środa, 13 grudnia 2023

"Łatwiej jest skorumpować jedną osobę, niż całą drużynę"

W Warszawie trwa konferencja "Motiv Action" poświęcona problemowi manipulowania zawodami sportowymi. Biorą w niej udział eksperci, działacze sportowi, byli zawodnicy oraz sędziowie, a także przedstawiciele organów ścigania. 

"Łatwiej jest skorumpować jedną osobę, niż całą drużynę. I taniej" - mówił podczas pierwszego panelu "Budowanie zaufania, motywującego do działania" Patric Vajda, były francuski sędzia szermierki, a obecnie prezes International Federation for Sports Officials (IFSO). Podkreślał on, że sędziowie są zarówno sprawcami manipulowania zawodami sportowymi, ale też padają ofiarą tego procederu. "Niewiele wiedzą o przepisach prawa i ryzyku. Trzeba ich cały czas edukować" - dodawał były arbiter. Działacz organizacji sędziowskiej zaznacza, że arbitrzy oczywiście popełniają błędy, ale oskarżania ich w takim przypadku o korupcję jest "okropne". Jego zdaniem 98 procent sędziów na świecie jest amatorami. "Wydajemy więcej pieniędzy niż zarabiamy. To jest nasza pasja. Jednak ryzyko usłuchania pokusy jest wysokie" - alarmował Vajda. "Jeśli poddamy się pokusie to stajemy się winowajcami" - dodawał.

Patric Vajda opowiadał, że francuscy sędziowie od początku uczestniczyli w pracach przy tworzeniu Platformy Krajowej we Francji, służącej do koordynacji działań zwalczających manipulowanie zawodami sportowymi. Stwierdzał, że zagrożone manipulacjami są nie tylko środowiska piłkarskie, ale także inne dyscypliny. "Bardzo rozpowszechnione są próby skorumpowania sędziów w tenisie, mamy też korupcję w sportach walki. Np w przypadku boksu amatorskiego to koszmar" - dodawał. Zaznaczał, że we Francji obowiązuje sędziów zakaz obstawiania u bukmacherów zawodów swojej dyscypliny.

Patric Vajda opowiadał też o ryzyku w sporcie: "Mamy 500 tysięcy sędziów na świecie. Ucierpieli oni w dwóch tysiącach przypadków użycia przemocy. Zdarza się, że są po tym niezdolni do pracy. W 2016 lub 2017 w Holandii sędzia został zabity na boisku. Sprawcy mieli od 14 do 16 lat. Wielu sędziów rezygnuje, bo nie chce ryzykować życiem".

Wcześniej na konferencji "Motiv Action" przemawiali także Henryk Janus z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Luiza Złotkowska, była łyżwiarka, obecnie działająca w Polskim Komitecie Olimpijskim. Przedstawiciel resortu sportu opowiadał o działalności Platformy Krajowej Polski. Została ona utworzona w 2017 roku i realizuje postanowienia Konwencji Macolin, w tym koordynowanie działań w obszarze zwalczania manipulowania zawodami sportowymi. Ma ona na celu podnoszenie świadomości środowiska sportowego na temat korupcji w sporcie, w tym zjawiska manipulowania zawodami sportowymi. Wdrożyła między innymi projekt szkoleniowy "Przeciwdziałanie korupcji i ustawianiu zawodów sportowych w klubach piłkarskich". "Podczas szkoleń dla młodych zawodników okazuje się, że wielu piłkarzy nie słyszało o manipulowaniu zawodami sportowymi" - mówił przedstawiciel MSiT.

Henryk Janus podkreślał na konferencji, że osoby zaangażowane w działanie Platformy nie tylko zajmują się piłką nożną, ale np. także koszykówką i tenisem stołowym. "Nie wszystkie sporty są tak samo zagrożone manipulowaniem zawodami, ale nie znaczy to, że zagrożenia nie ma - na wszystkie dyscypliny mogą być organizowane zakłady wzajemne. Zachęcamy wszystkie związki sportowe do współpracy. Ważne jest działanie podnoszące świadomość środowiska sportowego, a zwłaszcza zawodniczek, zawodników, trenerów i sędziów" - dodawał Henryk Janus

Luiza Złotkowska z kolei opowiadała jak organizacje olimpijskie radzą sobie z problemem manipulowania zawodami sportowymi. "Ruch olimpijski powołał specjalną jednostkę zwalczającą ten proceder, walczymy też z dopingiem. Korzystamy z przepisów prawnych, edukujemy, ale też prowadzimy śledztwa ws. konkretnych przypadków" - mówiła była sportsmenka, a obecnie działaczka PKOl.

Po południu Adam Gilarski, rzecznik dyscyplinarny PZPN będzie opowiadał o swojej współpracy z policją w zwalczaniu procederu ustawiania meczów. Z kolei młodszy inspektor Mariusz Łapiński z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim będzie opowiadał o śledztwie prowadzonym przez swoją jednostkę w sprawie ustawiania meczów (najprawdopodobniej chodzi o przypadek próby match-fixingu, o którym już pisałem). Z kolei o wykrywaniu siatek przestępczych będzie opowiadał Dieter Braekeveld z Interpolu. Z kolei Moses Swaibu, były piłkarz Premier League opowie o swoim udziale w korupcyjnym procederze. Dan Added, tenisista będzie mówił o propozycji sfałszowania meczu, którą dostał.