czwartek, 14 kwietnia 2016

Sąd wznawia proces apelacyjny ws. Zagłębia Lubin

Sąd Okręgowy we Wrocławiu ma dzisiaj kontynuować rozprawę apelacyjną od wyroku ws. ustawiania meczów Zagłębia Lubin. Od wyroków odwołało się 5 z 10 skazanych osób. 


Od wyroków, które zapadły 6 lipca 2015, odwołali się: obecny piłkarz Piasta Gliwice Jakub Sz., grający w poprzednim sezonie w Cracovii Mateusz Ż. (obecnie Pogoń Siedlce), Artur J. (w poprzednim sezonie piłkarz Znicza Pruszków), Rafał P. i Janusz K.  

Szczegóły zarzutów - czytaj więcej

Na pierwszej rozprawie apelacyjnej (26 lutego 2016) obrońca 4 z 5 oskarżonych wniósł o przesłuchanie świadków, jednak nie podał adresów, pod które sąd mógłby wysłać ewentualne wezwania. Sąd wezwał adwokata Jakuba Fornalika do przedstawienia w ciągu siedmiu dni tych danych, zastrzegając, że jeżeli mecenas ich nie dostarczy - wnioski zostaną odrzucone.

Korupcja w Zagłębiu Lubin - kalendarium

Na lutowej rozprawie stawili się: Janusz K., Artur J. i Mateusz Ż.

Dzisiejsza rozprawa ma się rozpocząć około godz. 12:10.

Akt oskarżenia przeciwko 20 osobom mającym ustawiać mecze Zagłębia Lubin trafił do sądu w grudniu 2011. Najpierw dobrowolnie poddało się odpowiedzialności karnej i zostało skazanych 9 osób, później jeszcze karze poddał się i został skazany Ireneusz K. 

Sprawa dotyczy wiosny 2004 i sześciu ustawionych meczów II ligi (Zagłębie walczyło wówczas o awans do I ligi) oraz dodatkowo spotkania Cracovia - Zagłębie Lubin z maja 2006 (czytaj tutaj). Kwoty łapówek wahały się od 9 (dla sędziego meczu z Cracovią z 2004) do 200 tys. zł (dla zawodników RKS Radomsko - o akcie oskarżenia czytaj tutaj).

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!