Akt oskarżenia ws. ustawiania meczów przez Szczakowiankę poszedł do sądu pod koniec października (czytaj tutaj). Wymieniałem już ustawione mecze (czytaj tutaj) i listę oskarżonych oraz opisałem uzasadnienie (czytaj tutaj). Teraz czas na szczegóły ustawionych meczów:
Korupcja w Szczakowiance - kalendarium
1. Zagłębie Lubin - Szczakowianka Jaworzno 0:0 (12 września 2003)
Sędzią głównym tego meczu był Mariusz G. z Łódzkiego ZPN, asystentami Dariusz G. i Krzysztof T., a obserwatorem Konrad A. z opolskiego ZPN. Przed tym meczem Jerzy F. skontaktował się telefonicznie z Marianem Duszą. Poprosił o ustalenie arbitra tego meczu i poinformował, że za zwycięstwo jego drużyny sędzia otrzyma 10.000 złotych. Wysokość łapówki ustalił z Tadeuszem F. Marian Dusza po ustaleniu, że sędzią będzie Mariusz G. przekazał informację Jerzemu F. Ponadto Marian Dusza skontaktował się z arbitrem i obiecał mu 10.000 złotych, za pomoc w osiągnięciu zwycięstwa przez Szczakowiankę. Mariusz G. przyjął propozycję. Mecz zakończył się jednak remisem i Mariusz G. pieniędzy nie dostał. Jerzy F. przyznał się do zarzutu i złożył wyjaśnienia. Tadeusz F. nie przyznał się do zarzutu. Mariusz G. za przyjęcie obietnicy łapówki został skazany prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu 01 czerwca 2011.
2. Szczakowianka - Tłoki Gorzyce 4:2 (24 kwietnia 2004 roku)
Sędzią głównym tego meczu był Piotr K. z dolnośląskiego ZPN, asystentami Andrzej K. i Piotr P. Obserwatorem został Dariusz S. z łódzkiego ZPN. Informację o obsadzie Jerzy Frenkiel otrzymał od Mariana Duszy. W dniu meczu na obiekcie Szczakowianki Jerzy F. zaproponował Piotrowi K. co najmniej 5.000 złotych, za pomoc w osiągnięciu zwycięstwa przez drużynę gospodarzy. Piotr K. przyjął propozycję. Po meczu Jerzy F. przekazał arbitrowi obiecane pieniądze, otrzymane wcześniej od Tadeusza F. Rozbieżności dotyczą czasu i miejsca przekazania łapówki. Z zeznań Jerzego F. wynika, że nastąpiło to kilkanaście dni później przy hotelu we Wrocławiu, w pobliżu zjazdu z autostrady A-4. Piotr K. jednoznacznie stwierdził, że otrzymał pieniądze bezpośrednio po meczu na stadionie. Ponadto w swoich wyjaśnieniach opisał okoliczności otrzymania od Jerzego F. 20.000 złotych, związanej z meczem Szczakowianka Jaworzno – Ruch Chorzów z 19 października 2002 roku. Pieniądze te zostały przekazane przez Jerzego F. około dwa miesiące po meczu podczas spotkania w hotelu Novotel we Wrocławiu. F. Fudała nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu. Piotr K. został skazany za to przestępstwo prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu 01 czerwca 2011.
Jerzemu F. nie przedstawiono zarzutów ws. tego meczu bo sam ujawnił okoliczności tego zdarzenia.
