wtorek, 8 lutego 2011

Akt oskarżenia ws. RKS Radomsko - szczegóły

O akcie oskarżenia ws. meczu RKS Radomsko z Zagłębiem Lubin pisałem mało (tutaj i tutaj) bo nie miałem okazji się z nim zapoznać. Teraz gdy rozpoczął się proces w tej sprawie (czytaj tutaj) warto przytoczyć szczegóły.


Lista oskarżonych:
1. Jarosław L. - były piłkarz RKS, teraz Jagiellonii Białystok
2. Artur K. - były piłkarz RKS, skończył karierę (prowadzi działalność gospodarczą)
3. Zdzisław L. - były piłkarz RKS, skończył karierę (pracuje w prywatnej firmie)
4. Dariusz F. - były piłkarz RKS, w ub. sezonie Polonia Świdnica, skończył karierę? (pracuje w prywatnej firmie)
5. Rafał D. - były piłkarz RKS, zakończył karierę, obecnie trener Mszczonowianki
6. Bogdan J. - były piłkarz RKS, zakończył karierę
7. Radosław K. - były piłkarz RKS, poprzedni sezon Start Brzeziny, zakończył karierę?
8. Artur P. - były zawodnik RKS, obecnie Nieciecza
9. Jacek B. - były zawodnik RKS, teraz trener drużyny ME GKS Bełchatów (sic!!!), były reprezentant Polski
10. Krzysztof K. - były zawodnik RKS, obecnie Piasta Gliwice
11. Mariusz U. - były zawodnik RKS, obecnie Dolcan Ząbki
12. Tomasz B. - były zawodnik RKS, ubiegła runda Wulkan Zakrzew? Obecnie zatrudniony w miejskiej spółce w Radomiu
13. Krzysztof K. - były zawodnik RKS, obecnie Włókniarz Zelów
14. Rafał B. - były zawodnik RKS, poprzedni sezon Omega Kleszczów, prowadzi działalność gospodarczą
15. Krzysztof S. - były zawodnik RKS, obecnie Górnika Polkowice
16. Tomasz Ż. - były zawodnik RKS, ubiegły sezon Polonia New York SC? obecnie pracuje w prywatnej firmie
17. Marcin F. - były zawodnik RKS, obecnie Zagłębia Sosnowiec
18. Marcin N. - były zawodnik RKS, obecnie Pogoń Szczecin
19. Jacek M. - były zawodnik RKS, obecnie Korona Kielce
20. Artur L. - były zawodnik RKS, poprzedni sezon LKS Mierzyn,
21. Andrzej D. - były zawodnik RKS, obecnie Ostrovia Ostrów Wielkopolski?

Oskarżeni od numeru 1 do 15 wrocławska Prokuratura Apelacyjna zarzuciła, że działając wspólnie i w porozumieniu jako zawodnicy RKS Radomsko przyjęli od Andrzeja Sz., Grzegorza N. oraz Ireneusza K., działających wspólnie i w porozumieniu z innymi zawodnikami i działaczami klubu sportowego Zagłębie Lubin, obietnicę 200 tys. zł. łapówki, a następnie przyjęli te pieniądze, w zamian za ich nieuczciwe zachowania, podczas rozegranego 6 czerwca 2004 roku meczu RKS Radomsko - Zagłębie Lubin, mogące mieć wpływ na wynik tych zawodów sportowych, polegające na nie podejmowaniu sportowej rywalizacji przez zawodników RKS i zapewnieniu zwycięstwa Zagłębia.
16. Tomasz Ż. jest oskarżony o przyjęcie propozycji łapówki (j.w), ale - jak wynika z aktu oskarżenia - odmówił przyjęcia pieniędzy.
17. Marcin F. jest oskarżony o przyjęcie 2,5 tys. zł. łapówki.
18. Marcin N. jest oskarżony o przyjęcie 15 tys. zł. łapówki.
19. Jacek M. jest oskarżony o przyjęcie 2,5 tys. zł. łapówki.
20. Artur L. jest oskarżony o to, że działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, z zamiarem dokonania czynu zabronionego przez inne osoby, udzielił zawodnikom RKS Radomsko, w tym Jarosławowi L., pomocy w przyjęciu od zawodników Zagłębia Lubin 200 tys. zł. korzyści majątkowej w zamian za nieuczciwe zachowania zawodników RKS podczas meczu z Zagłębiem:
- przyjął i przechowywał część pieniędzy z łapówki, podzielonych na kwoty przeznaczone dla poszczególnych zawodników RKS Radomsko,
- przekazał po meczu przechowywane kwoty poszczególnym zawodnikom RKS Radomsko
21. Andrzej D. jest oskarżony o przyjęcie 700 zł. łapówki.

