zespołem ŁKS był Paweł S.
Jak wynika z zebranych dowodów zawodnicy Podbeskidzia nie otrzymali należnej na premie kwoty - 12.150 złotych, kwitując jedynie rzekomy fakt odebrania pieniędzy. Niewykluczone, że dostali do podziału jedynie 2.150 złotych. 10 tys. złotych na łapówkę dla sędziego meczu, otrzymał od dyrektora drużyny Podbeskidzia Władysława Sz. zawodnik tego zespołu - Grzegorz P.
Zgodnie z ustaleniami to Grzegorz P., mieszkający podobnie jak Piotr W. na stałe w Krakowie, miał przekazać sędziemu obiecaną łapówkę. W umówionym miejscu piłkarz przekazał wskazanemu wcześniej przez sędziemu nieustalonemu mężczyźnie, 10 tys. złotych.

Piotr W. za to przestępstwo został prawomocnie skazany wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu 1 czerwca 2011.
Grzegorz P. za wręczenie korzyści majątkowej sędziemu został prawomocnie skazany wyrokiem Sądu Rejonowego w Lubinie 28 grudnia 2010.
Michał N. m.in. za to przestępstwo został oskarżony w listopadzie 2012. Sprawa  trafiła do Sądu Rejonowego w Sosnowcu.
Dariusz K. przyznał się do zarzutu i złożył wyjaśnienia. Mariusz S. i Tomasz G., podczas pierwszego przesłuchania, po przedstawieniu im zarzutów przyznali się do ich popełnienia. Później nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im przestępstw, podtrzymując wcześniej złożone wyjaśnienia. 
Wobec Łukasza M., Łukasza G., Marcina H. i Piotra K. - zawodników Podbeskidzia Bielsko-Biała skierowano do Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej wnioski o warunkowe umorzenie postępowania.

Jak Podbeskidzie Bielsko-Biała mecze ustawiała

W zakresie ewentualnej odpowiedzialności karnej pozostałych zawodników Podbeskidzia Bielsko-Biała, wchodzących w skład kadry meczowej zawodów sportowych Radomiak Radom – Podbeskidzie Bielsko-Biała i Podbeskidzie Bielsko-Biała – ŁKS Łódź podjęta zostanie odrębna decyzja procesowa.Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!