3. Szczakowianka Jaworzono - Zagłębie Lubin 4:1 (29 kwietnia 2004)
Sędzią głównym tego spotkania był Piotr W. z Krakowa, a jego asystentami Sebastian W. i Marcin S. Obserwatorem wyznaczony został Konrad A. Kilka dni przed tym meczem z Piotrem W. skontaktował się telefonicznie Albin M. – w tym czasie trener zespołu Szczakowianki Jaworzno. Umówili się na osobiste spotkanie w Krakowie. W rozmowie poza Albinem M. i Piotrem W. uczestniczył też Ryszard Cz., w tym czasie zawodnik i kapitan Szczakowianki Jaworzno. Albin M. zaproponował sędziemu 20.000 złotych łapówki za pomoc Szczakowiance w zwycięstwie. Albin M. miał poinformować Piotra W., że pieniądze na łapówkę mają pochodzić z premii zawodników zespołu z Jaworzna. Piotr W. przyjął propozycję. Przed spotkaniem Albin M. poinformował Ryszarda Cz., że pieniądze na łapówkę pochodzą od (nieustalonych jeszcze) osób reprezentujących Cracovię, zainteresowaną zwycięstwem Szczakowianki z Zagłębiem Lubin, bezpośrednim rywalem zespołu z Krakowa w walce o awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Albin M. oświadczył, że na ten cel przewidziana jest kwota 50-60 tysięcy złotych, z czego 20.000 złotych przeznaczone ma być jako łapówka dla sędziego głównego, a pozostała kwota ma trafić do zawodników Szczakowianki jako premia za zwycięstwo. Ryszard Czerwiec przyjął te rozwiązania, akceptując swój udział w rozmowie z Piotrem W. i złożeniu mu propozycji korupcyjnej, będąc swego rodzaju gwarantem wypłaty gratyfikacji sędziemu meczu. W kulisy powyższej propozycji wprowadzony został Jerzy Z. – w tym czasie kierownik drużyny Szczakowianki Jaworzno.Mecz zakończył się zwycięstwem Szczakowanki, a bezpośrednio po jego zakończeniu w obiekcie klubowym zespołu z Jaworzna Jerzy Z. osobiście przekazał Piotrowi W. 8.000 złotych, jako korzyść majątkową związaną z zakończonymi zawodami sportowymi. W tym samym czasie Albin Mikulski miał poinformować Piotra W., że resztę obiecanych pieniędzy otrzyma w późniejszym czasie. Z ustaleń śledztwa wynika, że Piotr W. nie dostał pozostałych pieniędzy. Z otrzymanej łapówki Piotr W. przekazał 4.000 złotych obserwatorowi tego meczu Konradowi A. w zamian za obietnicę wystawienia jak najwyższej noty za prowadzenie tych zawodów. Konrad A. został już został skazany prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu 1 czerwca 2011 roku.
4. Szczakowianka Jaworzno - KSZO 1:0 (8 maja 2004)
Sędzią głównym tego meczu był Marcin N. z zachodniopomorskiego ZPN, asystentami Artur G. i Ireneusz Sz. Obserwatorem w tym meczu wyznaczony został Roman W. z łódzkiego ZPN.
Również przed tym meczem Jerzy F. kontaktował się telefonicznie z Marianem Duszą. Po konsultacji z Tadeuszem F. bezpośrednio przed tym meczem na obiekcie Szczakowianki Jerzy F. złożył propozycję korupcyjną Marcinowi N. używając wygodnego sformułowania, że ma dla niego pieniądze stanowiące zwrot kosztów podróży. Arbiter przyjął propozycję. Oczekiwania F. była jasne dla sędziego. Po meczu, który zakończył się zwycięstwem Szczakowianki 1-0 Jerzy F. na obiekcie przekazał Marcinowi N. pieniądze (3 - 5 tysięcy złotych). Jerzy F. przyznał się do zarzuconego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Tadeusz F. nie przyznał się. Marcin N. został już skazany prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu 01 czerwca 2011 roku.
5. Szczakowianka Jaworzno - Jagiellonia Białystok 4:0 (29 maja 2004)
Sędzią głównym tego meczu był Tomasz W. z Warszawy, a asystentami Paweł G. i Michał P. Obserwatorem wyznaczony został Jerzy G. z zachodniopomorskiego ZPN. Przed meczem na stadionie Jerzy F. zaproponował Tomaszowi W. 7.000 złotych za pomoc w osiągnięciu zwycięstwa przez Szczakowiankę. Tomasz W. przyjął tą propozycję. Po meczu na obiekcie Jerzy F. przekazał Tomaszowi W. obiecaną kwotę. Z zebranych dowodów wynika, żę Jerzy F. przed meczem konsultował z Tadeuszem F. wysokość kwoty proponowanej sędziemu oraz otrzymał te pieniądze od prezesa klubu. Jerzy F. przyznał się do zarzuconego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Tadeusz F. nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu. Tomasz W. został już skazany za ten mecz prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu III 01 czerwca 2011.