Dobrowolnie poddali się karze:
1. Jarosław L. - roku i ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu na cztery lata, zwrotu 15 tys. zł. wziętej łapówki, grzywny 19 tys. zł.
2. Artur K. -roku i sześciu miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata, zwrotu 8 tys. zł. wziętej łapówki, grzywny 9 tys. zł.
3. Zdzisław L. -roku i ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu na cztery lata, zwrotu 15 tys. zł. wziętej łapówki, grzywny 5 tys. zł.
4. Dariusz F. - roku i ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu na cztery lata, zwrotu 7 tys. zł. wziętej łapówki.
5. Rafał D. -roku i czterech miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata, zwrotu 10 tys. zł. wziętej łapówki, grzywny 5 tys. zł.
6. Bogdan J. -roku i czterech miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata, zwrotu 15 tys. zł. wziętej łapówki, grzywny 12 tys. zł.
7. Radosław K. - roku i czterech miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata, zwrotu 13,5 tys. zł. wziętej łapówki.
8. Artur P. -roku i czterech miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata, zwrotu 15 tys. zł. wziętej łapówki, grzywny 4 tys. zł.
9. Jacek B. -roku i czterech miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata, zwrotu 7 tys. zł. wziętej łapówki, grzywny 8 tys. zł.
10. Krzysztof K. - roku i czterech miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata, zwrotu 10 tys. zł. wziętej łapówki, grzywny 12 tys. zł.
11. Mariusz U. - roku i czterech miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata, zwrotu 3 tys. zł. wziętej łapówki, grzywny 6 tys. zł.
12. Tomasz B. -roku i czterech miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata, zwrotu 10 tys. zł. wziętej łapówki, grzywny 3 tys. zł.
13. Krzysztof K. - roku i czterech miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata, zwrotu 3 tys. zł. wziętej łapówki, grzywny 4 tys. zł.
14. Rafał B. -roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata, zwrotu 3 tys. zł. wziętej łapówki, grzywny 3 tys. zł.
15. Tomasz Ż. - ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata.
16. Marcin F. - ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata, zwrotu 2,5 tys. zł. wziętej łapówki, grzywny 4 tys. zł.
17. Jacek M. - ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata, zwrotu 15 tys. zł. wziętej łapówki, grzywny 8 tys. zł.

Korupcja w RKS Radomsko - czytaj więcej

Na razie sąd w Radomsku nie rozpatrzył wniosków o dobrowolne poddanie się karze tych oskarżonych, ale 7 lutego 2011 roku dobrowolnie karze roku i czterech miesięcy więzienia w zawieszeniu na cztery lata oraz zwrotu 15 tys. zł przyjętej łapówki (nie znam wysokości grzywny) poddał się Krzysztof S. Sąd nie zgodził się by karze poddał się Marcin N. Na karę grzywny nie zgodził się bowiem prokurator.

Czytaj o tym jak piłkarze Zagłębia i RKS zgłaszali się do prokuratury
Czytaj jak RKS Radomsko sprzedał mecz Górnikowi Polkowice
Czytaj o dyskwalifikacji Jarosława L.
Czytaj o tym jak działacze RKS chcieli kupić mecz z Zagłębiem

