poniedziałek, 13 maja 2019

Dziś wideo przesłuchania świadków w procesie Wita Ż.

Przed Sądem Rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim dzisiaj rozpocznie się przesłuchiwanie świadków w procesie Wita Ż. - byłego obserwatora PZPN. Znany niegdyś działacz piłkarski jest oskarżony o udział w ustawieniu meczu Pogoni Szczecin sprzed 15 lat!!!

Proces rozpoczął się 3 kwietnia 2019 roku. Dziś mają zostać przesłuchani trzej, były działacz Pogoni Szczecin Dawid P. (CZYTAJ PROTOKÓŁ PRZESŁUCHANIA ZE ŚLEDZTWA), oskarżony o szefowanie piłkarskim gangiem Ryszard F. pseudonim Fryzjer i sędzia meczu, którego proces dotyczy Mariusz P.  Sąd do przesłuchania świadków ma wykorzystać wideokonferencję. Jeżeli wszyscy świadkowie zostaną przesłuchani to mogą się rozpocząć mowy końcowe.

Wrocławska prokuratura postawiła Witowi Ż.  zarzut dotyczący meczu z 28 kwietnia 2004 Pogoń Szczecin - RKS Radomsko 3:0. Spotkanie miał ustawić klub ze Szczecina.

Akt oskarżenia ws. tzw. gangu Fryzjera. Wyjaśnienia b. obserwatora i sędziego Wita Ż.

Według prokuratury Wit Ż., jako członek zorganizowanej grupy przestępczej i obserwator PZPN, przyjął od działających wspólnie: ówczesnego działacza Pogoni Szczecin Dawida P. i Ryszarda F. pseudonim Fryzjer obietnicę korzyści majątkowej, a następnie korzyść majątkową w wysokości 20 tys. zł w zamian za pomoc Pogoni Szczecin w osiągnięciu korzystnego wyniku meczu poprzez udzielenie sędziom tego spotkania wysokiej oceny ich pracy bez względu na rzeczywisty poziom prowadzenia rozgrywek.

Akt oskarżenia ws. tzw. gangu Fryzjera. Wyjaśnienia Ryszarda F.
 
Wit Ż., według uzasadnienia aktu oskarżenia, miał pośredniczyć między P. i F., a sędzią tego meczu Mariuszem P. Co ciekawe, jak opisuje prokurator Robert Tomankiewicz, podczas spotkania Ryszarda F. i Wita Ż. (i innych osób) w jednej ze szczecińskich restauracji Fryzjer miał się pomylić i kopertę z pieniędzmi zamiast do marynarki obserwatora PZPN, włożył do ubrania innego uczestnika spotkania. Szybko jednak zauważył pomyłkę. Arbiter miał dostać 20 tys. łapówki już po meczu.

Korupcja w Pogoni Szczecin - kalendarium  

Dawid P. i Mariusz P. przyznali się do zarzutu, natomiast nie przyznali się Ryszard F. i Wit Ż. 
Prokuratura dysponuje szczegółową analizą połączeń telefonicznych Ryszarda F., Dariusza P. i Wita Ż. z tamtego okresu.
 
Proces Wita Ż. został wyłączony z głównej sprawy w marcu 2017.

Ryszard F. i Wit Ż. są oskarżeni także w procesie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej działającej przez kilka lat w polskim futbolu


Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu  

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!