wtorek, 30 czerwca 2015

Mowy końcowe w procesie dotyczącym Zagłębia Lubin zakończone! Wyrok 6 lipca

Oskarżeni o ustawianie meczów Zagłębia Lubin wygłosili w poniedziałek w Sądzie Rejonowym Wrocław Krzyki swoje mowy końcowe. Sędzia odroczył wydanie wyroku o tydzień. 

Na rozprawę stawiło się 5 z 10 oskarżonych: Jerzy F., Artur J., Janusz K., Jakub Sz. i Mateusz Ż. 
Jerzy F., dla którego prokurator chce kary bezwzględnego więzienia,  prosił o mądry i sprawiedliwy wyrok;
Artur J. prosił o uniewinnienie, zapewniał, że  "ja o procesie korupcyjnym dowiedziałem się po fakcie kiedy media zaczęły opisywać te sytuacje, ja byłem tym bardzo zdziwiony".
Jakub Sz. także prosił o uniewinnienie i argumentował: "nikt mnie nie wtajemniczał w sprawy klubu, nie uczestniczyłem w tych meczach, nie grałem w nich"
Mateusz Ż. także prosił o uniewinnienie;
Jakub K. z kolei atakował prokuraturę: "akt oskarżenia jest zbudowany na nieistniejących faktach".

Mowa końcowa prokuratora Krzysztofa Grzeszczaka - czytaj więcej

Akt oskarżenia przeciwko 20 osobom trafił do sądu w grudniu 2011. Najpierw dobrowolnie poddało się odpowiedzialności karnej i zostało skazanych 9 osób, później jeszcze karze poddał się i został skazany Ireneusz K. 

Korupcja w Zagłębiu Lubin - kalendarium

Akt oskarżenia dotyczy wiosny 2004 i sześciu ustawionych meczów II ligi (Zagłębie walczyło wówczas o awans do I ligi) oraz dodatkowo spotkania Cracovia - Zagłębie Lubin z maja 2006 (czytaj tutaj). Kwoty łapówek wahały się od 9 (dla sędziego meczu z Cracovią z 2004) do 200 tys. zł (dla zawodników RKS Radomsko - o akcie oskarżenia czytaj tutaj).


Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu  

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!