sobota, 5 listopada 2011

Akt oskarżenia ws. Szczakowianki - uzasadnienie

Akt oskarżenia ws. ustawiania meczów przez Szczakowiankę poszedł do sądu pod koniec października (czytaj tutaj). Wymieniałem już ustawione mecze (czytaj tutaj) i listę oskarżonych, teraz czas na uzasadnienie.


Szczakowianka Jaworzno po sezonie 2002/2003, w którym grała w najwyższej klasie rozgrywkowej, była jednym z klubów, o którym było najgłośniej w polskiej piłce ligowej i to nie z powodu osiągnięć sportowych tej drużyny. Sezon 2002/2003 zakończyła na 13 pozycji i miała przed sobą baraże o utrzymanie się w I lidze z II-go ligowym zespołem Świtu Nowy Dwór Mazowiecki. Niemal 10 lat temu wybuchła po tych spotkaniach najgłośniejsza wówczas afera korupcyjna w polskim futbolu. Postępowanie PZPN nie doprowadziło jednak do ustalenia wszystkich istotnych aspektów aktywności korupcyjnej. Uznano jednak wówczas, że Szczakowianka Jaworzno próbowała przekupić zawodników Świtu i dlatego zweryfikowano wyniku drugiego meczu barażowego i przyznano walkowera dla zespołu z Nowego Dworu Mazowieckiego.

Korupcja w Świcie Nowy Dwór - kalendarium

Afera barażowa doprowadziła do degradacji Szczakowianki i ukaranie jej dziesięcioma minusowymi punktami karnymi w sezonie 2003/2004. Ponieważ mecze barażowe rozgrywały się 15 i 22 czerwca 2003 roku, a więc przed wejściem w życie przepisów o korupcji w sporcie (lipiec 2003) część ustaleń dotyczących wręczania pieniędzy zawodnikom Świtu Nowy Dwór Mazowiecki ma charakter bardziej historyczny niż karno-prawny. Pokazuje jednak, że już wówczas w ustawianie meczów byli zaangażowani Tadeusza F. i Jerzego F. oskarżeni tydzień temu o korupcję. Zebrane dowody ujawniły też szczegóły wręczania łapówek sędziom innych meczów także w sezonie 2002/2003.

Korupcyjna aktywność Szczakowianki po 1 lipca 2003 roku związana była w głównej mierze z działalnością prezesa stowarzyszenia Szczakowianka Jaworzno – Tadeusza F. i dyrektora sportowego Jerzego F. Współpracowali oni przy składaniu propozycji finansowych sędziom meczów Szczakowianki Jaworzno i wręczaniu obiecanych pieniędzy. Tadeusza F. decydował o złożeniu korupcyjnej propozycji konkretnemu sędziemu, wysokości łapówki i źródle pochodzenia pieniędzy. Do zadań Jerzego F. należało zdobycie informacji o obsadzie sędziowskiej danego meczu, przekazanie takich informacji Tadeuszowi F., a po podjęciu decyzji o złożeniu propozycji korupcyjnej, skontaktowanie się z arbitrem i złożenie mu obietnicy. Po uzyskaniu korzystnego wyniku meczu dla Szczakowianki Jerzy F. przekazywał sędziemu obiecane pieniądze, otrzymane wcześniej od Tadeusza F.

Korupcja w Szczakowiance - kalendarium. 

Jerzy F. został zatrudniony na stanowisku dyrektora w czerwcu 2002 roku i funkcje tą pełnił do października 2004 roku. Według prokuratury proceder korupcyjny miał podobny przebieg w sezonie 2002/2003 gdy prezesem stowarzyszenia Szczakowianka Jaworzno był Tadeusz F., a wiceprezesem, a zarazem jednym ze sponsorów Piotr Wrona.  Dla skuteczności całego procederu niezwykle istotnym było znalezienie "mocnej" osoby w środowisku piłkarskim. Taką rolę na linii działacze Szczakowianki Jaworzno – sędziowie, odgrywał nie żyjący już Marian Dusza – w tym czasie przewodniczący Kolegium Sędziów Śląskiego Związku Piłki Nożnej i obserwator PZPN szczebla centralnego, sędzia II ligi.

Czytaj wyjaśnienia Mariana D. złożone po zatrzymaniu.
Czytaj o Marianie D. czyli mleko się rozlało.
Czytaj listę oskarżonych w głównym akcie oskarżenia.
Czytaj listę oskarżonych, którzy dobrowolnie poddają się karze.
Marian Dusza przekazywał Jerzemu F. i Tadeuszowi F. informacje o tym jaki sędzia został wyznaczony do prowadzenia meczu Szczakowianki. W części przypadków kontaktował się z arbitrem, zapowiadając zainteresowanie działaczy z Jaworzna. Jerzemu F. relacjonował przebieg ustaleń z arbitrem i przekazywał numer kontaktowy. Marian Dusza pełnił rolę klasycznego pośrednika, gwaranta dyskrecji całego przedsięwzięcia, niezakłóconego przepływu informacji i wywiązania się z wzajemnych zobowiązań. W zamian otrzymał kilka razy od działaczy Szczakowianki wynagrodzenie. Marian D. został za te przestępstwa oskarżony w akcie oskarżenia ws. tzw. gangu Fryzjera (czytaj tutaj). Postępowanie zostało jednak 13 maja 2011 roku umorzone przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu z powodu śmierci Mariana Duszy (czytaj tutaj).
Jerzy F., Albin M., Ryszard Cz. i Piotr W. przyznali się zarzuconych im czynów i złożyli wyjaśnienia zgodne z ustaleniami prokuratury. Tadeusz F. i Jerzy Z. nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów, zaprzeczając swojemu udziałowi w przestępczym procederze.

Szczegóły ustawionych meczów w kolejnym artykule.Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu  

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!