czwartek, 1 kwietnia 2010

Antoni F. wkrótce przed sądem - ujawniamy jak ustawiał mecze

Pierwszym z zatrzymanych w tym śledztwie dotyczącym korupcji w polskim futbolu (nie licząc sprawy Polaru) był Antoni F. nazywany przez niektórych "Fujarą" przez innych "Laguną" (od nazwy samochodu, którym jeździł, a może ze względu na nazwisko jednego z bohaterów Piłkarskiego Pokera?). Wielu z Was o nim pewnie zapomniało. Teraz przybliżę jego rolę w korupcyjnym procederze.


Antoniego F. zatrzymano 20 maja 2005 roku zasadzce, po tym jak przyjął 100 tys. zł. za ustawienie dwóch meczów. Później słuch o nim zaginął, a wiele osób, m.in. upominało się, że czas go już oskarżyć. teraz jednak okazuje się, że miał on istotny udział w korupcyjnym procederze. Wszystkie szczegóły nie są jeszcze znane, ale mogę opisać te dotyczące ustawiania meczów Górnika Polkowice. W sezonie 2003/2004 Mariuszowi J. pomagał ustawiać mecze Ryszard F. pseudonim Fryzjer (czytaj tutaj). Jednak w kolejnym sezonie za ustawianie meczów (ich listę znajdziecie tutaj) wziął się Andrzej S., były zawodnik, a wówczas drugi trener Górnika Polkowice. Ponieważ miał słabe rozeznanie w środowisku sędziów i obserwatorów PZPN potrzebował pośrednika. Sam bowiem nie miał szans na "załatwienie sprawy". Pośrednikiem został właśnie ówczesny sędzia pierwszoligowy Antoni F. Arbiter za pomoc w docieraniu do sędziów i obserwatorów zażądał za każdą informację od 800 do 1000 zł. Antoni F. miał przekazać Andrzejowi S. informacje dotyczące obsady co najmniej czterech spotkań oraz numery telefonów. Ale nie tylko - pośredniczył także w kontaktach. Prokuratorzy piszą w uzasadnieniu aktu oskarżenia: "Taka aktywność Antoniego F. wynikała zapewne ze świetnej znajomości pragmatyki korupcyjnej w polskiej piłce ligowej. Nawet najbardziej operatywny działacz nie mógł być skuteczny i liczyć na przychylność sędziów i obserwatorów, bez wcześniejszej zapowiedzi i autoryzacji jego poczynań przez osobę zaufaną w tym środowisku. Antoni F., uczestnik szeregu sytuacji korupcyjnych w polskiej piłce ligowej, osoba niemal oficjalnie wymieniana na szkoleniach sędziowskich jako przykład skorumpowania i pazerności braci sędziowskiej, doskonale wiedziała o takich praktykach w środowisku skorumpowanych arbitrów".

Antoni F. m.in. pośredniczył w skorumpowaniu obserwatora PZPN Wita Ż. w meczu Kujawiak Włocławek - Górnik Polkowice z września 2004 roku (o tym spotkaniu napiszę osobny artykuł).

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!