wtorek, 13 listopada 2012

Proces ws. Śląska Wrocław. Oskarżeni odrzucają zarzuty

Przed wrocławskim sądem rejonowym rozpoczął się dzisiaj proces ws. korupcji w Śląsku Wrocław. Rozprawę jednak poprzedziła zaskakująca decyzja sądu. 

W sądzie nie pojawił się dzisiaj jeden z oskarżonych - Krzysztof Z. - były sędzia z Bydgoszczy (skazany już za ustawianie meczów Korony Kielce), który wysłał usprawiedliwienie. Sędzia wyłączyła sprawę arbitra (oskarżonego o przyjęcie 500 zł łapówki od trenera Śląska za ustawienie meczu Śląska z Ruchem Radzionków oraz pośredniczenie w zaproponowaniu i przekazaniu łapówki sędziemu meczu Lech Zielona Góra - Zagłębie Sosnowiec) i przekazała ją do... Inowrocławia. Decyzje w tej sprawie musi jeszcze podjąć Sąd Okręgowy we Wrocławiu. Oznaczałaby ona, że świadkowie, którzy w większości pochodzą południa Polski będą musieli jeździć do sądu na proces aż do Inowrocławia.

Po tej decyzji sędzia rozpoczęła proces, a prokurator Robert Tomankiewicz odczytał akt oskarżenia dotyczący sędziego Marcina W. (oskarżonego o przyjęcie 2 tys. zł łapówki za ustawienie meczu Walki Makoszowy Zabrze ze Śląskiem Wrocław) i byłego obserwatora Tadeusza M. (oskarżonego o przyjęcie 1,5 tys zł łapówki za ustawienie meczu Lecha Zielona Góra ze Śląskiem Wrocław) Obaj nie przyznali się do zarzutów. W. skończył dzisiaj składać wyjaśnienia, M. będzie swoje kontynuował 18 grudnia, na kiedy wyznaczono termin następnej rozprawy.

Korupcja w Śląsku Wrocław - kalendarium

Sprawa dotyczy sezonu 2003/2004 kiedy Śląsk walczył o awans do II ligi. Głównym "ustawiaczem" miał być ówczesny trener Grzegorz K. Miał on ustawić lub próbować ustawić 7 meczów od sierpnia 2003 do kwietnia 2004. W czterech przypadkach sędziom wręczono łapówki w wysokości od 500 zł do 4 tys. W pozostałych trzech były to obietnice wręczenia korzyści majątkowych. Jednak z powodu niekorzystnych dla Śląska wyników do przekazania pieniędzy nie doszło.

Do tej pory skazano w tej sprawie:
1. byłego trenera Śląska Grzegorza K. - 2 lata więzienia w zawieszeniu na 3 lata i 10 tys. zł grzywny
2. byłego sędziego z Opola Tomasza W. - roku i 4 miesiące więzienia w zawieszeniu na 2 lata, 5 tys. zł grzywny, 4 letni zakaz działania w profesjonalnym sporcie, przepadek 2,5 tys. zł wziętych łapówek
3. byłego sędziego z Opola Mirosława K. - rok i 4 miesiące więzienia w zawieszeniu na 2 lata, 5 tys. zł grzywny, 3 letni zakaz działania w profesjonalnym sporcie, przepadek 2,5 tys. zł wziętych łapówek
4. byłego sędziego ze Szczecina Jacka D. - rok więzienia w zawieszeniu na 2 lata, 1 tys. zł grzywny, 2 letni zakaz działania w profesjonalnym sporcie, przepadek 1 tys. zł wziętej łapówki
5. byłego sędziego z Poznania Zbigniewa R. - 4 miesiące więzienia w zawieszeniu na 2 lata
6, Krzysztofa B. - b. sędziego z Opola na ograniczenie wolności w postaci potrącenia 10 % zarobków na cele społeczne w zawieszeniu na 2 lata.

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!