6. Szczakowianka Jaworzno - Świt Nowy Dwór 0:1 (25 sierpnia 2004)
Sędzią głównym tego meczu był Piotr W. z małopolskiego ZPN. Przed meczem na obiekcie Jerzy F. zaproponował mu 5.000 złotych, za pomoc w wygraniu tego meczu. Sędzia przyjął propozycję. Mecz zakończył się jednak porażką drużyny z Jaworzna i Piotr W. nie otrzymał obiecanych pieniędzy. Przed meczem Tadeusz F. polecił Jerzemu F. złożenie propozycji korupcyjnej, określając też wysokość łapówki. Powyższy stan faktyczny ustalono na podstawie zgodnych zeznań Piotra W. i Jerzego F. Tadeusz F. nie przyznał się do zarzutu. Piotr W. został już skazany za ten mecz prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu 01 czerwca 2011 roku. Jerzemu F. nie przedstawiono zarzutów ws. tego meczu bo sam ujawnił okoliczności tego zdarzenia.
7. Szczakowianka Jaworzno - MKS Mława 4:1 (2 października 2004)
Sędzią głównym tego spotkania był Marcin N. z zachodniopomorskiego ZPN, asystentami Artur G. i Piotr K. Obserwatorem był Janusz R. Przed meczem na obiekcie w Jaworznie Jerzy F. zaproponował Marcinowi N. korzyść majątkową, za pomoc w osiągnięciu zwycięstwa przez jego zespół. Sędzia przyjął propozycję. Po meczu Jerzy F. w pokoju klubowym przekazał Marcinowi N. 3.000 złotych.
Jerzy Frenkiel przyznał się do zarzuconego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Tadeusz Fudała nie przyznał się. Marcin N. został skazany za ten mecz prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu 01 czerwca 2011 roku.
8. Szczakowianka Jaworzno - Korona Kielce 0:0 (30 października 2004)
Sędzią głównym tego meczu był Mariusz G. z łódzkiego ZPN, asystentami Dariusz G. i Krzysztof T. Obserwatorem był Wincenty T. z lubuskiego ZPN. Działacze Szczakowianki skorzystali z pomocy i wiedzy Mariana Duszy w ustaleniu arbitra tego spotkania i pośrednictwa w złożeniu mu oferty korupcyjnej w ich imieniu. Marian Dusza po wcześniejszych kontaktach telefonicznych z Jerzym F. rozmawiał z Mariuszem G. - poinformował, że przed meczem skontaktuje się z nim jeden z działaczy Szczakowianki. Przed meczem podszedł do sędziego Jerzy F. i zaproponował mu 8 - 10 tysięcy złotych za pomoc w odniesieniu zwycięstwa. Mariusz G. przyjął propozycję. Mecz zakończył się wynikiem remisowym 0-0 i sędzia nie otrzymał obiecanej mu kwoty. Jerzy F. przyznał się do zarzuconego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Tadeusz F. nie przyznał się do udziału w korupcyjnym procederze. Mariusz G. został został już skazany prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu 01 czerwca 2011 roku.
9. Radomiak Radom - Świt Nowy Dwór 0:2 (17 kwietnia 2005 roku)
Po zakończeniu współpracy ze Szczakowianką od lutego 2005 roku Jerzy F. został zatrudniony na stanowisku dyrektora w Radomiaku Radom. Funkcję tę sprawował do 30 czerwca 2005 roku. Sędzią głównym meczu Radomiaka ze Świtem był Zbigniew R. z wielkopolskiego ZPN, asystentami Andrzej J. i Robert W. Obserwatorem był Zenon T. z Kujawsko-Pomorskiego ZPN. Bezpośrednio przed meczem Jerzy F. złożył propozycję korupcyjną Andrzejowi J. – sędziemu asystentowi Zbigniewa R. Jerzy F., we wcześniejszych latach działacz zespołów Górnika Zabrze i Szczakowianki Jaworzno, nie znał Zbigniewa R. – zupełnie nowego arbitra na szczeblu drugoligowym i postanowił złożyć propozycję finansową asystentowi, którego znał już z wcześniejszego sędziowania meczów I