wtorek, 11 października 2011

Sukces wrocławskiej prokuratury. Kasacja odrzucona

Na ten wyrok czekali wszyscy zaangażowani w śledztwo dotyczące korupcji w polskim futbolu. Sąd Najwyższy odrzucił dzisiaj kasację złożoną od wyroku ws. korupcji w Arce Gdynia.


Sąd Najwyższy rozpatrywał sprawę przez kilka godzin, a później przez kilkadziesiąt minut uzasadniał swoje orzeczenie.  Kasację od wyroku złożyli adwokaci Ryszarda Forbricha, Jacka Milewskiego – byłego prezesa klubu i Mariana Duszy, byłego obserwatora PZPN i szefa kolegium sędziów w Śląskim Związku Piłki Nożnej.  

 KORUPCJA W ARCE GDYNIA - czytaj więcej

"Kasacje zostały uznane za oczywiście bezzasadne" - powiedział blogowi Piłkarska Mafia Krzysztof Michałowski z biura prasowego Sądu Najwyższego. Wyjaśnił, że kasacje obrońców były w większości powtórzone z apelacji przed Sądem Apelacyjnym we Wrocławiu i nie mogły być rozpatrywane ponownie. "Jakby nie zapoznali się z tym orzeczeniem, które były bardzo obszerne, liczyło około 200 stron" - mówi Krzysztof Michałowski. Dotyczyło ono m.in. tego kto jest uczestnikiem i organizatorem zawodów sportowych. Dodawał, że pozostałe zarzuty odnosiły się do pierwszego wyroku i też nie mogły być rozpoznawane. Podkreślił, że SN podzielił w dużej części stanowisko prokuratury w tej sprawie.

Śledczy byli bardzo zadowoleni z orzeczenia Sądu Najwyższego. "Nasza sześcioletnia praca nie poszła na marne" - stwierdził jeden z nich. Dodał, że czekając na to orzeczenie czuł się jak przed waznym egzaminem.

Z kolei obrońca Jacka Milewskiego mecenas Maciej Urbański stwierdził, że to orzeczenie trzeba przyjąć do wiadomości. Podkreślił, że Sąd Najwyższy podzielił wykładnię przepisów o korupcji, które są stosowane w tej sprawie. "To ma duże znaczenie dla innych osób w tej sprawie" dodał adwokat 

Ryszard Forbrich został prawomocnie skazany w maju ubiegłego roku przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu za pośrednictwo w kupowaniu meczów przez Arkę na 3,5 roku więzienia. Do odsiedzenia zostało mu jeszcze około 22 miesięcy, o przedterminowe zwolnienie może się starać po ok. 10 miesiącach. Ponad rok temu Fryzjer został oskarżony o kierowanie gangiem, który przez kilka lat działał w polskim futbolu (czytaj tutaj).

Jacek Milewski został skazany za kierowanie gangiem, który działał w Arce Gdynia na 3 lata więzienia. Ma do odsiedzenia jeszcze około 32 miesiące, a o przedterminowe zwolnienie może się starać po około 23 miesiącach - czyli prawie 2 latach...

Marian Dusza został skazany na 2 lata pozbawienia wolności za pośrednictwo. Zmarł w kwietniu tego roku (czytaj).

Łącznie za korupcję w Arce Gdynia wrocławski sąd skazał ponad 30 osób, byłych sędziów,
działaczy klubowych, obserwatorów PZPN oraz jednego z piłkarzy (czytaj tutaj).

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu  

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!