Uzasadnienie aktu oskarżenia:
Jednym z klubów, które zajmowały się ustawianiem meczów w sezonie 2003/2004 było walczące o awans do pierwszej ligi Zagłębie Lubin. Działacze tego zespołu wspólnie z piłkarzami składali propozycje korupcyjne i wręczali łapówki zawodnikom drużyn przeciwnych. Działacze Zagłębia decydowali, które mecze trzeba kupić, a pieniądze na łapówki pochodziły z premii meczowych. Wtajemniczeni w proceder zawodnicy kwitowali rzekomy odbiór premii, których w rzeczywistości nie otrzymywali. Piłkarze zajmowali się także docieraniem do zawodników drużyny przeciwnej, składaniem im propozycji oraz przekazanie im obiecanych pieniędzy.
Jednym z meczów, które piłkarze Zagłębia postanowili ustawić było spotkanie z RKS Radomsko z 6 czerwca 2004 roku w przedostatniej kolejce. Zwycięstwo dawało Zagłębiu pewny awans do ekstraklasy. Kilka dni przed meczem doszło do spotkania zorganizowanego przez Jerzego F. – ówczesnego prezesa Zagłębia z najbardziej doświadczonymi zawodnikami, wchodzącymi w skład rady drużyny. W rozmowie uczestniczyli m.in. Andrzej Sz. i Grzegorz N. Jerzy F. zaapelował do zawodników o rozmowy z piłkarzami RKS-u dotyczące „odpuszczenia” spotkania z Zagłębiem w zamian za łapówkę. Andrzej Sz. i Grzegorz N. podjęli się załatwienia tej sprawy. Grzegorz N. i Ireneusz K. skontaktowali się telefonicznie z jednym z najbardziej doświadczonych zawodników Radomska - Zdzisławem L., przedstawiając mu propozycję. Ten informację przekazał pozostałym zawodnikom, organizując spotkanie po jednym z treningów. W sprzedanie meczu mieli być zaangażowani wszyscy poza cudzoziemcami. Wszyscy obecni na spotkaniu piłkarze RKS podjęli decyzję o przyjęciu propozycji. Ustalili, że zażądają 180-200 tysięcy złotych. Pieniądze miały być podzielone między wszystkich zawodników klubu występujących w meczach sezonu 2003-2004, proporcjonalnie, w zależności od liczby występów. Dalsze rozmowy miało prowadzić trzech piłkarzy.
Do spotkania doszło w restauracji w Piotrkowie Trybunalskim. Uczestniczyli w nim ze strony Zagłębia Andrzej Sz., Grzegorz N. i Ireneusz K., a ze strony Radomska Zdzisław L., Bogdan J. i Artur K. Przedstawiciele Radomska zażądali 200 tys. zł. Ponieważ lubinianie byli przygotowani na wręczenie niższej kwoty, obecni na spotkaniu piłkarze musieli skontaktować się z działaczami. Kiedy uzyskali ich zgodę na taką kwotę zaaprobowali finansowe oczekiwania przedstawicieli RKS-u. Ustalono, że zawodnikami, którzy odbiorą przed meczem pieniądze będą Jarosław L. i Dariusz F., a kontaktować się z nimi, będzie Ireneusz K.
Zawodnicy Zagłębia w przeddzień meczu wyjechali do Częstochowy, gdzie mieli spędzić noc poprzedzającą mecz. Przed wyjazdem Andrzej Sz. otrzymał od Jerzego F. 200 tys. zł. Po przyjeździe do motelu Ireneusz K. skontaktował się z Jarosławem L. Poinformował, że może przekazać pieniądze. Na spotkanie przyjechali Jarosław L. i Dariusz F. Razem z Andrzejem Sz. i Ireneuszem K. pojechali do mieszkania Marcina F. Andrzej Sz. przekazał zawodnikom Radomska 200 tys. zł. Jarosław L. w swoim mieszkaniu podzielił pieniądze dla poszczególnych zawodników RKS-u, pakując je do kopert z nazwiskami piłkarzy. Listę i kwoty przygotowali Zdzisława L. i inni najstarsi zawodnicy. Najwyższe kwoty, przewidziane dla grupy podstawowych zawodników, którzy rozegrali największą liczbę meczów. Były to kwoty od 700 do 15 tys. zł. W dniu meczu podzielone pieniądze Jarosław L. przekazał Zdzisławowi L.
Mecz RKS Radomsko – Zagłębie Lubin zakończył się zwycięstwem gości 1-0, po bramce zdobytej w dramatycznych okolicznościach w doliczonym czasie gry. Postawa zawodników gospodarzy wywołała irytację i wzburzenie u działaczy klubu, którzy podejrzewając sprzedanie meczu wszczęli postępowanie wyjaśniające i zawiesili cześć piłkarzy w prawach zawodnika. W kolejnych dniach po meczu doszło do przekazania kopert z pieniędzmi poszczególnym zawodnikom Radomska. Część z kopert przechowywana była u niegrającego w tym meczu z powodu kontuzji Artura L.
Podczas śledztwa ustalono, że Tomasz Ż. mimo wcześniejszego przyjęcia i zaakceptowania na przedmeczowym spotkaniu w restauracji Krywań propozycji Zagłębia Lubin, odmówił przyjęcia koperty z należnymi mu pieniędzmi. Spowodowane to było zamieszaniem po meczu w klubie i toczącym się postępowaniem wyjaśniającym oraz pojawiającymi się oskarżeniami o „sprzedaniu” tego meczu.
Rafał B. znalazł się w kadrze meczowej na ten mecz na ławce rezerwowych. Przed zawodami podszedł do niego Artur K. i poinformował go, że w związku z tym meczem złożona została propozycja finansowa ze strony Zagłębia i żeby w przypadku wystawienia go do gry „nie szalał” i nie strzelił bramki. Rafał B. otrzymał od Artura K. 3 tys. zł.
Nie ustalono jednoznacznie, aby Artur L. otrzymał część z pieniędzy z łapówki. Miał jednak pełną świadomość co do faktu przyjęcia przez innych zawodników Radomska propozycji korupcyjnej i udzielił im pomocy w przyjęciu łapówki. Przed meczem odebrał wraz z innymi zawodnikami od Jarosława L. pieniądze podzielone w kopertach dla poszczególnych piłkarzy, a następnie przechowywał je.

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!