czwartek, 4 lutego 2016

Proces ws. korupcji w polskim futbolu odroczony. Szereg wniosków formalnych

Sąd Rejonowy Wrocław - Śródmieście odroczył rozpoczęcie procesu do 31 marca. Na ławie oskarżonych mają zasiąść aż 22 osoby.


Akt oskarżenia (ostatni w tym śledztwie) trafił do sądu w czerwcu 2015. Wśród oskarżonych są m.in. Ryszard F. pseudonim Fryzjer, Przemysław E. - były menadżer Lecha Poznań, Wit Ż. - były obserwator PZPN, Krzysztof D. - b. prezes Wisły Płock, Zbigniew D. - b. właściciel Groclinu Grodzisk Wielkopolski, Władysława K. - b. menadżer Groclinu, Krystian R. - b. prezes Ruchu Chorzów i Jacek G. - b. sędzia międzynarodowy z Warszawy oraz były szef sędziów w PZPN Tadeusz D.

Na pierwszej rozprawie (28 stycznia 2016) nie stawiło się 6 z 22 oskarżonych. Zabrakło: Tadeusza D., Zbigniewa D., Przemysława E., Jacka G., Adama K. i Janusza R.

Pełna lista oskarżonych

Do odczytania aktu oskarżenia nie doszło. Kilku oskarżonych złożyło bowiem szereg wniosków:
Obrońca Dariusza S. - b. obserwatora PZPN chce skierowania sprawy na posiedzenie i umorzenie postępowania;
Wit Ż. - były obserwator i były ekspert sędziowski w Canal Plus chciał zwrotu aktu oskarżenia do prokuratury;
Obrońca Zbigniewa D. chce wyłączenia sprawy swojego klienta i zawieszenia postępowania ze względu na jego stan zdrowia;
Z kolei Krzysztof P. - b. obserwator PZPN z Poznania chce oddalenia aktu oskarżenia
Władysław K. chce dobrowolnie poddać się odpowiedzialności karnej w wymiarze 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata; Prokurator Robert Tomankiewicz nie odniósł się do tego wniosku stwierdzając, że słyszy go pierwszy raz, a jego forma nie pozwala na przyjęcie przez sąd.

Sąd zdecydował o przeprowadzeniu badań Zbigniewa D. przez biegłego, do czasu sporządzenia opinii nie zgodził się na zawieszenie postępowania ze względu na brak podstaw do takiej decyzji
Wniosek Wita Ż. został oddalony, a sędzia wyjaśniła, że ewentualne braki dowodowe mogą zostać uzupełnione podczas procesu
Wniosek Dariusza S. zostanie rozpatrzony na kolejnym posiedzeniu
Wniosek Władysława K. ma być zaopiniowany z prokuratorem Tomankiewiczem.

Rozprawa została odroczona do 31 marca (godz. 9.30).

Akt oskarżenia dotyczy ustawiania meczów następujących klubów: Ruch Chorzów, Groclin Grodzisk Wielkopolski, Polonii Warszawa, Lecha Poznań, Pogoni Szczecin, Podbeskidzia Bielsko - Biała, Zagłębia Lubin, GKS Bełchatów, Kotwicy Kołobrzeg, Radomiaka Radom, MKS Mława, Świtu Nowy Dwór Mazowiecki, Zagłębia Sosnowiec i Wisła Płock. Znalazło się w nim 39 meczów (wszystkie znajdziecie tutaj).

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu  

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!