ligi. Jerzy F. poprosił J. o pomoc w osiągnięciu zwycięstwa przez zespół z Radomia i przekonanie do takiej pomocy sędziego głównego. Początkowo Jerzy F. nie oferował jakiejkolwiek korzyści materialnej, argumentując to trudną sytuacją finansowa. Dopiero jednoznaczne stanowisko Andrzeja J., który wskazał, że bez pieniędzy nie ma możliwości takiego załatwienia sprawy, spowodowało, że F. zaproponował początkowo 3.000 złotych, a później wobec dalszego niezadowolenia sędziego asystenta 5.000 złotych. Andrzej J. dopiero po zaproponowaniu przez Jerzego F. 8.000 złotych przyjął propozycję korupcyjną i zgodził się ją przedstawić i zaangażować w pomoc sędziego głównego. Podbijając stawkę proponowaną Andrzej J. argumentował, ze przecież tymi pieniędzmi w przypadku ich otrzymania będzie się musiał podzielić ze Zbigniewem R. Jerzy F. poinformował Andrzeja J., że nie musi się martwić i obserwator będzie jego „problemem”. Po tej rozmowie z Jerzym F. Andrzej J. poinformował Zbigniewa R., że działacz Radomiaka proponuje 8.000 złotych. Zbigniew R. i Andrzej J. wspólnie przyjęli propozycję działacza Radomiaka. Krótko przed wyjściem na mecz, Andrzej J. potwierdził Jerzemu F. przyjęcie jego propozycji finansowej. Jak wynika z zeznań Zbigniewa R. - Andrzej J. jako sędzia asystent w tym meczu podejmował decyzje korzystne dla Radomiaka. Taką aktywnością Andrzej J. chwalił się Zbigniewowi R. w przerwie meczu, podkreślając jak umiejętnie swoimi decyzjami powstrzymuje zespół gości, „puszczając” akcje Radomiaka. Mecz zakończył się jednak porażką Radomiaka i Andrzej J. nie otrzymał pieniędzy. Jerzy F. przyznał się do zarzuconego mu czynu. Zbigniew R. został skazany prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu 01 czerwca 2011 roku. Postępowania sądowe wobec Andrzeja J. trwa.
Jerzy F. przesłuchiwany w prokuraturze ujawnił też nieznane szczegóły wręczenia łapówek sędziom głównym meczów: Radomiak Radom – Ruch Chorzów (31 marca 2005 roku ) i Radomiak Radom – Jagiellonia Białystok (27 kwietnia 2005 roku). Dlatego nie postawiono mu w zarzutów.
Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.
Lista skazanych za korupcję
Lista ustawionych meczów
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu
Zobacz nasz profil na Facebooku
Zobacz nasz profil na Twitterze
Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!
Korupcja w Szczakowiance - kalendarium
1. Zagłębie Lubin - Szczakowianka Jaworzno 0:0 (12 września 2003)
Sędzią głównym tego meczu był Mariusz G. z Łódzkiego ZPN, asystentami Dariusz G. i Krzysztof T., a obserwatorem Konrad A. z opolskiego ZPN. Przed tym meczem Jerzy F. skontaktował się telefonicznie z Marianem Duszą. Poprosił o ustalenie arbitra tego meczu i poinformował, że za zwycięstwo jego drużyny sędzia otrzyma 10.000 złotych. Wysokość łapówki ustalił z Tadeuszem F. Marian Dusza po ustaleniu, że sędzią będzie Mariusz G. przekazał informację Jerzemu F. Ponadto Marian Dusza skontaktował się z arbitrem i obiecał mu 10.000 złotych, za pomoc w osiągnięciu zwycięstwa przez Szczakowiankę. Mariusz G. przyjął propozycję. Mecz zakończył się jednak remisem i Mariusz G. pieniędzy nie dostał. Jerzy F. przyznał się do zarzutu i złożył wyjaśnienia. Tadeusz F. nie przyznał się do zarzutu. Mariusz G. za przyjęcie obietnicy łapówki został skazany prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu 01 czerwca 2011.
