środa, 13 grudnia 2023

Walka z manipulacjami w sporcie. "Trzeba chronić sygnalistów"

Jak walczyć z korupcją w sporcie i chronić sygnalistów. Profesor Jacek Potulski z Uniwersytetu Gdańskiego podczas konferencji "Motiv Action", dotyczącej walki z manipulacją zawodami sportowymi mówił między innymi jak ważne były efekty wrocławskiego śledztwa dotyczącego ustawiania meczów piłkarskich na wielką skalę. 

"Nie było żadnej innej sprawy, która zmieniłaby polskie społeczeństwo, jak wrocławskie śledztwo w sprawie ustawiania meczów. Zarzuty postawiono kilkuset osobom. Nie było świętych krów wśród sędziów, piłkarzy czy trenerów. To przykład spektakularny. Od tego czasu zmniejszył się w Polsce problem korupcji w sporcie" - mówił podczas warszawskiej konferencji "Motiv Action" profesor Jacek Potulski. Specjalista od prawa karnego zaznaczał jak ważne w przypadku takich śledztw jest klauzula bezkarności, dla tych co ujawniają przestępstwa, nie znane wcześniej organom ścigania oraz praca operacyjna policji czy CBA, wykorzystywanie podsłuchów i możliwość zapewnienia bezkarności. 

Profesor Potulski podkreślał, że nie ma korupcji bez dyskrecji. "Jeśli więc zwalczysz dyskrecję, poprzez ochronę sygnalistów, podsłuch, prace operacyjną, to przyniesie to efekty. Bez tego nie pokonasz korupcji" - mówił prawnik. "Ważne jest też zapewnienie bezpieczeństwa zawodnikowi. Bez tego nic nie osiągniemy, bo nie będzie on współpracował z policją, jeżeli straci uprawnienia zawodnicze, straci możliwość wykonywania swojego zawodu" - dodawał profesor. Zaznaczył, że trzeba zapewnić klauzule, które chronią sygnalistów przed rozwiązywaniem kontraktów. Zdaniem profesora Jacka Potulskiego nie da się przeprowadzić postępowania karnego tylko z udziałem świadków anonimowych. "Dlatego trzeba chronić sygnalistów" - podkreślał na zakończenie naukowiec.  

"Łatwiej jest skorumpować jedną osobę, niż całą drużynę"- czytaj o czym mówiono wcześniej na konferencji

Po południu Adam Gilarski, rzecznik dyscyplinarny PZPN będzie opowiadał o swojej współpracy z policją w zwalczaniu procederu ustawiania meczów. Z kolei młodszy inspektor Mariusz Łapiński z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim będzie opowiadał o śledztwie prowadzonym przez swoją jednostkę w sprawie ustawiania meczów (najprawdopodobniej chodzi o przypadek próby match-fixingu, o którym już pisałem). Z kolei o wykrywaniu siatek przestępczych będzie opowiadał Dieter Braekeveld z Interpolu. Z kolei Moses Swaibu, były piłkarz Premier League opowie o swoim udziale w korupcyjnym procederze. Dan Added, tenisista będzie mówił o propozycji sfałszowania meczu, którą dostał.