niedziela, 16 lipca 2017

Ruszyła Ekstraklasa. Rzecznik dyscyplinarny PZPN ostrzega przed zakładami bukmacherskimi

W czasie gdy wielu dziennikarzy sportowych promuje zakłady bukmacherskie, rzecznik dyscyplinarny PZPN ostrzega osoby związane ze środowiskiem piłkarskim przed obstawianiem wyników. 


Tydzień temu pisałem, że Adam Gilarski wszczął postępowanie sprawdzające ws. Górnika Zabrze. Chodzi o podejrzenie niedozwolonych zakładów bukmacherskich.  Postępowanie ma się zakończyć pod koniec lipca.

Tymczasem tuż przed rozpoczęciem tego sezonu Ekstraklasy Adam Gilarski zdecydował się na apel, jakiego nigdy wcześniej PZPN nie wystosowywał. Apel - ostrzeżenie przed zakładami bukmacherskimi, które możemy przeczytać na stronie PZPN:

– osobom podlegającym przepisom Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN tj. w szczególności: działaczom piłkarskim, sędziom, delegatom, trenerom, instruktorom, członkom sztabu medycznego, zawodnikom profesjonalnym i amatorom oraz pośrednikom transakcyjnym ZABRANIA SIĘ udziału w zakładach bukmacherskich (m.in. obstawiania przebiegu, wyników lub zdarzeń boiskowych) dotyczących meczów piłkarskich z udziałem polskich drużyn reprezentacyjnych lub klubowych rozgrywanych w kraju lub zagranicą, pod rygorem kar dyscyplinarnych, w tym bezwzględnej dyskwalifikacji powyżej 1 roku (Art. 107 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN),

zawodnikom profesjonalnym grającym w Polsce ZABRANIA SIĘ udziału w zakładach bukmacherskich dotyczących wszelkich meczów piłkarskich, zarówno drużyn polskich, jak i zagranicznych, pod rygorem natychmiastowego rozwiązania przez klub kontraktu z zawodnikiem, z jego winy (Art. 8 ust. 4 lit e Minimalnych Wymagań dla Standardowych Kontraktów w sektorze zawodowej piłki nożnej z 27.03.2015r.)

Adam Gilarski zdecydował się na tego typu ostrzeżenie, bo coraz częściej mówi się o udziale osób zaangażowanych w rozgrywki piłkarskie w obstawianiu meczów u bukmacherów. Za granicą wiele razy mówiło się o zorganizowanych grupach przestępczych, które parały się tym procederem.

Podczas śledztwa dotyczącego korupcji w polskim futbolu wątek bukmacherski badali prokuratorzy Krzysztof Grzeszczak i Robert Tomankiewicz. Jeden z wątków dotyczył rzekomego ustawienia meczu Pucharu UEFA Dinamo Zagrzeb - IF Elfsborg Boras z sierpnia 2004.

O obstawianiu meczów u bukmachera mówił w prokuraturze były piłkarz Górnika Łęczna Grzegorz S.: Przed tym meczem zadzwonił do mnie mężczyzna o nazwisku Zając. Ja jego wcześniej nie znałem. On chciał się ze mną spotkać. Podczas tego spotkania on powiedział, że gra grubo w zakłady bukmacherskie za granicą. Nie powiedział w jakim kraju. Powiedział, że do zakładu są mu potrzebne cztery mecze, a trzy już ma. On zapytał czy jesteśmy w stanie wygrać z Aluminium. Powiedział, że jeśli wygramy to on nam da 20 tys. zł. 
czytaj całe wyjaśnienia.

O zakładach bukmacherskich opowiadał też w prokuraturze były sędzia z Krakowa Piotr W.: Sędziowałem także mecz 5 kwietnia 2003 między Piotrkovią Piotrków Trybunalski i RKS Radomsko. Z moich informacji wynika, że panu F. zależało na zwycięstwie gospodarzy. Później dowiedziałem się, że dużo osób w Polsce między innymi też F., (...) zagrało w zakładach bukmacherskich zestaw pięciu meczów, w tym również obstawili ten mecz stawiając na zwycięstwo gospodarzy. Domyślam się, że Fryzjer gwarantował grającym wygrane gospodarzy poprzez to, że sędziuję ten mecz ja, a obserwatorem jest pan Piotr W. z Poznania. Oni ostatecznie trafili wszystkie pozostałe mecze, oprócz tego.
czytaj całe wyjaśnienia 

Wrocławska prokuratura sprawdzała też czy mecze próbował ustawiać w związku z zakładami bukmacherskimi białoruski piłkarz Wiaczesław Zamara, ale wyjechał on z Polski

Wątek bukmacherski był też badany w związku z jednym z najgłośniejszych ustawionych meczów Cracovia - Zagłębie Lubin, który decydował o awansie do Pucharu UEFA. Były piłkarz Zagłębia Andrzej Sz. opowiadał w prokuraturze:
(...) On wtedy powiedział, że jedzie za zachodnią granicę do Niemiec, Szwajcarii, Belgii, nie pamiętam dokładnie aby obstawić za te pieniądze mecz u bukmacherów. On powiedział, że jedzie pomnożyć te pieniądze.(...)
czytaj całe wyjaśnienia.

Prokuratura postawiła zarzuty udziału w ustawianiu meczów (które następnie umorzono) byłemu sędziemu ekstraklasy z Białegostoku, którego PZPN zawiesił za udział w zakładach bukmacherskich.

W żadnym z badanych związków prokuratura nie znalazła dowodów na powiązania osób ustawiających mecze z obstawianiem zakładów bukmacherskich.

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu  

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!