2. Szczakowianka - Tłoki Gorzyce 4:2 (24 kwietnia 2004 roku)
Sędzią głównym tego meczu był Piotr K. z dolnośląskiego ZPN, asystentami Andrzej K. i Piotr P. Obserwatorem został Dariusz S. z łódzkiego ZPN. Informację o obsadzie Jerzy Frenkiel otrzymał od Mariana Duszy. W dniu meczu na obiekcie Szczakowianki Jerzy F. zaproponował Piotrowi K. co najmniej 5.000 złotych, za pomoc w osiągnięciu zwycięstwa przez drużynę gospodarzy. Piotr K. przyjął propozycję. Po meczu Jerzy F. przekazał arbitrowi obiecane pieniądze, otrzymane wcześniej od Tadeusza F. Rozbieżności dotyczą czasu i miejsca przekazania łapówki. Z zeznań Jerzego F. wynika, że nastąpiło to kilkanaście dni później przy hotelu we Wrocławiu, w pobliżu zjazdu z autostrady A-4. Piotr K. jednoznacznie stwierdził, że otrzymał pieniądze bezpośrednio po meczu na stadionie. Ponadto w swoich wyjaśnieniach opisał okoliczności otrzymania od Jerzego F. 20.000 złotych, związanej z meczem Szczakowianka Jaworzno – Ruch Chorzów z 19 października 2002 roku. Pieniądze te zostały przekazane przez Jerzego F. około dwa miesiące po meczu podczas spotkania w hotelu Novotel we Wrocławiu. F. Fudała nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu. Piotr K. został skazany za to przestępstwo prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu 01 czerwca 2011.
Jerzemu F. nie przedstawiono zarzutów ws. tego meczu bo sam ujawnił okoliczności tego zdarzenia.
3. Szczakowianka Jaworzono - Zagłębie Lubin 4:1 (29 kwietnia 2004)
Sędzią głównym tego spotkania był Piotr W. z Krakowa, a jego asystentami Sebastian W. i Marcin S. Obserwatorem wyznaczony został Konrad A. Kilka dni przed tym meczem z Piotrem W. skontaktował się telefonicznie Albin M. – w tym czasie trener zespołu Szczakowianki Jaworzno. Umówili się na osobiste spotkanie w Krakowie. W rozmowie poza Albinem M. i Piotrem W. uczestniczył też Ryszard Cz., w tym czasie zawodnik i kapitan Szczakowianki Jaworzno. Albin M. zaproponował sędziemu 20.000 złotych łapówki za pomoc Szczakowiance w zwycięstwie. Albin M. miał poinformować Piotra W., że pieniądze na łapówkę mają pochodzić z premii zawodników zespołu z Jaworzna. Piotr W. przyjął propozycję. Przed spotkaniem Albin M. poinformował Ryszarda Cz., że pieniądze na łapówkę pochodzą od (nieustalonych jeszcze) osób reprezentujących Cracovię, zainteresowaną zwycięstwem Szczakowianki z Zagłębiem Lubin, bezpośrednim rywalem zespołu z Krakowa w walce o awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Albin M. oświadczył, że na ten cel przewidziana jest kwota 50-60 tysięcy złotych, z czego 20.000 złotych przeznaczone ma być jako łapówka dla sędziego głównego, a pozostała kwota ma trafić do zawodników Szczakowianki jako premia za zwycięstwo. Ryszard Czerwiec przyjął te rozwiązania, akceptując swój udział w rozmowie z Piotrem W. i złożeniu mu propozycji korupcyjnej, będąc swego rodzaju gwarantem wypłaty gratyfikacji sędziemu meczu. W kulisy powyższej propozycji wprowadzony został Jerzy Z. – w tym czasie kierownik drużyny Szczakowianki Jaworzno.Mecz zakończył się zwycięstwem Szczakowanki, a bezpośrednio po jego zakończeniu w obiekcie klubowym zespołu z Jaworzna Jerzy Z. osobiście przekazał Piotrowi W. 8.000 złotych, jako korzyść majątkową związaną z zakończonymi zawodami sportowymi. W tym samym czasie Albin Mikulski miał poinformować Piotra W., że resztę obiecanych pieniędzy otrzyma w późniejszym czasie. Z ustaleń śledztwa wynika, że Piotr W. nie dostał pozostałych pieniędzy. Z otrzymanej łapówki Piotr W. przekazał 4.000 złotych obserwatorowi tego meczu Konradowi A. w zamian za obietnicę wystawienia jak najwyższej noty za prowadzenie tych zawodów. Konrad A. został już został skazany prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu 1 czerwca 2011 roku.
4. Szczakowianka Jaworzno - KSZO 1:0 (8 maja 2004)
Sędzią głównym tego meczu był Marcin N. z zachodniopomorskiego ZPN, asystentami Artur G. i Ireneusz Sz. Obserwatorem w tym meczu wyznaczony został Roman W. z łódzkiego ZPN.
