sobota, 22 grudnia 2012

Ciąg dalszy procesu ws. Śląska Wrocław

18 grudnia 2012 wyjaśnienia przed wrocławskim sądem rejonowym kontynuował były obserwator PZPN. Tadeusz M. jest oskarżony o przyjęcie 1,5 tys. zł łapówki za ustawienie meczu Lecha Zielona Góra ze Śląskiem Wrocław.  

Tadeusz M. potwierdza zeznania świadków w tej sprawie, zaprzecza jednak żeby wziął pieniądze za ustawienie meczu. W tym procesie oskarżony jest jeszcze sędzia Marcin W., natomiast sprawę sędziego Krzysztofa Z. sąd wyłączył na poprzedniej rozprawie i chce jej przeniesienia do Inowrocławia. 

Korupcja w Śląsku Wrocław - kalendarium

Do tej pory skazano w tej sprawie:
1. byłego trenera Śląska Grzegorza K. - 2 lata więzienia w zawieszeniu na 3 lata i 10 tys. zł grzywny
2. byłego sędziego z Opola Tomasza W. - roku i 4 miesiące więzienia w zawieszeniu na 2 lata, 5 tys. zł grzywny, 4 letni zakaz działania w profesjonalnym sporcie, przepadek 2,5 tys. zł wziętych łapówek
3. byłego sędziego z Opola Mirosława K. - rok i 4 miesiące więzienia w zawieszeniu na 2 lata, 5 tys. zł grzywny, 3 letni zakaz działania w profesjonalnym sporcie, przepadek 2,5 tys. zł wziętych łapówek
4. byłego sędziego ze Szczecina Jacka D. - rok więzienia w zawieszeniu na 2 lata, 1 tys. zł grzywny, 2 letni zakaz działania w profesjonalnym sporcie, przepadek 1 tys. zł wziętej łapówki
5. byłego sędziego z Poznania Zbigniewa R. - 4 miesiące więzienia w zawieszeniu na 2 lata
6. Krzysztofa B. - b. sędziego z Opola na ograniczenie wolności w postaci potrącenia 10 % zarobków na cele społeczne w zawieszeniu na 2 lata.

Sprawa dotyczy sezonu, 2003/2004 kiedy Śląsk walczył o awans do II ligi. Głównym "ustawiaczem" miał być ówczesny trener Grzegorz K. Miał on ustawić lub próbować ustawić 7 meczów od sierpnia 2003 do kwietnia 2004. W czterech przypadkach sędziom wręczono łapówki w wysokości od 500 zł do 4 tys. W pozostałych trzech były to obietnice wręczenia korzyści majątkowych. Jednak z powodu niekorzystnych dla Śląska wyników do przekazania pieniędzy nie doszło.

W tym tygodniu (środa, czwartek) przesłuchiwani byli kolejni świadkowie oskarżeni w procesie b. sędziów i obserwatorów (wątek wyłączony z procesu ws. tzw. gangu Fryzjera). Zeznawali m.in. b. członek zarządu PZPN Henryk K. - (oskarżony ws. tzw. gangu Fryzjera) oraz Wojciech R. - b. działacz Zagłębia Sosnowiec, były II trener tego klubu Michał N. oraz b. piłkarz tej drużyny Łukasz A. (wszyscy oskarżeni o korupcję w Zagłębiu Sosnowiec).
Kolejna rozprawa  w styczniu. 


Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!