środa, 9 lutego 2011

Wniosek o warunkowe umorzenie śledztwa ws. Roberta S.

Na początku roku do gliwickiego sądu trafiły dwa wnioski o warunkowe umorzenie śledztwa. Towarzyszyły one aktowi oskarżenia ws. Piasta Gliwice (czytaj tutaj) Nie miałem okazji wcześniej o tym napisać. Oto pierwszy z wniosków ws. byłego Piłkarza Piasta Roberta S., obecnie trenera drużyny Ostoja Żelisławice.

Śledztwo dotyczyło ustawiania meczów przez Piast Gliwice w sezonach 2003/2004 i 2004/2005. Robert S. jest podejrzany o udział w próbie kupienia z Aluminium Konin z 22 maja 2004 roku. W tym czasie rozgrywki wkraczały w decydującą fazę, a Piast walczył o utrzymanie w II lidze. Jednym z piłkarzy aktywnie uczestniczących w ustawianiu meczów był według prokuratury Janusz B. ( o stawianych mu zarzutach czytaj tutaj). Przed tym meczem uznał, że samo wręczenie łapówki sędziom to zbyt mało. Szanse na zwycięstwo miało dać dodatkowo przekupienie zawodników Aluminium. Nie znał jednak żadnego zawodnika tej drużyny, do którego bez obaw mógłby zadzwonić z propozycją korupcyjną. Wiedział natomiast, że piłkarz jego drużyny Robert S. zna dobrze Rafała Witkowskiego z Aluminium ze wspólnej gry w Groclinie Grodzisk Wielkopolski. Poprosił Roberta S. aby ten skontaktował się z Rafałem Witkowskim i zapytał go, czy piłkarze Aluminium chcą sprzedać mecz. Ewentualne dalsze rozmowy miał prowadzić Janusz B. Robert S. zgodził się na złożenie propozycji korupcyjnej. Zadzwonił do Witkowskiego z budki telefonicznej i powiedział, że działacze Piasta są zainteresowani kupieniem meczu. Rafał Witkowski był zainteresowany propozycją i Robert S. przekazał mu numer telefonu Janusza B. Robert S. nie uczestniczył w dalszych rozmowach na temat sprzedaży meczu.
Ostatecznie nie doszło do porozumienia między Rafałem Witkowskim i Januszem B. Piłkarz Aluminium odmówił wyjazdu na mecz do Gliwic. Wysłał do trenera Romualda Tylmana wiadomość SMS, że mecz został sprzedany!
Robert S. przyznał się do zarzutu i złożył wyjaśnienia. Prokuratura uznała, że zasadny jest w tym przypadku wniosek o warunkowe umorzenie śledztwa. Według przepisów jest to bowiem "wypadek mniejszej wagi". Prokuratura we wniosku stwierdza m.in.: "zgromadzone dowody wskazują, że zarzucony podejrzanemu czyn miał epizodyczny charakter. Dowody te wskazują, na podrzędną rolę Roberta S. w kreowaniu tego przestępczego zdarzenia. Przystąpił on do realizacji czynu zabronionego na wyraźną prośbę Janusza B., który miał kluczową pozycję i autorytet w drużynie. Wykorzystanie Roberta S. do złożenia obietnicy łapówki Robertowi Witkowskiemu cechowało się przypadkowością - wcześniej wspólnie grali w Groclinie Grodzisk Wielkopolski. Gdyby nie wyraźna prośba B. Robert S. samodzielnie nie podjąłby działań zmierzających do przekupienia zawodników Aluminium Konin.

korupcja w Piaście Gliwice - kalendarium

Prokuratura chce dla mężczyzny warunkowego umorzenia postępowania na 2 lata oraz wpłacenia 3 tys. zł. na konto Fundacji "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową" we Wrocławiu.

 
Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!