Również przed tym meczem Jerzy F. kontaktował się telefonicznie z Marianem Duszą. Po konsultacji z Tadeuszem F. bezpośrednio przed tym meczem na obiekcie Szczakowianki Jerzy F. złożył propozycję korupcyjną Marcinowi N. używając wygodnego sformułowania, że ma dla niego pieniądze stanowiące zwrot kosztów podróży. Arbiter przyjął propozycję. Oczekiwania F. była jasne dla sędziego. Po meczu, który zakończył się zwycięstwem Szczakowianki 1-0 Jerzy F. na obiekcie przekazał Marcinowi N. pieniądze (3 - 5 tysięcy złotych). Jerzy F. przyznał się do zarzuconego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Tadeusz F. nie przyznał się. Marcin N. został już skazany prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu 01 czerwca 2011 roku.
5. Szczakowianka Jaworzno - Jagiellonia Białystok 4:0 (29 maja 2004)
Sędzią głównym tego meczu był Tomasz W. z Warszawy, a asystentami Paweł G. i Michał P. Obserwatorem wyznaczony został Jerzy G. z zachodniopomorskiego ZPN. Przed meczem na stadionie Jerzy F. zaproponował Tomaszowi W. 7.000 złotych za pomoc w osiągnięciu zwycięstwa przez Szczakowiankę. Tomasz W. przyjął tą propozycję. Po meczu na obiekcie Jerzy F. przekazał Tomaszowi W. obiecaną kwotę. Z zebranych dowodów wynika, żę Jerzy F. przed meczem konsultował z Tadeuszem F. wysokość kwoty proponowanej sędziemu oraz otrzymał te pieniądze od prezesa klubu. Jerzy F. przyznał się do zarzuconego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Tadeusz F. nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu. Tomasz W. został już skazany za ten mecz prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu III 01 czerwca 2011.
6. Szczakowianka Jaworzno - Świt Nowy Dwór 0:1 (25 sierpnia 2004)
Sędzią głównym tego meczu był Piotr W. z małopolskiego ZPN. Przed meczem na obiekcie Jerzy F. zaproponował mu 5.000 złotych, za pomoc w wygraniu tego meczu. Sędzia przyjął propozycję. Mecz zakończył się jednak porażką drużyny z Jaworzna i Piotr W. nie otrzymał obiecanych pieniędzy. Przed meczem Tadeusz F. polecił Jerzemu F. złożenie propozycji korupcyjnej, określając też wysokość łapówki. Powyższy stan faktyczny ustalono na podstawie zgodnych zeznań Piotra W. i Jerzego F. Tadeusz F. nie przyznał się do zarzutu. Piotr W. został już skazany za ten mecz prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu 01 czerwca 2011 roku. Jerzemu F. nie przedstawiono zarzutów ws. tego meczu bo sam ujawnił okoliczności tego zdarzenia.
7. Szczakowianka Jaworzno - MKS Mława 4:1 (2 października 2004)
Sędzią głównym tego spotkania był Marcin N. z zachodniopomorskiego ZPN, asystentami Artur G. i Piotr K. Obserwatorem był Janusz R. Przed meczem na obiekcie w Jaworznie Jerzy F. zaproponował Marcinowi N. korzyść majątkową, za pomoc w osiągnięciu zwycięstwa przez jego zespół. Sędzia przyjął propozycję. Po meczu Jerzy F. w pokoju klubowym przekazał Marcinowi N. 3.000 złotych.
Jerzy Frenkiel przyznał się do zarzuconego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Tadeusz Fudała nie przyznał się. Marcin N. został skazany za ten mecz prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu 01 czerwca 2011 roku.
8. Szczakowianka Jaworzno - Korona Kielce 0:0 (30 października 2004)
Sędzią głównym tego meczu był Mariusz G. z łódzkiego ZPN, asystentami Dariusz G. i Krzysztof T. Obserwatorem był Wincenty T. z lubuskiego ZPN. Działacze Szczakowianki skorzystali z pomocy i wiedzy Mariana Duszy w ustaleniu arbitra tego spotkania i pośrednictwa w złożeniu mu oferty korupcyjnej w ich imieniu. Marian Dusza po wcześniejszych kontaktach telefonicznych z Jerzym F. rozmawiał z Mariuszem G. - poinformował, że przed meczem skontaktuje się z nim jeden z działaczy Szczakowianki. Przed meczem podszedł do sędziego Jerzy F. i zaproponował mu 8 - 10 tysięcy złotych za pomoc w odniesieniu zwycięstwa. Mariusz G. przyjął propozycję. Mecz zakończył się wynikiem remisowym 0-0 i sędzia nie otrzymał obiecanej mu kwoty. Jerzy F. przyznał się do zarzuconego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Tadeusz F. nie przyznał się do udziału w korupcyjnym procederze. Mariusz G. został został już skazany prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu 01 czerwca 2011 roku.
9. Radomiak Radom - Świt Nowy Dwór 0:2 (17 kwietnia 2005 roku)
Po zakończeniu współpracy ze Szczakowianką od lutego 2005 roku Jerzy F. został zatrudniony na stanowisku dyrektora w Radomiaku Radom. Funkcję tę sprawował do 30 czerwca 2005 roku. Sędzią głównym meczu Radomiaka ze Świtem był Zbigniew R. z wielkopolskiego ZPN, asystentami Andrzej J. i Robert W. Obserwatorem był Zenon T. z Kujawsko-Pomorskiego ZPN. Bezpośrednio przed meczem Jerzy F. złożył propozycję korupcyjną Andrzejowi J. – sędziemu asystentowi Zbigniewa R. Jerzy F., we wcześniejszych latach działacz zespołów Górnika Zabrze i Szczakowianki Jaworzno, nie znał Zbigniewa R. – zupełnie nowego arbitra na szczeblu drugoligowym i postanowił złożyć propozycję finansową asystentowi, którego znał już z wcześniejszego sędziowania meczów I ligi. Jerzy F. poprosił J. o pomoc w osiągnięciu zwycięstwa przez zespół z Radomia i przekonanie do takiej pomocy sędziego głównego. Początkowo Jerzy F. nie oferował jakiejkolwiek korzyści materialnej, argumentując to trudną sytuacją finansowa. Dopiero jednoznaczne stanowisko Andrzeja J., który wskazał, że bez pieniędzy nie ma możliwości takiego załatwienia sprawy, spowodowało, że F. zaproponował początkowo 3.000 złotych, a później wobec dalszego niezadowolenia sędziego asystenta 5.000 złotych. Andrzej J. dopiero po zaproponowaniu przez Jerzego F. 8.000 złotych przyjął propozycję korupcyjną i zgodził się ją przedstawić i zaangażować w pomoc sędziego głównego. Podbijając stawkę proponowaną Andrzej J. argumentował, ze przecież tymi pieniędzmi w przypadku ich otrzymania będzie się musiał podzielić ze Zbigniewem R. Jerzy F. poinformował Andrzeja J., że nie musi się martwić i obserwator będzie jego „problemem”. Po tej rozmowie z Jerzym F. Andrzej J. poinformował Zbigniewa R., że działacz Radomiaka proponuje 8.000 złotych. Zbigniew R. i Andrzej J. wspólnie przyjęli propozycję działacza Radomiaka. Krótko przed wyjściem na mecz, Andrzej J. potwierdził Jerzemu F. przyjęcie jego propozycji finansowej. Jak wynika z zeznań Zbigniewa R. - Andrzej J. jako sędzia asystent w tym meczu podejmował decyzje korzystne dla Radomiaka. Taką aktywnością Andrzej J. chwalił się Zbigniewowi R. w przerwie meczu, podkreślając jak umiejętnie swoimi decyzjami powstrzymuje zespół gości, „puszczając” akcje Radomiaka. Mecz zakończył się jednak porażką Radomiaka i Andrzej J. nie otrzymał pieniędzy. Jerzy F. przyznał się do zarzuconego mu czynu. Zbigniew R. został skazany prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu 01 czerwca 2011 roku. Postępowania sądowe wobec Andrzeja J. trwa.
Jerzy F. przesłuchiwany w prokuraturze ujawnił też nieznane szczegóły wręczenia łapówek sędziom głównym meczów: Radomiak Radom – Ruch Chorzów (31 marca 2005 roku ) i Radomiak Radom – Jagiellonia Białystok (27 kwietnia 2005 roku). Dlatego nie postawiono mu w zarzutów.
Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.
Lista skazanych za korupcję
Lista ustawionych meczów
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu
Zobacz nasz profil na Facebooku
Zobacz nasz profil na Twitterze
Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!